دوشنبه, 28 مرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3512
شعاعی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت شهرستان صومعه سرا گفت:

ما هیچ اختلافی با اتاق اصناف نداریم و درب اینجا به روی اتاق اصناف باز است

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ شعاعی رییس صنعت، معدن و تجارت در مورد وظایف این سازمان در صومعه سرا گفت: از شروع کار خود در این اداره به دنبال برنامه ریزی و دسته بندی کردن مسایل برای انجام اصلاحات به وسیله راهکارهای مشخص هستیم و همانطور که میدانید همیشه اصلاح ساختار کار سخت و زمانبری می باشد.

شعاعی در ادامه گفت یکسری از کارها عرف می باشد و یکسری از موارد قانونی، که در بعضی از موارد تشخیص انها از هم سخت می باشد. اصولا دولت و سیستم دولتی به این سمت پیش می رود که بیشتر وظابف حاکمیتی را پررنگ کند. وی در ادامه گفت: مثلا در بحث اصناف برای وظایف حاکمیتی تشکلهایی ایجاد شده اند که اسم آنها اتحادیه می باشد و نماینده ی آنها در هر شهرستان اتاق اصناف می باشد، که اتاق اصناف در واقع چکیده صنوف آن شهرستان است.

فریبرز شعاعی ذر ادامه توضیح داد: وضعیت صنعت، معدن و تجارت در قبال اتاق اصناف، نظارت و بررسی بر عملکرد اتاق اصناف و هچنین جنبه ی حمایتی می باشد.

این مسئول در مورد وظایف صنعت، معدن و تجارت در شهرستان صومعه سرا به اینصورت توضیح داد که: در بحث نظارتی در  حال حاضر ما به عنوان نمایندگان سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده فعالیت خود را انجام میدهیم و در بحث بازرسی نیز سامانه 124 سامانه رسیدگی به تخلفات صنفی می‌باشد که 24 ساعته فعال است، پیگیری مشکلات شهروندان از طریق این سامانه  انعکاس داده می شود و رسیدگی های لازم انجام می پذیرد. و قسمت دوم وظایف ما به صورت کشف قاچاق کالا و ارز و احتکار است که مستقیم خود ما رسیدگی به این موضوع را انجام میدهیم.

شعاعی در ادامه اظهار کرد: مسایلی نظیر گران‌فروشی و کم‌فروشی در بحث صنفی یا عرضه خارج از شبکه و نداشتن پروانه کسب جز تخلفات صنفی محسوب می‌شود که بازرسی  این موارد به صورت رندوم چک بررسی می‌شود و طبق گزارشاتی که اتحادیه‌ها به اتاق اصناف، اتاق اصناف در سیستم بازرسی خود عمل می‌کند و به ما منعکس می کنند و عملکرد آنها را بررسی می‌کنیم تا ببینیم فعالیتهای مورد نظر درست انجام شده است یا نه.

این مسئول در ادامه بیان کرد: درستی و صحت انجام این کار را با سه روش انجام میدهیم. حضور میدانی در شهر بواسطه بودن در میان مردم  و اطلاع رسانی توسط خبرگزاری‌ها که صدای مردم  هستند و سومین روش به صورت رندوم چک می باشد. رندوم چک به این صورت است که گزارشاتی که اتاق اصناف  از عملکرد خود در اختیار ما قرار داده است، ما به صورت رندوم چک بررسی بعضی از آنها را انجام می‌دهیم.

شعاعی همچنین افزود: در بحث بازرگانی داخلی ما، که در حال حاضر بحث بروزتری می باشد این حوزه شامل یک بحث بازرسی و دیگری بحث توزیع می باشد. که بعد از کپنی بودن اجناس تا نیمه دوم سال گذشته ما با چنین موضوعی روبرو نبودیم. که با بحث گوشت و مرغ و اوایل امسال بحث شکر مواجه بوده‌ایم. در بحث توزیع به این صورت است که سهمیه شهرستان از طریق کشوری به ما تخصیص  داده می شود. وی همچنین توضیح داد: مثلاً در مورد گوشت در بازار سهمیه شهرستان را به فاصله 48 ساعت به ما اعلام کردند و در بعضی موارد تا قبل از رسیدن به شهرستان مطلع می‌شدیم، که به کمک دستگاه‌های نظارتی توانستیم این موضوع را به خوبی حل کنیم.

رییس صنعت، معدن و تجارت شهرستان صومعه سرا در پاسخ به این انتقاد که از دید مردم توزیع کالاها به نسبت در شهر صورت نمی‌گیرد نیز گفت: دستورالعمل‌هایی داریم و نمی‌توانیم  مثلا  گوشت را به هر توزیع کننده ای اختصاص دهیم. بحث دوربین مداربسته که در بحث بازرسی از آرشیو آن استفاده شود، وجود صندوق مکانیزه فروش و بحث سلامت گوشت که چرخه سلامت گوشت در نظر گرفته شود. چرخه سلامت شامل داشتن سردخانه ها و ماشین های یخچال دار و  مجددا قرار گرفتن در یخچال است که باید این مسیر به طور کامل و درست انجام شود تا سلامت گوش به خطر نیفتد که هر واحدی این شرایط را برای پخش گوشت ندارد. فروشگاهی که این امکانات را با هم داشته باشند در سطح شهرستان کم است. وی در ادامه گفت: در مورد توزیعات انجام شده توسط فروشگاه های زنجیره ای ما دخالتی در این موضوع نداریم و سهمیه این فروشگاهها از طریق کشوری تخصیص می یابد. برای اطلاع رسانی سیستم پیامکی یکی از موارد بوده و مورد دیگر نیز نصب پرده بر سر در مغازه ها است، که این پرده های اطلاع رسانی توزیع به همراه قیمت آن انجام شد.

شعاعی در ادامه توضیح داد: در مورد بحث شناسایی عاملین ما به اتحادیه و اتاق اصناف درخواست دادیم که عاملین مورد نظر خود را به ما معرفی کند. و علاوه بر آن عاملین معرفی شده مواردی را نیز  به تعاونی های اختصاص دادیم. وی در ادمه گفت: مثلاً در مورد توزیع شکر که وجود یخچال نیازی به آن نبود، ولی داشتن دوربین مکانیزه از شرایط الزامی مراکز پخش می باشد تا کار به سهولت انجام شود، تا از ازدحام مردم جلوگیری شود. برای توزیع در بعضی از موارد واحدهایی را که به ما معرفی می کردند پس از بازرسی های انجام شده نامناسب بودن آن فضا برای توزیع توسط بازرسی ما تشخیص داده می شد. مثلا موردی برای توزیع گوشت بود که پس از بازرسی به دلیل وجود سم در آن مکان و نامناسب بودن محیط نگهداری آن و بحث سلامت مردم از اختصاص گوشت به این واحد جلوگیری کردیم و واحد دیگری را شناسایی و جایگزین کردیم.

فریبرز شعاعی در ادامه بیان کرد: در همین بحث توزیع شکر 15 واحد به ما معرفی شد که آنها را به بخش های بزرگ کوچک و متوسط تقسیم بندی کرده و علاوه بر این 15 واحد معرفی شده 6 واحد را نیز پس از بازرسی شناسایی کردیم و به این لیست اضافه شد، که غربالگری این واحدهای کار بسیار پر حوصله ای بود و برای این کار از تعزیرات و پلیس اماکن کمک گرفتیم و تمام تلاش خود را برای اینکه توزیع به بهترین شکل صورت گیرد انجام دادیم تا مردم رضایت کامل در این مورد داشته باشند. وی در ادامه ی این بحث بیان کرد: ما بحث توزیع شکر را قبل از عید برای اصناف نیز داشتیم . برای شیرینی پزی ها و قنادی ها و بستنی فروشی ها که توزیع انجام دادیم. برای این اصناف نیز بر اساس بزرگ، متوسط و کوچک بودن مرکز  میزان سهمیه به آنها تخصیص داده شد که در تمامی مراحل علاوه بر اسامی اعلام شده از اتاق اصناف ما تمام تلاش خود را به کار گرفتیم تا انصاف در زمینه توزیع به بهترین نحو انجام شود. دومین شکر که به ما اختصاص داده شده 25 تن بود که ما 5 تن را برای مصارف صنعتی و 20 تن برای مصرف خانگی تخصیص داده می‌شود.

 رییس صنعت، معدن و تجارت شهرستان صومعه سرا خبر داد: در چند روز آینده 30 تن شکر تنظیم بازار برای مصارف عام و 25 تن شکر صنفی سهمیه آن به ما اختصاص داده شده است و برای توزیع اختیار ما قرار خواهد گرفت. و در این مرحله باز هم بازرسی انجام می‌دهیم و اگر در مراکز پخش قبلی توزیع خوب صورت نگرفته باشد جایگزین برای مراکز انتخاب می گردد تا بحث توزیع شکر به بهترین شکل انجام پذیرد.

فریبرز شعاعی در ادامه بیان کرد: یکی از بحث‌هایی که  در این زمان وجود دارد بحث خمیرمایه است و الان تمهیداتی انجام شده است که با همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت به ازاء سرانه مصرفی آرد شهرستان خمیر مایه در اختیار فرد یا افرادی قرار داده شود، تا نانوایان ما بتوانند خمیرمایه مصرفی را با سهمیه خود با نرخ دولتی خریداری کنند و از این طریق از گرانی جلوگیری شود.

رئیس صنعت معدن و تجارت در ادامه به بحث گرانی خودسرانه کرایه تاکسی توسط تاکسیرانان پرداخت و در ادامه گفت که 150 تاکسیران متخلف را شناسایی کردیم و پرونده آنها برای بررسی در تعزیرات موجود است.

شعاعی در مورد بخشی از وظایف صمت گفت: شناسایی قاچاق و رسیدگی به کم‌فروشی، نداشتن پروانه ی کسب، گرانفروشی و عدم درج قیمت همه از موارد، مورد بررسی توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت می باشد و ما از اتاق اصناف این انتظار را داریم که در بازرسی اتاق اصناف به تمامی این موارد به بهترین نحو رسیدگی شود و در واقع با جدیت تمام برای رفع مشکلات مردم به این تخلفات رسیدگی و بازرسی ها و نظارت لازم را انجام دهد.

شعاعی در مورد این انتقاد که گفته می‌شود هماهنگی‌های لازم بین شما و اتاق اصناف وجود ندارد نیز گفت: ما هیچ اختلافی با اتاق اصناف نداریم، درب اینجا به روی اتاق اصناف باز است. اتاق اصناف زیر مجموعه ی ما به شمار می‌آید و به عنوان یک مدیر نظارتی و حکومتی به تخلفات صورت گرفته با مستندات رسیدگی می‌کنیم و اتاق اصناف نیز باید و باید به ما در مواردی که مطرح می‌شود جوابگو باشد. ما تعامل صد در صد با اتاق اصناف داریم و این تعامل در چارچوب قانون و با در نظر گرفتن قوانین است. وی در ادامه در این مورد توضیح داد: در مواردی با اتاق اصناف هم نظر و هم مسیر هستیم و مواردی نیز ممکن است وجود داشته باشد که نظر ما در یک سمت و سویی دیگر باشد و این اختلاف نظرها کاملاً طبیعی است و یا حتی اگر تخلفات صنفی انجام پذیرد با قاطعیت کامل به این موارد رسیدگی می‌کنیم تا حقی از کسی ضایع نشود.

شعاعی در ادامه گفت با بیان مثالی نمونه ای از ضایع شدن حق عده ای رابیان میکنم، مثلاً دم عید فروش گل حق طبیعی گلفروشی هایی می باشد که یک سال فروش چندانی نداشتند و اینکه اجازه فروش گل نباید به فعالیت‌های غیر مرتبط داده شود. ما از وظایف نظارتی خود به هیچ وجه کوتاه نمی‌آییم و شکایتی به اینجا بیاید با دلایل و مستندات بررسی می‌کنیم. وی در ادامه بر  این نکته تاکید کرد که: این بررسی‌ها را به تنهایی انجام نمی‌دهیم. کمیسیون نظارت 13 عضو دارد که این بررسی‌ها با همکاری آنها انجام می‌شود و تخلف اگر انجام پذیرد برخورد صورت می‌گیرد و حتی اگر لازم باشد بدون تعارف عزل فرد خاطی انجام خواهد پذیرفت.

شعاعی همچنین در پاسخ به این موضوع که ضعف بازرسی صنفی از انتقادات مردم مردمی باشد نیز بیان کرد: این مورد در واقع انتقاد ما نسبت به اتاق اصناف است و انتقاد اصناف نیز به ما این می باشد که صنعت، معدن و تجارت در کار ما دخالت می‌کند در حالی که این نظارت و بازرسی حق ما می باشد و در مواردی بازرسی ما به صورت مستقیم وارد عمل می‌شود. وی در ادامه افزود: ما از اتاق اصناف عملکرد انجام شده آنها را می‌خواهیم و زمانی که عملکردی به دست ما نمی‌رسد، ما خود به صورت مستقیم برای کنترل وارد عمل می‌شویم و بازرسی های لازم را انجام می‌دهیم. ما از هیچ فرد یا افرادی خط مشی نمی‌گیریم و اگر می توانند خلاف این را در مورد  ما ثابت کنند.

شعاعی در پایان گفت: خواهش ما از تمامی اهالی رسانه این است که بزرگواری کنید و اصول حرفه‌ای و انصاف را در مورد ما انجام دهید تا با اطلاع رسانی کردن بتوانیم بهترین خدمات را برای مردم انجام دهیم.  شما نیز مشکلات مردمی را به ما منعکس کنید همانطور که ورودی دیگر ما سامانه 124 می باشد که فصل مشترک بین ما و مردم است و مردم می‌توانند از طریق این سامانه، تخلفات انجام شده را به اطلاع ما برسانند. همانگونه که شما چشم و گوش مردم هستید تقاضایی که از شما دارم این است، که فعالیت‌های انجام شده توسط ما را نیز در اختیار مردم قرار دهید./خبرنگار سمیه رمضانی

 

 

 

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 77 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم