تبلیغات الماس 1
تبلیغات الماس 2

آیین‌نامه طرح ساماندهی آب‌بندان‌های گیلان تصویب شد

به گزارش سوما؛ در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و پنجمین جلسه ستاد امنیت سرمایه‌گذاری گیلان به ریاست استاندار، آیین‌نامه طرح ساماندهی آب بندان های استان به تصویب رسید.

هاتگرام و تلگرام طلایی پس از پایان آذر مسدود نمی‌شود / اینستاگرام باید در کشور نماینده پاسخگو داشته باشد

به گزارش سوما؛ دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سؤال که هاتگرام و تلگرام طلایی بعد از اتمام مهلت جدا شدن از تلگرام در پایان آذر فیلتر می‌شوند، گفت: مسدود نمی‌شوند بلکه بای...

اگر حرفهای من گفتنی است، گوشهایی برای شنیدن هم میخواهد...!

اختصاصی سوما - به روایت حمزه هدایتی؛ معلولیت محدودیت است‌ اما ناتوانی نیست این محدودیت ها را فقط یک معلول میتواند ببیند جامعه سالمین جامعه معلولین را هیچگاه درک نکردند و از این به...

با مردم با احترام برخورد کنید

اختصاصی سوما؛ جلسه شورای اداری شهرستان صومعه سرا با حضور دکتر دلخوش نماینده شهرستان صومعه سرا و مسئولین روز پنج شنبه درسالن اجتماعات فرمانداری برگزارشد.

اهداف اسرائیل از حمله موشکی 8 آذر به سوریه

اختصاصی سوما؛ حدود ساعت 20/9 پنج شنبه (8 آذر 1397) رژیم صهیونیستی تقریبا به مدت 45 دقیقه حدود 70 فروند موشک به سمت اهدافی در سوریه پرتاب کرد که با واکنش سریع سامانه های دفاعی ارتش...

استکبار از بیداری اسلامی در منطقه سیلی خواهد خورد / تحریم ملت ایران شکست می‌خورد

به گزارش سوما؛ رهبر معظم انقلاب فرمودند: در دورانی که جهان در تاریکی جهل و فریب جاهلیت فرو رفته بود، خداوند نور پیامبر را به بشریت اعطا کرد؛ امروز هم اگر از این نور تبعیت کنیم، نتی...
تبلیغ برلیان 1

پیشنهاد سوما

بازنشسته‌ها با موسسات خصوصی فرهنگ را مدیریت خواهند کرد؟!

بازنشسته‌ها با موسسات خصوصی فرهنگ را مدیریت خواهند کرد؟!

به گزارش سوما؛ برخی مدیران بازنشسته حوزه‌های فرهنگی به دنبال فعال کردن موسسات وابسته به خود هستند تا پس از اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، بخش‌هایی از اموری که اکنون در اختیار دولت است، در پوشش اجرای سیاست تصدی‌گری دولت به آنها واگذار شود.
سازمان میراث فرهنگی را به معاونت میراث وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازگردانید

سازمان میراث فرهنگی را به معاونت میراث وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازگردانید

به گزارش سوما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روزهایی که بحران اقتصادی کشور را فراگرفته، اولویت‌شان تشکیل یک ساختار اداری جدید قرار دادند و با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارتخانه موافقت کردند.
مردمی که اعتمادی به اظهارات مسئولین دولتی ندارند!

مردمی که اعتمادی به اظهارات مسئولین دولتی ندارند!

به گزارش سوما؛ هجوم مردم رشت به پمپ بنزین ها دیگر از حد یک خبر و شایعه گذشته است.
متهم ردیف اول آشفتگی بازار ارز کیست؟

متهم ردیف اول آشفتگی بازار ارز کیست؟

به گزارش سوما؛ به هم ریختگی بازار ارز دیروز وارد فاز تازه ای شد، وقتی دلار مرزهای ۱۰ هزار تومان را در عین ممنوعیت خرید و فروش در بازار آزاد پشت سر گذاشت تا سکه روی چهار میلیون و پانصد هزار تومانی شدن را ببیند، داستان دنباله دار بحران ارزی وارد فاز تازه ای شد.
کی‌روش تا پایان ۲۰۱۹ در ایران ماندنی شد!

کی‌روش تا پایان ۲۰۱۹ در ایران ماندنی شد!

به گزارش سوما نیوز؛ نباید فراموش کرد که سرمربی پرتغالی هفتمین سال حضور در فوتبال ایران را پشت‌سر می‌گذارد. او زمان بسیار زیادی را صرف کرده تا ایده‌های فنی‌اش را به جسم و روح تیم‌ملی تزریق کند و برای پیاده کردن این ایده‌ها در یک کشور دیگر، حداقل به چند سال زمان نیاز خواهد داشت.
فرایند پر اشکال صدور کارت ملی هوشمند و خسارت های سنگینی که به مردم تحمیل می شود

فرایند پر اشکال صدور کارت ملی هوشمند و خسارت های سنگینی که به مردم تحمیل می شود

به گزارش سوما نیوز؛ مدیران ثبت احوال کشور برای تغییر کارت های ملی بیش از 80 میلیون ایرانی، دست به دامان سامانه ای شده اند که با اشکالات زیرساختی فراوانی دست و پنجه نرم می کند.
رشیدپور بهانه بود، فریاد حاتمی‌کیا انتقام بود

رشیدپور بهانه بود، فریاد حاتمی‌کیا انتقام بود

به گزارش سوما نیوز؛ فریاد حاتمی‌کیا انتقام ما بود از آن شب غربتی در اسفند ۷۰. او فریاد می‌زد و فریادش، فقط از حنجره‌ خودش نبود که طنین‌انداز شده بود.
آیا افزایش نرخ دلار بر تجارت تأثیرگذار بوده است؟

آیا افزایش نرخ دلار بر تجارت تأثیرگذار بوده است؟

به گزارش سوما نیوز؛ برخی کارشناسان و حتی مسئولین بر این باورند، اگر نرخ ارز تغییر پیدا کند و افزایش یابد، این موضوع می تواند روی تجارت تأثیرگذار باشد و صادرات را افزایش و واردات را کاهش دهد.

تهدید به جنگ، ترس از محور مقاومت و فرافکنی برای کسب بودجه بیشتر

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اختصاصی سوما؛ در روزهای اخیر تحلیل های متعددی درباره شروع و یا عدم شروع یک جنگ دیگر علیه گروه های مقاومت در لبنان یا فلسطین مطرح شده است.

این تحلیل ها با توجه به موضعگیری های برخی از مسئولین رژیم صهیونسیتی از جمله افیگدور لیبرمن، وزیر جنگ این رژیم مطرح شده است که به طور خاص لبنان را به یک جنگ فراگیر و پر هزینه تهدید کرده است. لیبرمن در این ارتباط تاکید کرده است؛ در صورت وقوع جنگ با حزب الله اینگونه نیست که شهروندان این رژیم در پناهگاه بروند اما شهروندان لبنان در کنار سواحل مشغول تفریح باشند.

اسرائیل، لبنان و بیروت را به عصر حجر باز خواهد گرداند! هرچند مسئولین صهیونیستی از موضع بالا و اقتدارگرایانه صحبت می کنند اما عمده تحلیل ها شروع جنگ را دست کم در بازه زمانی نزدیک بعید می دانند. آیا با توجه به شرایط حاکم بر منطقه و بین الملل نیز شرایط داخلی رژیم صهیونیستی توانایی شروع یک جنگ دیگر را دارد؟ خصوصا که جنگ احتمالی گسترده تر و پر هزینه تر از چهار جنگ گذشته از سال 2006 تا کنون؛ پیش بینی می شود؟

- جنگ سال 2006 با لبنان نشان داد که معادله درگیری تغییر یافته و رژیم صهیونیستی نمی تواند مانند جنگ های گذشته بر برتری نظامی خود اعتماد کند. جنگ های سه گانه غزه در واقع تاکید بر این تغییر معادله دارد و اینکه طرف های دیگر درگیری، نه تنها مانند گذشته در مقابل ماشین جنگی اسرائیل یک از پیش باخته نیستند؛ بلکه قادر به تعریف و مدیریت شرایط جنگ و به دستگرفتن ابتکار هم در میدان نبرد و هم در حوزه سیاسی هستند.

- مقاومت با پشت سرگذاشتن چندین جنگ، اکنون از تجربه کافی برای ورود به جنگی دارد که میزان آسیب های نظامی، اقتصادی و انسانی را چندان سازد که محاسبه آن بسیار دشوار باشد. خصوصا که مقاومت لبنان در جنگ سوریه، به اذعان کارشناسان نظامی و امنیتی اسرائیل، تجارب گرانبهایی آموخته است و این تجربه حتما در جنگ جدید با اسرائیل به کار گرفته خواهد شد.

- کارشناسان تاکید دارند در جنگ جدید، اسرائیل با جبهه جدیدی از جولان سوریه نیز روبرو خواهد شد. جبهه ای که در آن هم نیروهای حزب الله لبنان و هم نیروهای همپیمان آن حضور دارند. موضوعی که می تواند نتایجی را رقم بزند که قابل تصور نیست. خصوصا با توجه به رابطه میان دروزیهای جولان سوریه و جولان اشغالی و تلاش های شهید مقاومت "سمیر قنطار" برای سازمان دهی مقاومت دروزیهای سوریه، می توان انتظار داشت که جبهه سوریه پر هزینه تر نیز گردد.

- با توجه به جنگ علیه تروریست ها در عراق و سوریه، در حال حاضر محور مقاومت از یک ارتش جهان اسلامی قدرتمند، کارکشته و متاثر از فرهنگ عاشورا برخوردار است که رسما نیز برای جنگ با رژیم صهیونیستی اعلام آمادگی کرده اند. لشکر فاطمیون افغانستان، لشکر زینبیون پاکستان و ارتش نجباء عراق از جمله ظرفیت هایی هستند که برای جنگ با دشمن صهیونیستی لحظه شماری می کنند.
- با توجه به حمایت محور مقاومت از سوریه در جنگ علیه تروریست ها و فعال شدن ظرفیت های نظامی سوریه علیه اسرائیل به عنوان قدردانی از همپیمانانی که در سخت ترین شرایط ملت سوریه را تنها نگذاشتند، امری شدیدا محتمل است. هشدار اخیر بشار اسد، رئیس جمهور سوریه به اسرائیل که در صورت تکرار ماجراجویی مراکز مهم اقتصادی و نظامی اسرائیل مورد هدف قرار خواهند گرفت، در همین چارچوب قابل ارزیابی است.

- با توجه به پیروزهای محور مقاومت (ایران، سوریه، عراق و لشکرهای همپیمان) در عراق و سوریه و تسلط بر شاهراه تهران، بغداد، دمشق و بیروت، لجستیک محور مقاومت، مانند گذشته با محدودیت روبرو نخواهد بود و این موضوعی است که یقینا بر شرایط جنگ تاثیر مهمی خواهد گذاشت.

- محور مقاومت به لحاظ تجهیزات نظامی و تسلیحات در ابعاد کمی و کیفی رشد قابل توجهی داشته است. به اعتراف صهیونیست ها حزب الله لبنان؛
1- از 150 هزار فروند انواع موشک های با برد کوتاه و متوسط برخوردار است، با توانایی پرتاب روزانه حداقل 1000 فروند که تقریبا همه مناطق اشغالی را در تیررس دارد.
2- حزب الله برای مقابله با توان دریایی اسرائیل علاوه بر تقویت سامانه های موشکی خود مانند یاخونت روسی و سامانه های ارتقاء یافته چینی، خود را مجهز به انواع قایق های تندرو مسلح و انفجاری ساخته که در کوتاه ترین زمان ممکن عملیاتی می شوند.
3- سامانه های ضد هوایی حزب الله پیشرفت داشته و این می تواند تاثیری کاهنده بر توانمندی های هوایی اسرائیل بگذارد.
4- استفاده از انواع پهبادهای رادار گریز (مانند پهباد ایوب) جنگنده و انتحاری برای ضربه زدن به عمق دشمن هم در دستور کار جنگ آینده با اسرائیل قرار دارد. حتما این نکته نیز مورد توجه کارشناسان نظامی اسرائیل قرار گرفته است که این ظرفیت می تواند با توان موشکی و هوایی و سامانه های دفاعی و تهاجمی سوریه و در صورت لزوم دیگر اعضائ محور مقاومت تقویت شود.

- با توجه به تقویت روابط میان حماس با حزب الله لبنان و ایران، گشایش جبهه دیگری در جنوب و از غزه با توجه به ضرورت یکسره کنندگی جنگ آینده، امری کاملا متصور است. غزه نیز به اعتراف مراکز امنیتی اسرائیل علی رغم محاصره طولانی 12 ساله بسیار قوی تر از جنگ سال 2014 است. پایگاه الاخباریه فلسطین نیز در روزهای اخیر خبر از آمادگی سطح بالای شاخه نظامی حماس برای یک جنگ احتمالی با رژیم صهیونیستی داده است.

- کرانه باختری پس از سال ها شرایط جدیدی از مقاومت را تجربه می کند و از نظر ذهنی هم فلسطینیان ساکن قدس و کرانه و هم فلسطینیان مناطق اشغالی 48 برای پرداخت بالاترین هزینه جهت خلاصی از شرایط اشغال آمادگی کامل دارند. تشدید عملیات های استشهادی در یک ماهه اخیر در این مناطق خصوصا عملیات روز دوشنبه که در آن یک جوان با پدر فلسطینی و مادر یهودی آن را انجام داد، نشان از این مهم دارد که حتی برخی از افرادی که بنوعی از مزیت هایی در جامعه صهیونیستی برخوردار هستند نیز خود را ناگزیر از واکنش به اقدامات خشونت بار و جنایتکارانه رژیم صهیونیستی یافته اند.

- گسترش جنگ به داخل مرزهای فلسطین اشغالی یک راهبرد جدی از سوی حزب الله لبنان است. این نکته ای است که سید حسن نصر الله که به صداقت در نزد صهیونیست ها معروف است، بارها بر آن تاکید داشته است که جنگ آینده در منطقه الجلیل خواهد بود. این راهبرد می تواند از مرزهای سوریه و غزه هم پیگیری شود کما اینکه در جنگ 51 روزه سال 2014 مقاومت غزه آن را تجربه نیز کرده است. تردیدی نیست که رژیم صهیونیستی حتی اگر (تاکید می شود اگر) بتواند با این راهبرد مقابله کند ولی از تبعات سنگین آن در جامعه صهیونیستی نمی تواند خارج شود.

- در فرض حمله به لبنان، حزب الله لبنان مانند جنگ 33 روزه در مقابل ارتش صهیونیستی تنها نیست، بلکه اینبار دولت و ملت لبنان یکپارچه در کنار آن قرار دارند. این همان نکته ای است که یعقوب الصراف وزیر دفاع لبنان در بازدید از مرزهای مشترک با فلسطین اشغالی بر آن تاکید داشت و اعلام کرد لبنان زیر بار تهدید نمی رود.

- امید صهیونیست ها همراهی رژیم های عربی منطقه با آن در جنگ آینده است اما هم تجربه 4 جنگ اخیر و هم نظر سنجی های جوامع عربی حکایت از آن دارد که ظرفیت های منطقه ای هم علیه صهیونیست ها و هم علیه رژیم های مرتجع آماده فعال شدن هستند و این موضوعی است که نمی توان به آن توجه نداشت.

- فلسطین اشغالی فاقد عمق استراتژیک است و تقریبا همه مراکز مهم نظامی، سیاسی، اقتصادی و جمعیتی آن (فرودگاه ها – ذخایر آمونیاک در حیفا و در دریا – نیروگاه هسته ای دیمونا – سکو های نفتی و گازی و ...) در تیررس مقاومت قرار دارد، کما اینکه یک نقشه کامل از همه این مراکز حتی سامانه های دفاعی و تهاجمی این رژیم در اختیار مقاومت قرار دارد. اساسا رژیم صهیونیستی به دلیل فقدان عمق استراتژیک، نمی تواند در این موارد پنهانکاری داشته باشد. تحلیلگران معتقدند در صورت وقوع جنگ جدیدی در منطقه میزان خساراتی که اسرائیل در ابعاد مختلف دریافت می کند بسیار بیشتر از همه جنگ هایی بوده که از سال 1948 رخ داده است.

- مقاومت نشان داده که در جنگ اطلاعاتی با رژیم صهیونیستی دست برتر دارد و این برتری در جنگ 33 روزه کاملا مشهود بوده است. این برتری اطلاعاتی ضمن اینکه عملیات های ارتش صهیونیستی را در نیل به اهداف ناکام می گذارد؛ دست محور مقاومت را جهت تحمیل شرایط به اسرائیل باز خواهد گذاشت.

- حزب الله در سال های اخیر نشان داده که در حوزه جنگ الکترونیک پیشرفت های خوبی داشته است، دسترسی به تصاویر هواپیماهای پیشرفته جاسوسی اسرائیل؛ نیز شنود مکالمات فوق سری مراکز نظامی و امنیتی اسرائیل نمونه هایی از این توانمندی هستند. بر همین اساس است که دستور العمل امنیتی به همه رسته های نظامی و امنیتی اسرائیل در خصوص نبرد سایبری ارسال شده است تا بتوانند تا حد ممکن رخنه های موجود را کاهش دهند.

- محور مقاومت نشان داده که از زمان شکل گیری تا کنون در هر جنگی که ورود کرده است، پیروز میدان بوده و یا دستکم شکست نخورده است و طرف مقابل را از دستیابی به اهداف ناکام ساخته است. هرچند هرگز شروع کننده جنگ نبوده است. (جنگ 8 ساله ایران و عراق بعثی - فرار اسرائیل از جنوب لبنان در سال 2000 – جنگ 33 روزه 2006 – جنگ 22 روزه 2008 – جنگ 8 روزه 2012 - جنگ 51 روزه 2014 – فتنه تروریستی در لبنان، سوریه و عراق از سال 2011 تا کنون – حمله سه ساله به یمن – نا امن سازی ایران و...).

- دشمن صهیونیستی در سطح منطقه یک بیگانه محسوب می شود و نگاه ملت ها به آن یک نگاه توام با نفرت و دشمنی است اما محور مقاومت از درون ملت های منطقه متولد شده و با خروجی های مثبتی که در راستای منافع امت داشته است نگاه به آن یک نگاه مثبت است تا جائیکه این محور از درون این ملت ها هم نیروهای انسانی مورد نیاز خود را تامین می کند و هم از پشتیبانی قوی آن برخوردار است و فتنه تکفیری هم نتوانسته خللی به این حمایت مردمی وارد آورد.

- جامعه صهیونیستی فاقد یک نگاه ایدئولوژیکی فعال و موثر است. ایده قوم برتر و سرزمین موعود از چنان ظرفیتی برخوردار نیست که جامعه صهیونیستی حاضر به فداکاری برای آن باشد. اما محور مقاومت بر پایه ایدئولوژی اسلام و فرهنگ عاشورا شکل گرفته که تنها به تکلیف فکر می کند و نتیجه را به خدا واگذار کرده است. بر این اساس در معادله رویاروی همواره دشمن را ناکام گذاشته است.

- راهبرد برتر نظامی اسرائیل در سالهای اخیر موفق نبوده است بلکه محور مقاومت با تکیه به راهبرد جنگ نامتقارن نه تنها ماشین جنگی دشمن صهیونیستی را ناکارآمد ساخته است، بلکه به موفقیت های بزرگی نیز دست پیدا کرده است. در جنگ نامتقارن علیرغم اینکه دشمن از برتری تسلیحات و تجهیزات و لجستیک برخوردار است اما به دلیل دارا بودن نقاط آسیب پذیر زیاد، نقاط آسیب پذیر آن به تناوب و با مدیریت خاص و حفظ توان ضربه زنی، مورد هدف قرار گرفته و از این طریق در نخستین گام دشمن را از لحاظ روانی دچار شکست می سازد و آن را وادار به توقف عملیات و پذیرش شرایط متارکه جنگ می سازد. بی تردید این راهبرد از سوی مقاومت همچنان مورد استفاده است با این تاکید که حضور در عمق دشمن نیز آن را تکمیل می سازد.

- فتنه قومی مذهبی که هزینه های زیادی بر محور مقاومت تحمیل کرد، شکست خورده است. هرچند استمرار آن می توانست آسیب های جدی بر محور مقاومت وارد سازد اما این فتنه امکان احیاء ندارد و محور مقاومت توانمندی های خود را برای جنگ اصلی بسیج می سازد.

- رژیم صهیونیستی در درون نیز از شرایط بغرنجی برخوردار است. اعتماد به سیاسیون و ارتش از دست رفته است. امید به استمرار حیات رژیم صهیونیستی هر روز کمتر می شود، شهروندان در صدد جایگزینی وطن هستند. سرمایه گذاری خارجی کاهش یافته و خروج سرمایه  هم هر روز شتاب بیشتری می گیرد. رژیم صهیونیستی می داند که در این شرایط ورود به یک جنگ، بیشترین آسیب را وارد خواهد کرد و این روند در جامعه صهیونیستی تشدید خواهد شد. بر همین اساس است که نتانیاهو در ابتدای جلسه اخیر هیات دولت اعلام کرد که هرگز وارد جنگ نخواهند شد هر چند هر اقدامی را برای دفاع از خود انجام خواهند داد. هشدار روزنامه معاریو که به رهبران صهیونیست تاکید می کند که در تهدید علیه حزب الله و لبنان مبالغه نکنید زیرا توان مقابله با آن اساسا وجود ندارد و در صورت هر اقدامی علیه حزب الله، مقاومت؛ اسرائیل را به ورطه ای سوق خواهد داد که از زمان تاسیس تاکنون به خود ندیده است، در همین چارچوب ارزیابی می شود. این روزنامه تاکید دارد جنگ آینده که بی تردید در درون مرزهای فلسطین اشغالی رخ خواهد داد، تاثیر مستقیمی بر تحولات جمعیتی جامعه صهیونیستی خواهد گذاشت. پیشنهاد مراکز امنیتی و نظامی برای ارسال غذا و دارو از سوی رژیم صهیونیستی به غزه نیز در همین راستا صورت گرفته است. زیرا غزه در شرایط بسیار سخت بحران ناشی از ادامه محاصره  قرار گرفته است که می رود تا برای خروج از آن چاره ای از ورود به یک جنگ با اسرائیل نداشته باشد. حال آنکه اسرائیل در اندیشه فرار از جنگ است.

- کارشناسان این تهدیدات علیه محور مقاومت را یک بلوف می دانند که خاستگاهش ترس و نگرانی است. نگرانی و هراسی که هرگز به اقدام منجر نخواهد شد. رزمایش مشترک چهار روزه اخیر با امریکا یک رزمایش کاملا دفاعی است که در آن سامانه های دفاع موشکی را آزمایش می کنند. تحلیلگران با توجه به شرایط داخلی و منطقه ای و بین المللی و رزمایش های مکرر دفاعی اسرائیل تاکید دارند که این رژیم در سخت ترین و آسیب پذیر ترین شرایط امنیتی از زمان تاسیس قرار دارد. خصوصا که استراتژیست های نظامی با توجه به وجود انواع موشک های رادار گریز برد کوتاه مانند فاتح و قادر نزد حزب الله، گنبد گرانقیمت آهنین را کاملا ناکارآمد می دانند. البته تحلیلگران معتقدند این هوچی گری های صهیونیست ها بیشتر مصرف داخلی و با هدف جذب بودجه بیشتر برای ارتش انجام می گیرد. خصوصا که ارتش رژیم صهیونیستی به صورت یک حزب سیاسی مطرح است و به شدت از آن انتقاد می شود و محدودیت های زیادی برای بودجه آن در نظر گرفته شده است.

- در پایان به نظر می رسد جامعه صهیونیستی باید خود را آماده کند تا پیشنهاد سید حسن نصر الله را عملیاتی کند و "جانشان را بردارند و برای همیشه از فلسطین اشغالی فرار کنند". زیرا نابودی شان حتمی است. این جنگ دیر یا زود رخ خواهد داد و محور مقاومت خود را برای نبرد نهایی آماده ساخته است و برای آن زمان لحظه شماری می کند، هرچند هرگز نخواسته است آغازگر جنگ باشد.

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیشخوان اخبار

به گزارش سوما؛ افسردگی يكي از اختلالاتی است كه اگر كنترل نشود سلامت روان انسان را به خطر می‌اندازد، اگر دچار افسردگی هستید و یا ...

فرماندار نیروی انتظامی تالش؛

به گزارش سوما؛ فرماندار نیروی انتظامی تالش از دستگیری باند پنج نفره سارقان 114 راس گاو و گوسفند در این شهرستان خبر داد.

رئیس سازمان صمت گیلان:

به گزارش سوما؛ رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان گفت: بازار، پشتیبان تولید و سیاست های اقتصادی کشور است که این ظرفیت ...

سید امین نجات رئیس اداره حفاظت محیط زیست لنگرود؛

به گزارش سوما؛ اداره حفاظت محیط زیست لنگرود و یگان حفاظت محیط بانی چاف و چمخاله، دام های هوایی شکار پرندگان در این شهرستان را جمع ...

حسنی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی خبر داد:

به گزارش سوما؛ عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس گفت: عدم لایروبی و ورود فاضلاب صنعتی و بیمارستانی به رودخانه‌ها بیماری‌ ...

عضو کمیسیون ماده صد شهرداری رشت خبرداد:

به گزارش سوما؛ شیرزاد به کاهش پرونده های تخلف ساختمانی با توجه به اِعمال قانون اشاره کرد و گفت: شهرداری ها وظیفه برخورد با ...

اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد:

به گزارش سوما؛ سکه امروز در بازار رشت ارزان شد. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال است.

طی حکمی از سوی استاندار گیلان؛

به گزارش سوما؛ دکتر مصطفی سالاری استاندار گیلان با صدور حکمی شاهین علیزاده شادفومنی را به عنوان معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور ...

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور:

به گزارش سوما؛ رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور با بیان اینکه سطح تولید برنج ارگانیک در کشور خیلی کم است گفت: برای کاهش مصرف سموم، ...

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: با وجود بالا بودن تراکم مگس زیتون، در سال زراعی 96 - 97 ، این ...

معاون فرماندار لاهیجان خبر داد:

به گزارش سوما؛ معاون فرماندار لاهیجان، از برگزاری اولین همایش تجلیل از خیرین شهرستان لاهیجان خبر داد و گفت: در این همایش اولویت ...

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی از برگزاری دوره های رایگان مهارت آموزی بافت فرش و ...

جواهردشتی رئیس اداره حفاظت محیط زیست سیاهکل؛

به گزارش سوما؛ به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان حاکیست؛ طی عملیات و گشت یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل ، یک قبضه ...

دامداران رضوانشهر:

به گزارش سوما؛ دامداران رضوانشهری با اعلام آمادگی برای مشارکت در طرح های مرتع‌داری می گویند: در مقابل تخریب جنگل و عرصه های طبیعی ...

فرماندار ماسال:

به گزارش سوما؛ به نقل از  روابط عمومی فرمانداری ماسال حاکیست؛ فرماندار ماسال با اشاره به آبگرفتگی معابر شهر ماسال در سیل های اخیر ...

رئیس اداره هواشناسی آستارا؛

به گزارش سوما؛ ورود جبهه هوای سرد به شمال کشور، باعث کاهش دمای هوا و بارش پراکنده باران در آستارا شد.

امام جمعه رضوانشهر:

به گزارش سوما؛ امام جمعه شهرستان رضوانشهر گفت: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران هستیم و باید دستاوردهای ...

نماینده رشت در مجلس:

به گزارش سوما؛ نماینده رشت در مجلس، با تاکید بر لزوم مدیریت آب بندان توسط روستا، افزود: اگر آب بندان سودآور است باید سودش به ...

مدیر جهاد کشاورزی آستارا؛

به گزارش سوما؛ درخت ها در آخرین روزهای فصل پاییز اغلب برای خواب زمستانی آماده می شوند، اما برخی درختان میوه های هسته دار در ...

به گزارش سوما؛ شانزدهمین جشنواره سراسری شعر و داستان جوان «سوره» 20 و 21 آذر 1397 از سوی حوزه هنری در دانشگاه گیلان برگزار می شود.

فرمانده سپاه ناحیه آستارا؛

به گزارش سوما؛ اجرای طرح اتصال مدرسه به مسجد با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهنام محمدی دانش آموز نابغه آستارا در دوران دفاع مقدس، ...

در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی؛

به گزارش سوما؛ در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و پنجمین جلسه ستاد امنیت سرمایه‌گذاری گیلان به ریاست استاندار، آیین‌نامه طرح ...

امداد رسانی آتش نشانی رشت در پی وقوع حادثه‌ای عجیب؛

به گزارش سوما؛ شهروند رشتی که به شدت از ناحیه دست و آرنج در لابلای تخت خواب فلزی، محبوس شده بود سریعا توسط آتش نشانان رهانیده شد.

فرمانده نیروی انتظامی آستانه‌اشرفیه خبر داد:

به گزارش سوما؛ فرمانده نیروی انتظامی آستانه‌اشرفیه با اشاره به دام افتادن اعضای یک شرکت هرمی در این شهرستان گفت: نیروی انتظامی با ...

نماینده بابلسر و فریدونکنار در مجلس مطرح کرد؛

به گزارش سوما؛ نماینده بابلسر و فریدونکنار در مجلس با اشاره به مخاطره آمیز بودن انتقال آب خزر به سمنان و نیاز بیشتر مازندران به ...

سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان؛

به گزارش سوما؛ مازیار غلامی روز شنبه بیان داشت: نقشه های هواشناسی نشاندهنده استقرار جریانات کم و بیش ناپایدار در منطقه است که بر ...

فرماندار شهرستان رشت؛

به گزارش سوما؛ فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر ضرورت توجه به تسهیلات خوداشتغالی گفت: این تسهیلات در اشتغال روستایی، فراگیر و ...

سرپرست اداره کل تجهیز و نوسازی مدارس گیلان؛

به گزارش سوما؛ سرپرست اداره کل تجهیز و نوسازی مدارس گیلان، با بیان اینکه برخی از مدارس خشتی در صعب العبورترین نقاط استان قرار ...

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آستارا گفت:

به گزارش سوما؛ رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آستارا گفت: با افزایش ورود اتباع جمهوری آذربایجان به کشور، کسب و کار در ...

اختصاصی سوما؛ جشن افتتاح گلریزان خیریه ندای دستهای مهربانی با حضور نماینده مردم شهرستان صومعه سرا دکتر دلخوش و مهندس فتح اللهی ...

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لاهیجان؛

به گزارش سوما؛ رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لاهیجان گفت: شکارچیان با دانه‌پاشی و ممنوعیت در تردد باعث ایجاد فضای امن باعث ...

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش؛

به گزارش سوما؛ عارف شادکام گفت: شب‌گذشته یک قلاده شغال به زنی ۵۵ ساله در روستای شاهگلدی  شهرستان تالش حمله و وی را از ناحیه سر و ...

مدیر رسانه ای تیم فوتبال داماش گیلان؛

به گزارش سوما؛ مدیر رسانه ای تیم فوتبال داماش گیلان روز شنبه اظهار داشت: این دو تیم در هفته دوازدهم و پایانی دور رفت رقابت های ...

به گزارش سوما؛ طرح آموزش مفاهیم زیست محیطی در سطح مدارس دولتی و غیر انتفاعی رضوانشهر با تعامل مسئولان آموزش پرورش شهرستان اجرا شد.

رئیس اداره حقوقی اداره کل راه و شهرسازی گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ رئیس اداره حقوقی اداره کل راه و شهرسازی گیلان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون؛ افزون بر 123 هزار مترمربع از اراضی ...

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان خبر داد:

به گزارش سوما؛ مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، از ثبت یک هزار و 70 اثر تاریخی در گیلان خبر داد و افزود: امیدواریم با تمهیدات اندیشیده ...

رئیس سازمان صنعت؛

به گزارش سوما؛ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان ازتشدید نظارت و رسیدگی بر عملکرد و تراز مالی اتاق های اصناف و اتحادیه های ...

در ۴۸ ساعت آینده؛

به گزارش سوما؛ سرپرست پیش بینی اداره کل هواشناسی گیلان با اشاره به کاهش ۶ تا ۱۲ درجه‌ای دمای هوا و بارش باران در این استان طی ۴۸ ...

ازابتدای سال جاری تاکنون؛

به گزارش سوما؛ رئیس اداره محیط زیست شفت از تشکیل ۲۸ فقره پرونده قضایی در زمینه برداشت‌های غیر مجاز شن و ماسه در این شهرستان خبر ...

دانشگاه علوم پزشکی گیلان در اطلاعیه‌ای مطرح کرد:

به گزارش سوما؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان در اطلاعیه‌ای از شهروندان خواست تا داروهای گیاهی، شیمیایی و ...

مسئول سازمان بسیج هنرمندان گیلان:

به گزارش سوما؛ مسئول سازمان بسیج هنرمندان گیلان گفت: مسئولان و متولیان امور فرهنگی گیلان برای بزرگداشت میرزاکوچک جنگلی هیچ برنامه ...

در دیدار سروش صحت با فرماندار ماسال مطرح شد:

به گزارش سوما؛ سروش صحت، کارگردان فیلم سینمایی پیچ تند در نشست با محمدجواد عامر فرماندار ماسال گفت: این پروژه سینمایی با حضور ...

آیت‌الله فلاحتی در دیدار با کارکنان جهاد کشاورزی رشت:

به گزارش سوما؛ نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به اینکه عرضه برنج باکیفیت گیلان به‌صورت فله‌ای مقرون‌به‌ صرفه نیست گفت: برنج ...

پس از احیای قلبی ریوی خانم 65 ساله؛

به گزارش سوما؛ تکنسین های ۱۱۵ لوشان که برای خدمت رسانی به خانم ۶۵ ساله ای اعزام شده بودند، ضمن ارایه خدمت در زمان کمتر از ۸ ...

سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان؛

به گزارش سوما؛ سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان از بارندگی، مه آلودگی هوا و وزش باد شدید در استان از فردا ...

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد؛

به گزارش سوما؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ساخت اسکلت برج تحقیقاتی پرفسور سمیعی تا نیمه نخست سال ۹۸ انجام می‌شود ...

استاندار گیلان در دیدار با امامان جمعه شهرستان رودبار؛

به گزارش سوما؛ استاندار گیلان بیان دغدغه‌های مطرح شده از سوی امامان جمعه را مطالبه به حق مردم دانست و گفت: نیروهای راه‌آهن شمال ...

رئیس شبکه هپاتیت گفت:

 به گزارش سوما؛ رئیس شبکه هپاتیت گفت: تاکنون 35 میلیون ایرانی واکسن هپاتیت B تزریق کرده اند و لازم است همه افراد در سنین 28 تا 50 ...

فرمانده نیروی انتظامی آستارا؛

به گزارش سوما؛ فرمانده نیروی انتظامی آستارا از کشف 10 تن ذغال جنگلی قاچاق و دستگیری یک متخلف در این رابطه در این شهرستان خبر داد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی؛

به گزارش سوما؛ به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان؛ رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی از کشف یک دستگاه خودروبه همراه ادوات ...

تبلیغات طلایی

موبایل گب
اشهدی

اخبار

یادداشت ویژه

سوما تی وی

حضور بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در گیلان در ویژه برنامه زنده روز جهانی قدس شبکه باران

حضور بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در گیلان در ویژه برنامه زنده روز جهانی قدس شبکه باران

19 خرداد 1397
به گزارش سوما؛ اسماعیل بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در استان گیلان به عنوان میهمان در ویژه برنامه زنده «فریاد بیداری» در شبکه استانی گیلان - شبکه باران حضور یافت.

به روایت تصویر

گزارش تصویری اختتامیه دومین جشنواره انتخاب مردمی نشان برتر سوماسرا در سال 97

گزارش تصویری اختتامیه دومین جشنواره انتخاب مردمی نشان برتر سوماسرا در سال 97

22 شهریور 1397
اختصاصی سوما؛ مراسم اختتامیه دومین جشنواره نشان برتر سوماسرا برای دومین سال متوالی به همت موسسه سوما و با همکاری اصناف شهرستان صومعه سرا با حضور مسئول...

هفته نامه

هفته نامه سوما شماره 4 منتشر شد

هفته نامه سوما شماره 4 منتشر شد

اختصاصی سوما؛ باشگاه رسانه ای سوما چهارمین شماره هفته نامه سوما را در روز سه شنبه به تاریخ 22 خرداد 1397 منتشر شد.