شنبه, 02 شهریور 1398

نوار کناری

شناسه خبر:2794
مدیرکل گمرک شهرستان بندر انزلی؛

با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دولت‌ها توجه بیشتری به صادرات‌ محصول داخلی کرده است

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ ابوالقاسم یوسفی نژاد صبح امروز در نشست خبری به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در سالن اجتماعات اداره کل گمرک این شهرستان با اشاره به ظرفیت بالای رسانه در انقلاب اسلامی گفت: رسانه همواره بازوی محکم انقلاب بوده و در تمامی عرصه‌ها حضوری فعال داشته و می‌تواند انقلاب و دولت را دررسیدن به اهدافش یاری کند.

به گزارش محمد ضائیان خبرنگار سوما؛ وی با بیان اینکه این انقلاب مدیون خون شهدا است گفت: پس از انقلاب، آمریکا تمام تلاش خود را برای نابودی نظام به کاربرد اما شهدا با خون خود اجازه چنین کاری را به دشمن نداده و این انقلاب را مدیون خودکرده‌اند.

ناظر گمرکات استان گیلان نقش مهم گمرک را نظارت بر کالای خارجی عنوان کرد و افزود: اداره گمرک همواره بر ورود، خروج و ترانزیت کالاهای خارجی نظارت دقیقی داشته و اجازه قاچاق کالا و ارز را به هیچ‌کسی نداده و با آن مبارزه جدی می‌کند.

 یوسفی نژاد با اذعان به توجه بیشتر به صادرات پس از انقلاب تصریح کرد: پیش از انقلاب تمرکز دولت بیشتر بر واردکردن کالاهای خارجی بود اما خوشبختانه و با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دولت‌ها توجه بیشتری به صادرات‌ محصول داخلی کرده و ازاین‌رو گمرکات توسعه بسیار زیادی در کشور و استان گیلان پیدا کردند.

وی با اشاره بر تعداد گمرک‌های موجود در استان گیلان گفت: از گذشته تاکنون استان گیلان نقش بسیار مهم و کلیدی در واردات و صادرات کالا به خارج علی‌الخصوص اروپا داشت و هم‌اکنون استان گیلان دارای گمرکات متعددی ازجمله گمرک آستارا،  حسن رود، منطقه آزاد و فرودگاه است.

 مدیرکل گمرک شهرستان بندر انزلی با بیان اینکه استان گیلان در صادرات و تولید به‌خوبی عمل کرده است تصریح کرد: آمریکا با اعمال تحریم ظالمانه علیه ملت ایران سعی دارد تا اقتصاد و صادرات محصولات استراتژیک کشور را تحت تأثیر قرار دهد اما خوشبختانه در استان گیلان به لحاظ ارزش صادرات رشد 50 درصدی و در وزن محصولات رشد 102 درصدی داشته‌ایم.

یوسفی نژاد تحریم را فرصتی مناسب برای رشد و پیشرفت کشور دانست و بیان کرد: تحریم می‌تواند برای کشور و تولیدکنندگان یک فرصت مناسب برای خودکفایی باشد که امیدوارم با انجام این امر کشور روبه‌پیشرفت برود.

وی با تأکید بر لزوم توجه به برنامه اقتصاد مقاومتی در گمرکات کشور و استان گیلان گفت: مقام معظم رهبری تأکید ویژه‌ای بر اقتصاد مقاومتی و صادرات محصولات به کشورهای همسایه ایران دارند که خوشبختانه در گمرک بندرانزلی به این امر توجه ویژه‌ای شده و ۳۸ درصد صادرات استان‌ به روسیه و ۳۶ درصد به کشور آذربایجان داشته‌ایم.

ناظر گمرکات استان گیلان با بیان اینکه بیشترین صادرات در استان گیلان توسط شبکه ریلی آستارا انجام می‌شود اظهار کرد: مهم‌ترین مشکل ما در بحث صادرات محصولات به کشور همسایه داشتیم؛ مسئله حمل‌ونقل بود که قیمت کالاهای ایرانی را افزایش می‌داد که خوشبختانه شبکه ریلی آستارا علیرغم ناقص بودن کمک زیادی به گمرک کرده است.

 یوسفی نژاد با ابراز امیدواری از روند تکمیل شبکه ریلی آستارا تصریح کرد: اگر با کمک مسؤولان کشوری و نمایندگان مجلس شورای اسلامی شبکه ریلی آستارا به شهرستان رشت متصل شود استان گیلان در رابطه با صادرات ترانزیت و ارتباط با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس پیشرفت بسیار خوبی خواهد کرد که امیدوارم این امر به‌زودی توسط دولت محقق شود.

وی با اعلام آمادگی شبانه‌روزی گمرک آستارا برای انجام صادرات و واردات محصولات بیان کرد: ما یک مشکل در آستارا داشتیم و آن تردد کامیون در این مسیر بود که ترافیک شدیدی را در شهر ایجاد و کالاهای ما به‌موقع به بازار هدف نمی‌رسید و برای حل این مشکل و با توافق کمیسیون مشترک ایران و آذربایجان گمرک آستارا به‌صورت شبانه‌روزی به کار خود ادامه می‌دهد.

مدیرکل گمرک بندرانزلی با اذعان به اینکه در گمرک‌ آستارا صادرات و واردات کالا به بهترین نحو انجام می‌شود گفت: با تصمیم‌گیری مسؤولان، آستارا هم‌اکنون به‌عنوان منطقه ویژه اقتصادی در گیلان شناخته‌شده و به سه طریق ریلی، زمینی و دریایی صادرات و واردات محصولات  به کشور انجام می‌شود.

یوسفی نژاد با بیان اینکه در گمرک بندر انزلی سعی کرده‌ایم به واردات غلات و روغن توجه کنیم افزود:  از گذشته گمرک بندرانزلی تنها محل صادرات و واردات آهن‌آلات بوده و برای ذخیره‌سازی غلات، روغن و دیگر محصولات وارداتی  انبار و سیلوهایی وجود نداشته که خوشبختانه  اقدامات خوبی صورت گرفته و نخستین محموله 30 هزار تنی روغن خوراکی در ماه آینده وارد استان می‌شود.

وی منطقه آزاد بندرانزلی را فرصت خوبی برای استان گیلان دانست و بیان کرد: خوشبختانه اخیراً و با کمک مسؤولان نخستین کشتی تجاری وارد منطقه آزاد انزلی شده و گمرک کار خود را در منطقه آزاد بندر انزلی آغاز کرده است.

مدیرکل ناظران گمرک استان گیلان با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل گمرکات در استان و کشور وجود بخش‌نامه‌های ارسالی از سوی نهادهای مختلف است گفت: اداره کل گمرک به‌تنهایی بخش‌نامه‌ای نداشته و موظف است دیگر بخش‌نامه‌ها را اجرایی کند که متأسفانه به علت زیاد بودن این بخش‌نامه‌ها متناقض هم بوده و گمرک را با مشکلاتی مواجه کرده و مردم نسبت به ما بدبین می‌شوند.

یوسفی نژاد با اذعان به اینکه دیگر نهادها نباید در ترخیص کالاهای اساسی مردم اختلال ایجاد کنند تصریح کرد: اداره گمرک یک سامانه جامع داشته این سامانه به‌صورت ثانیه‌ای کار می‌کند و مجوز لازم برای ترخیص آن کالا توسط سازمان غذا دارو و استاندارد باید صادر شود و در آن سامانه مشخص خواهد شد که کدام نهاد در دادن مجوز برای ترخیص تأخیر دارد.

وی با اعلام عضویت سه‌ساله ایران در کشورهای عضو اوراسیا گفت: اوراسیا یک پیمان اتحادیه بین گمرکی بوده که باعث همگرایی و افزایش تجارت با کشورهای عضو می‌شود که از آذرماه امسال ایران نیز پس از روسیه، ارمنستان، قزاقستان، قرقیزستان و بلاروس به عضویت این پیمان درآمد که امیدواریم سبب پیشرفت استان و کشور شده و امیدواریم به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

مدیرکل گمرک بندر انزلی یکی از مهم‌ترین مشکلات کشور را ممنوعیت استفاده از برخی کالاها به دلیل تحریم و خود تحریمی عنوان کرد و افزود: عضویت ایران در کشورهای اوراسیا چندین مزایا برای استان و کشور ازجمله حذف موانع غیر تعرفه‌ای، کاهش تعرفه و استفاده از تعرفه ترجیحی دارد که می‌تواند به همگرایی با کشورهای همسایه کمک کند.

یوسفی نژاد با تأکید بر قاچاق کالا در کشور به علت تعرفه‌های پایین گفت: وقتی تعرفه‌های قاچاق در کشور پایین باشد ریسک انجام قاچاق در کشور بالا رفته و اگر می‌خواهیم از این کار جلوگیری شود باید کاری مانند مسئله رجیستری موبایل انجام دهیم که باعث از بین رفتن قاچاق موبایل شده است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 111 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم