شنبه, 02 شهریور 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3211
فرماندار شفت تاکید کرد:

اعطای تسهیلات به حاشیه نشینان رودخانه‌ها برای کوچ به نقاط امن

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ فرماندار شفت گفت: حاشیه نشینان رودخانه‌ها می‌توانند از کمک‌های بلاعوض و تسهیلات کم بهره بنیاد مسکن برای خرید و ساخت خانه استفاده و برای زندگی و فعالیت به نقاط امن بروند.

محمدرضا محسنی در نشست شورای کشاورزی شفت با اشاره به اینکه بالغ بر 14 هزار هکتار شالیزار در این شهرستان وجود دارد که آب کشاورزی حدود 10 هزار هکتار از این میزان توسط آب سد و بیش از 4 هزار هکتار نیز از آببندان‌ها تامین می‌شود اظهار کرد: آببندان‌ها ذخیره‌ی آبی مطمئن و ارزشمندی محسوب می‌شوند.

وی حفظ و افزایش حجم ذخیره آبی را یکی از مزایای لایروبی آببندان‌ها برشمرد و افزود: 65 پهنه آببندان در شهرستان شفت شناسایی شده است و آن دسته از آببندان‌هایی که گنجایش ذخیره آبی بیشتری دارند و آبگیری آنها توسط رودخانه‌ها و چشمه‌ها انجام می‌شود؛ در اولویت لایروبی قرار دارند و دستگاه‌های ذیربط باید در راستای تامین آب کشاورزی گام بردارند.

فرماندار شفت با بیان اینکه تجهیز و نوسازی شالیزارها، هزینه‌های تولید برنج را کاهش و میزان بهره‌وری آن را افزایش می‌دهد افزود: بتنی شدن انهار کشاورزی سبب صرفه جویی در مصرف آب می‌شود و آموزش کشاورزان و توزیع به موقع کود و بذرهای اصلاح شده در بین آنان به افزایش میزان تولید در سطح، کمک شایانی خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه تولید پیله تر در شهرستان شفت نسبت به سال گذشته افزایش یافته است گفت: توزیع رایگان نهال توت و افزایش سطح توتستان‌ها به رونق نوغانداری و افزایش تولید می‌انجامد. محسنی ادامه داد: ملاک ارزیابی مدیران دستگاه‌های ذیربط در بخش‌های مختلف کشاورزی افزایش میزان تولید محصولات نسبت به سال‌های گذشته است.

فرماندار شفت در ادامه بر ساماندهی رودخانه‌ها با اولویت دیوارسازی و گابیون بندی نقاط حادثه‌خیز و در معرض رانش تاکید کرد و خواستار ترمیم همه سردهنه‌های نهرهای کشاورزی در حاشیه رودخانه‌ها به ویژه سردهنه نهرهای خانم جوب، سونگ، نهزم، داکله سرا، صیقلان و چناررودخان شد و افزود: آب منطقه‌ای باید نسبت به مطالبات به حق کشاورزان پاسخگو و نسبت به انجام وظایف ذاتی خود اهتمام داشته باشد.

وی در ادامه، نظارت و جلوگیری از تصرف و ساخت و سازهای حریم رودخانه‌ها و آببندان‌ها را مورد تاکید قرار داد. فرماندار شفت با بیان اینکه حاشیه نشینان رودخانه‌ها می‌توانند از کمک‌های بلاعوض و تسهیلات کم بهره بنیاد مسکن برای خرید و ساخت خانه استفاده و برای زندگی و فعالیت به نقاط امن بروند افزود: بخشداران با کمک دهیاران و شوراهای اسلامی نسبت به شناسایی این خانوارها و اطلاع رسانی به آنان اقدام کنند.

وی در پایان تاکید کرد: جلسات حفظ منابع آب هر دو هفته یکبار در مراکز بخش‌ها برگزار و صورت جلسه آن به فرمانداری ارسال شود./ایسنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 80 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم