سه شنبه, 25 تیر 1398

نوار کناری

شناسه خبر:589

قصه پرغصه کارگران کشتارگاه پرندک خزر صومعه سرا

  • انداز قلم

به گزارش سومانیوز؛ کارگران کشتارگاه پرندک خزر صومعه سرا در حالی مقابل استانداری گیلان تجمع کردند که علی رغم داشتن حکم قضایی قادر به احقاق مطالبات خود نیستند.

بر اساس این خبر، اردیبهشت ماه سالجاری کشتارگاه پرندک خزر صومعه سرا به دلیل مسائل بهداشتی تعطیل شد ،درحالیکه کارگران این واحد بین ۶ تا ۱۴ ماه حقوقی دریافت نکرده بودند.

بعداز تعطیلی این کارگاه حدود ۴ماه طول کشید تا کشتارگاه مشکلات بهداشتی را رفع کند و طی این مدت  تمام ۱۰۰ کارگر خود را علی رغم داشتن معوقات اخراج کرد. شهریورماه سالجاری کشتارگاه مجدداً با استخدام کارگران جدید شروع به کار کرد بدون اینکه برای کارگران اخراجی بازگشت به کار بزند یا مطالباتشان را پرداخت کند.

پس از این ماجرا کارگران کارگاه مذکور برای شکایت به اداره کار مراجعه کرده و چند ماه طول کشید تا حکم صادر شد و همه کارگران حکم مطالبات خود را اخذ کردند. کارگران بعد از دریافت حکم به اجرای احکام دادگستری مراجعه کردند و قرار شد برای مصادره اموال اقدام شود.

پس از صدور  این حکم ،تمام اموال واحد مذکور از قبیل ساختمان ،ماشین آلات، زمین ها و... توسط وکلای آن در ازاء ۳ میلیارد تومان بدهی، در رهن بانک کشاورزی برده شد تا عملاً راه مصادره اموال را به روی کارگران ببندد.

اکنون ۱۰۰ کارگر که اغلب از اقشار ضعیف جامعه هستتد با حکم مطالبات خود بلاتکلیف مانده اند و از سویی امکان گرفتن حکم جلب برای مالک این کارگاه را ندارند و از سوی دیگر بانک تمام اموال این فرد را در رهن خود در آورده است.

کارگران کارگاه مذکور ماه گذشته طی یک تجمع مقابل فرمانداری صومعه سرا از مسئولین خواستار راه حلی برای مشکل خود شدند. فرمانداری صومعه سرا شورای تأمین تشکیل داد و از بانک کشاورزی خواست که این کشتارگاه را به مزایده بگذارد تابانک و کارگران به مطالبات خود برسند. ولی تا کنون بانک کشاورزی هیچ اقدام مؤثری انجام نداده است.

یکی از کارگران در حاشیه تجمع مقابل استانداری گیلان در گفتگو با خبرنگار ایلنا اظهار داشت:از مسئولان می خواهیم تا بانک کشاورزی را مجاب کنند یا کشتارگاه را از رهن خود خارج کند تا کارگران بتوانند با حکم خود مصادره اموال کرده و به مطالبات خود برسند یا آن را به مزایده بگذارد.

به گفته کارگران،پرندک خزر مبلغی نزدیک به ارزش ملک کشتارگاه بدهی دارد.این کارگاه ۱ میلیارد تومان به تأمین اجتماعی ، بالغ بر ۱ میلیارد به اداره مالیات ، بالغ بر ۱ میلیارد به کارگران ،بیش از ۳ میلیارد به بانک کشاورزی و ...  بدهکار است که جمع تمامی بدهی این کشتارگاه آن به بیش از ۱۳ میلیارد تومان می رسد.

این درحالی است که ارزش این کشتارگاه کمتر از ۱۵ میلیارد تومان است و بگفته کارگران، وکلای کشتارگاه در پی آن هستند که پروسه مزایده را یکسال به تعویق بیندازند تا مقدار بدهی کارگاه از ارزش ملک بیشتر شده و راه برای اجرای آن بسته شود.

 مسئولان گیلان قول داده اند این ماجرا را طی ۱۵ روز کاری پیگیری و راه حلی را پیش روی کارگران کشتارگاه پرندک خزر صومعه سرا بگذارند./ایلنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 102 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم