یکشنبه, 24 شهریور 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3596

رئیس‌کل دادگستری گیلان خواستار اشراف دادستان‌های استان بر منابع طبیعی شد

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ رئیس‌کل دادگستری گیلان گفت: دادستان‌های استان گیلان بایستی بر منطقه خود اشراف داشته باشند زیرا بخشی از زندگی مردم از این طریق تامین می‌شود.

احمد سیاوش‌پور صبح امروز در مراسم بزرگداشت هفته قوه قضائیه با قدردانی از مجموعه سیستم قضاییگیلان اظهار داشت: افراد این حوزه با تلاش و زحمت فراوان در نظامی که مردم آن به‌خاطر تحریم‌های ظالمانه در فشار اقتصادی زندگی می‌کنند، در جهت رفع مشکلات هستند.

رئیس کل دادگستری گیلان با بیان اینکه مردم ثابت کردند با وجود همه سختی‌ها ایستادگی می‌کنند گفت: این مردم شایسته خدمت بیشتر هستند و خدمت به مردم از افتخارات ما محسوب می‌شود لذا بایستی عزم خود را جزم کنیم تا مشکلات مختلف این مردم شریف و صبور را رفع کنیم. وی با اشاره به نقش قوه قضائیه در نظام جمهوری اسلامی افزود: این قوه در راستای اجرای عدالت و تضمین امنیت در جامعه حرکت می‌کند و اگر قوه قضائیه به وظایف خود به‌درستی عمل کند، عدالت در جامعه محقق می‌شود و مردم نسبت به عملکرد این سیستم خوشبین می‌شوند.

سیاوش‌پور نظارت مستمر قوه قضائیه بر دستگاه‌های اجرایی را ضروری دانست و خاطرنشان کرد: نظارت مستمر بر عملکرد نهادها، سلامت جامعه را تضمین می‌کند و اگر قوه قضائیه به‌موقع و درست عمل کند کشور پیشرفت می‌کند. وی بیان کرد: در گام دوم انقلاب، مسئولان قوه قضائیه بایستی با تعامل با دو قوه دیگر بتوانند در مسیر توسعه همراه با عدالت اجتماعی حرکت کنند زیرا اگر سطح اقتصادی زندگی مردم بالا باشد اما عدالت نباشد توسعه مدنظر جمهوری اسلامی حس نمی‌شود.

سیاوش‌پور تحقق عدالت را منوط به وجود امنیت دانست و عنوان کرد: امنیت تنها توسط قوه قضائیه محقق نمی‌شود بلکه تمام دستگاه‌ها و بخش‌هایی که مربوط به حوزه امنیت هستند باید برای تامین امنیت جامعه و مردم تلاش کنند.رئیس کل دادگستری گیلان افزود: در گیلان بدون تداخل در مسئولیت‌های قوا و در تعاملی ضابطه‌مند، راهکاری مناسب و عقلانی برای تامین امنیت جامعه ارائه می‌شود و نمونه‌ای از این تعامل را در تنش اجتماعی دی ماه سال گذشته شاهد بودیم. وی با تاکید بر اینکه همه مسئولان و نهادهای انقلابی بایستی با همدلی و اتحاد استان گیلان را در موقعیت بهتری از حیث اقتصادی قرار دهند تصریح کرد: مردم ما در وضعیت سختی هستند و باید بتوانیم بستر حرکت جهت تحقق اقتصاد مقاومتی را فراهم کنیم.

سیاوش‌پور با اعلام آمادگی دادگستری گیلان برای توسعه استان خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم کارخانجاتی که با ظرفیت کم فعال هستند تعطیل نشوند تا کارگران فعال در این مراکز بتوانند به فعالیت خود ادامه دهند و زمینه برای اشتغال افراد بیشتر نیز فراهم شود.

رئیس کل دادگستری گیلان به سه شیوه‌نامه تنظیم شده در چند ماه اخیر اشاره کرد و گفت: شیوه‌نامه ساماندهی رودخانه‌های استان‌های شمالی و لایروبی آب‌بندان‌های استان گیلان برای بهره‌مندی بیشتر از ظرفیت آبی آنان و ایجاد اشتغال توسط ظرفیت‌های موجود از جمله شیوه‌نامه‌های تنظیم شد. وی ابراز داشت: می‌توان با اتخاذ تدابیر جمعی کاری کرد که مردم گیلان از مزایای طبیعی این استان بهره‌مند شوند و اگر با تعامل و همدلی و بدون تظاهر کار کنیم نرخ بیکاری در گیلان بسیار پایین می‌آید و حتی از استان‌های دیگر نیز می‌توانند برای کار به این استان بیایند.

رئیس کل دادگستری استان گیلان با بیان اینکه اگر به قانون به‌درستی عمل شود زمینه بروز فساد به وجود نمی‌آید عنوان کرد: اگر کسی از قانون تخطی کرد باید به او اخطار دهیم و اگر تکرار کرد بایستی با او برخورد شود زیرا مدار حرکت همه عمل به قوانین است.

سیاوش‌پور با اشاره به اینکه بخشی از مراجعات به ما مربوط به مسئله بیکاری است افزود: اگر به‌موقع جلوی تخلفات را بگیریم می‌توانیم از بروز بسیاری از مشکلات جلوگیری کنیم و اگر تنها به مسائل فرعی و حاشیه بپردازیم در واقع به مردم ظلم می‌کنیم. وی تاخیر در پیگیری تخلفات را عامل سلب اعتماد عمومی از دستگاه قضا دانست و افزود: دادستان‌های استان گیلان بایستی بر منطقه خود اشراف داشته باشند و نظارت مستمر کنند زیرا حفظ منابع طبیعی مثل جنگل‌ها در گیلان بسیار اهمیت دارد و بخشی از زندگی مردم از این طریق تامین می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان گیلان کاهش پرونده‌های قضایی را اولویت دستگاه قضا عنوان کرد و اظهار داشت: باید با بررسی ریشه مشکلات و اینکه چه عواملی در بروز فساد و اختلافات نقش دارند در جهت کاهش پرونده‌های قوه قضاییه عمل کنیم./تسنیم

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 88 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم