یکشنبه, 24 شهریور 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3622

نشست کمیته رسانه‌ای شورای هماهنگی دفاع مقدس گیلان برگزار شد

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ دومین نشست کمیته فرهنگی اجتماعی و رسانه‌ای شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در سال 98 در رشت برگزار شد.

دومین نشست کمیته فرهنگی اجتماعی و رسانه‌ای شورای هماهنگی حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در سال 98 با دستور کار ارائه گزارش عملکرد دستگاه‌های عضو  در سال 97 و ارائه پیشنهاد در حوزه رسانه و فضای مجازی در هفته دفاع مقدس سال 98 در رشت برگزار شد.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان در این نشست اظهار داشت: بیان خاطرات و ویژگی‌های دوران دفاع مقدس از دریچه رسانه و فضای مجازی موجب جذب طیف وسیعی از مخاطبان می‌شود و بایستی شرایطی ایجاد کنیم که هر کسی ماموریت محوله در حوزه دفاع مقدس را انجام دهد.

سرهنگ عباس بایرامی با تأکید بر معرفی رزمندگان گیلانی حاضر در عملیات مختلف دفاع مقدس توسط رسانه‌ها بیان کرد: طبق قانون برنامه ششم همه دستگاه‌ها برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه وظیفه دارند زیرا همه ما مدیون ازخودگذشتگی و خون مطهر شهدا هستیم و باید دِین خود را به آنان ادا کنیم. وی با بیان اینکه موضوعات مربوط به دفاع مقدس بسیار زیاد است و میزان استفاده از این فرهنگ عظیم بستگی به تلاش افراد دارد تصریح کرد: دفاع مقدس یک فرهنگ است و اگر نگاه عمیق‌تری نسبت به این موضوع داشته باشیم می‌توانیم تحولی در ساخت برنامه‌های مربوط به آن دوران ایجاد کنیم.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان افزود: اگر نحوه ایثارگری و شهادت رزمندگان را به آیندگان منتقل نکنیم ممکن است نسل بعد به‌خاطر عدم آگاهی تحت تاثیر هجوم کشورهای بیگانه قرار گیرد؛ با توجه به اهمیت حفظ استقلال بایستی این مفاهیم ارزشمند را به نسل جدید انتقال دهیم.

بایرامی با اشاره به مراحل ساخت موزه دفاع مقدس در گیلان گفت: ساخت این موزه در فاز اجرایی قرار دارد و رسانه‌ها نیز برای بیان مشکلات و کمبودها در ساخت و تکمیل این موزه از همه مطالبه‌گری داشته باشند، همچنین بایستی نقش هر نهاد در رابطه با تکمیل موزه دفاع مقدس گیلان مشخص شود. وی با بیان اینکه برای تکمیل آمار مربوط به شهدای گیلانی حاضر در عملیات‌های دفاع مقدس برنامه‌ریزی شده است افزود: صدا و سیما آرشیو کاملی از آمار شهدای گیلانی حاضر در دفاع مقدس آماده کند تا همه خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری با مراجعه به آن بتوانند برنامه‌های مرتبط با دفاع مقدس را تولید کنند.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گیلان افزود: رسانه‌ها و هنرمندان در رابطه با دفاع مقدس یا سوژه ندارند و یا سوژه آنان کم است لذا بایستی سوژه‌های مختلف را احصا کنیم و در اختیار هنرمندان و فعالان حوزه رسانه قرار دهیم تا بتوانند برنامه‌های مفیدی در این رابطه تولید کنند.

مدیرکل صداوسیمای مرکز گیلان نیز در این نشست اظهار داشت: هزاران شهید جانباز و رزمنده گیلانی در دوران دفاع مقدس با رشادت‌های خود از انقلاب و کشور دفاع کردند ازاین رو عدم وجود موزه دفاع مقدس در استان گیلان شایسته نبود لذا بایستی از تمام افراد موثر در شروع به کار ساخت این موزه قدردانی کرد.

محمدباقر باقرزاده مطالبه برای ساخت و تکمیل هر چه سریع‌تر موزه دفاع مقدس گیلان در سال 98 را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: صدا و سیما موظف است که روند تکمیل پروژه ساخت موزه دفاع مقدس استان گیلان را با جدیت پیگیری کند. وی با اشاره به عملکرد صدا و سیمای مرکز گیلان در رابطه با دفاع مقدس افزود: برقراری ارتباط زنده از نقطه صفر مرزی منطقه مهران در جنوب ایران در شبکه باران به مناسبت روز مهران که این کار باعث می‌شود مردم دوران دفاع مقدس و شهدا را همواره به یاد آورند.

مدیرکل صداوسیمای مرکز گیلان ضمن تأکید بر حرکت به سمت سوژه‌های ناب‌تر در حوزه دفاع مقدس بیان کرد: در تولیدات فضای مجازی مربوط به دفاع مقدس پراکندگی وجود دارد لذا بایستی با ایجاد یک هم‌افزایی و داشتن مدیریت واحد به سمت تولید آثار با کیفیت‌تر در این رابطه برویم.

باقرزاده خاطرنشان کرد: قرار است صدا و سیمای مرکز گیلان برای چند شهید مدافع حرم این استان مستندهای فاخر تولید کند همچنین برنامه شجره طیبه نیز در سال 98 با تغییراتی همراه خواهد بود و به بحث‌های روز و تبیین بیانیه گام دوم می‌پردازد.محمدرضا داوطلب، معاون فرهنگی و اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران گیلان نیز در این نشست گفت: 700 مصاحبه با خانواده شهدای گیلانی و رونمایی از سه سرود در سطح ملی و همچنین چاپ 10 کتاب با مشارکت بنیاد شهید و حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس گیلان نیز از جمله اقدامات ما در سال 97 است.

محمد پورجعفری، کارشناس طرح و برنامه حوزه هنری گیلان نیز در این نشست افزود: نمایش خیابانی درباره شهید بیگلو، چاپ 2 کتاب به نام "ایستاده در زمان" و "خاطرات محمود رنجبر"، پخش نمایش "کفش" در مساجد رشت و برگزاری نمایشگاه عکس با موضوع دفاع مقدس از جمله اقدامات حوزه هنری گیلان است.

مسئول بسیج صدا و سیمای مرکز گیلان نیز در این نشست گفت: صدا و سیمای مرکز گیلان با ساخت برنامه‌های مختلف به معرفی رشادت‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان گیلانی در دوران دفاع مقدس پرداخته که از جمله آن برنامه‌ها می‌توان به "جنگل دوستی" با موضوع دفاع در برابر دشمن و وطن‌دوستی اشاره کرد.

حسین همتی از پخش برنامه‌های مختلف در هفته دفاع مقدس در صدا و سیمای گیلان خبر داد و بیان کرد: این مرکز در سال 97 با برگزاری جشنواره فیلم‌های سینمایی دفاع مقدس، پخش مستند و همچنین در حوزه صدا نیز با برنامه آسمان چفیه و نمایش الف به وظایف خود در رابطه با دفاع مقدس عمل کرده است.

نماینده خبرگزاری تسنیم گیلان نیز در این نشست درباره عملکرد این خبرگزاری در رابطه با دفاع مقدس در سال 97 گفت: خبرگزاری تسنیم با پوشش اخبار جلسات مرتبط با حوزه دفاع مقدس و یادواره‌های شهدا و تولید گزارشات ویدئویی و تفصیلی از خانواده‌های شهدا به معرفی فرهنگ شهادت و ایثارگری پرداخته است.

سیده سمیه رعد با اشاره به برنامه‌های این خبرگزاری در سالروز سوم خرداد نیز تصریح کرد: پوشش اخبار مناسبت‌ها و مراسمات و تولید اخبار ویژه این ایام با بهره‌گیری از اخبار و اطلاعات بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان گیلان از جمله اقدامات این خبرگزاری است./تسنیم

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 94 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم