چهارشنبه, 07 فروردين 1398

نوار کناری

شناسه خبر:2079
به قلم احمدرضا روح اله زاد؛

عملیات تروریستی در عراق، یک پازل از مدیریت ناامنی منطقه

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ دو روز گذشته چند عملیات تروریستی در عراق رخ داد که نتیجه آن کشته و زخمی شدن تعداد زیادی از شهروندان بیگناه است.

شامگاه روز شنبه یک عملیات تروریستی در میدان عدن در منطقه کاظمین بغداد رخ داد که موجب کشته و مجروح شدن حدود 7 نفر شد و دو عملیات تروریستی دیگر در میدان الطیران بغداد در روز دوشنبه رخ داد که آمار کشته ها و زخمی های آن بالغ بر 80 نفر تاکنون اعلام شده است.

- از مدت ها قبل کارشناسان با توجه به روند شکست های داعش در عراق نسبت به تغییر تاکتیک داعش و ورود آن به مرحله فعالیت های زیرزمینی و انجام عملیات های تروریستی با هدف ناامن سازی عراق، هشدار داده بودند. در واقع باید گفت این عملیات ها نشان می دهد که مرحله جدید فعالیت داعش در عراق کلید خورده است.

- هرچند نیروهای عراقی از توانمندی های بالایی در مدیریت امنیتی برخوردار هستند اما با توجه به شرایط اجتماعی عراق و با توجه به اینکه نیروهای عراقی هم مشغول پاکسازی بقایای داعش هستند که به صورت پراکنده در مناطق خاصی از عراق فعالند و هم به گوه ناگزیر از حفظ آمادگی خود در جهت مقابله با کنش های برخی نیروهای داخلی و خارجی هستند، لازم است که تجربه دهه شصت جمهوری اسلامی ایران در مهار نا امنی های تروریستی به عراق منتقل شود.

- کشور عراق در آستانه انتخابات مهم پارلمانی قرار دارد. انتخاباتی که نیاز به آرامش و امنیت دارد. با توجه به اینکه دولت فعلی به ریاست العبادی، در شکست داعش به موفقیت های بزرگی دست یافته است و اراده خود را هم برای مقابله با فساد در سطوح دولتی و غیر دولتی به خوبی نشان داده است، امکان موفقیت آن در انتخابات آتی بسیار زیاد است. موضوعی که نگرانی های زیادی در نزد کسانی که از امنیت عراق متضرر شده اند، ایجاد کرده است. به نظر می رسد این جریان ها تلاش دارند با همکاری با تروریست ها برای ناامن سازی جامعه عراق، دولت فعلی  را ناکارآمد نشان دهند و بر اقبال عمومی نسبت به دولت تاثیرمنفی بگذارند.

- رژیم سعودی که یکی از بزرگترین بازندگان جنگ با داعش در عراق محسوب می شود، پس از آشکار شدن نشانه های پایان داعش در عراق، تلاش خود را جهت تعریف مجدد خود در صحنه عراق افزایش داده است. از این روی دعوت بعضی از رهبران  جریان های شیعی  به عربستان را برخی از کارشناسان تلاش سعودی در جهت ایجاد شقاق در جامعه شیعه عراق و تضعیف موقعیت دولت آینده عراق ارزیابی می کنند.

- افزایش ناامنی در عراق می تواند اثری کاهنده در همراهی عراق در محور مقاومت داشته باشد. دولت عراق می داند امنیت واقعی در عراق زمانی کاملا محقق می شود که نائبان جریان غربی، عربی و عبری سلطه، یعنی امریکا، رژیم صهیونیستی و ارتجاع عرب، در کل منطقه شکست بخورند و این امر با استمرار حضور نیروهای سیاسی و نظامی عراق در محور مقاومت قابل دستیابی است. تاکید برخی از شخصیت های سیاسی و نظامی عراق بر ضرورت حضور در محور مقاومت، موجب نگرانی جریان سلطه شده است. این جریان تلاش دارد با گسترش ناامنی در عراق تا حدی که می تواند مانع همراهی عراق با محور مقاومت شود.

- تحلیلگران ناامن سازی سیاسی – امنیتی در جوامع منطقه را یک طرح هماهنگ محور غربی، عبری و عربی می دانند. اغتشاشاتی که اخیرا در ایران رخ داد و یا عملیات تروریستی روز یکشنبه در شهر صیدای لبنان که به مجروح شدن محمد حمدان از جریان حماس منجر شد، در همین چارچوب ارزیابی می شود. هر چند صهیونیست ها از اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی در غزه و کرانه باختری و نیز مدیریت ترور حمدان در لبنان هدف دیگری را هم دنبال می کنند که آن انحراف افکار عمومی از اعتراضات ضد دولتی جامعه صهیونیستی است. اعتراضاتی که در ابعاد کمی و کیفی بزرگترین اعتراضات ضد دولتی در تاریخ رژیم صهیونیستی محسوب می شود.
 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 103 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم