یکشنبه, 24 شهریور 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3635

1500 هکتار از اراضی ملی گیلان برای زراعت چوب واگذار می‌شود

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان از واگذاری هزار و 500 هکتار از اراضی ملی این استان جهت زراعت چوب خبر داد و گفت: مزایده مربوط به این طرح شهریور امسال برگزار می‌شود.

محمدرضا عبداللهی  موضوع زراعت چوب را یکی از راهبردهای مهم اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان دانست و اظهار داشت: هزار و 500 هکتار از اراضی ملی گیلان امسال از طریق برگزاری مزایده در شهریور ماه جهت زراعت چوب به افراد متقاضی و صاحبان صنایع واگذار می‌شود.

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان شیوه نگهداری و بهره‌برداری از اراضی ملی را در سنوات گذشته برشمرد و افزود: سازمان جنگل‌ها برای جنگل‌های طبیعی و کوهستانی خود حدود 4 تا 5 دهه در قالب اجرای طرح‌های بهره‌برداری از جنگل نسبت به اداره کردن این اراضی به‌صورت خودگردان عمل می‌کرد.

عبداللهی با بیان اینکه سیاست اداره کردن جنگل‌های طبیعی و کوهستانی از محل درآمد خود آن‌ها به تدریج دچار تغییر و تحولاتی شد عنوان کرد: در اوایل دهه 90 کارشناسان به این نتیجه رسیدند که بهره‌برداری از جنگل‌ها دیگر امکان‌پذیر نیست بنابراین طرح توقف بهره‌برداری از آن‌ها در دستور کار قرار گرفت. وی تأکید قانون برنامه ششم توسعه مبنی بر توقف کامل بهره‌برداری از جنگل‌ها تا پایان سال 99 را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: به تبع این قانون به تدریج روند عدم بهره‌برداری از منابع جنگل‌ها در کشور آغاز شد به‌طور مثال وزارت جهاد کشاورزی این برنامه را تا پایان سال 96 یعنی 3 سال زودتر از موعد به مرحله اجرا درآورد.

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان این استان را به عنوان نخستین استان کشور و پیشگام در حوزه اجرای توقف کامل بهره‌برداری از جنگل‌ اعلام کرد و ابراز داشت: هزینه حفاظت و احیاء جنگل‌ها در گذشته از محل درآمد خود جنگل‌ تأمین می‌شد که با ابلاغ این طرح راهکارهای جایگزینی تدوین و طراحی شد.

عبداللهی استفاده از اعتبارات دولتی برای حفاظت از جنگل و یا اجرای طرح زراعت چوب در اراضی ملی با هدف جبران کمبود چوب در بازار و تأمین نیازهای صنایع وابسته را مورد توجه قرار داد و گفت: در برنامه ششم توسعه قانونگذار تکلیف سازمان جنگل‌ها جهت توسعه زراعت چوب در دو بعد اراضی ملی و مستثنائات را مشخص کرده است. وی با تأکید بر اینکه نیاز صنایع داخلی و بازار به چوب از دو طریق زراعت چوب در اراضی و واردات آن امکان‌پذیر است اظهار داشت: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گیلان در همین راستا برنامه راهبردی خود در عرصه اجرای طرح تنفس و توقف بهره‌برداری از جنگل‌‌ها و زراعت چوب را در دستور کار خود قرار داد.

معاون امور جنگل اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان تعهد این دستگاه جهت اجرای طرح زراعت چوب در 6 هزار هکتار از اراضی ملی و مستثنائات استان را مورد اشاره قرار داد و گفت: طبق این تکالیف و تعهدات، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری گیلان برنامه‌ریزی جهت اجرای طرح زراعت چوب را به صورت گسترده آغاز کرد.

عبداللهی از کاشت گونه‌هایی از درختان نظیر صنوبر و توسکا در استان گیلان در راستای اجرای طرح زراعت چوب خبر داد و افزود: طرح زراعت چوب در سطح هزار هکتار از اراضی ملی گیلان از تعهدات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری بود که این مجموعه علاوه بر آن 660 هکتار از اراضی استان را برای اجرای این طرح شناسایی کرد. وی با بیان اینکه بحث زراعت چوب از طریق برگزاری مزایده و واگذاری اراضی به متقاضیان هم‌اکنون در گیلان در حال اجرا است گفت: امسال نیز در راستای اجرای همین برنامه، زراعت چوب در سطح هزار و 500 هکتار از اراضی گیلان با هدف تأمین نیاز بازار و صنایع داخلی در شهریورماه از طریق برگزاری مزایده دنبال می‌شود./تسنیم

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 106 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم