یکشنبه, 27 مرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3509

برداشت برگ سبز چای در گیلان و مازندران 3 درصد افزایش یافت

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ رئیس سازمان چای کشور از افزایش 3 درصدی برداشت برگ سبز چای و تولید چای خشک در شمال کشور خبر داد و گفت: تاکنون 37 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران گیلان و مازندران خریداری شده است.

ارحبیب جهانساز در رشت با اشاره به اینکه از ابتدای شروع فصل برداشت چای تاکنون معادل 37 هزار تن برگ سبز چای از چایکاران شمالی خریداری شده است اظهار داشت: برداشت برگ سبز چای در گیلان و مازندران حدود 3 درصد افزایش پیدا کرده است. وی در مورد آخرین روند پرداخت مطالبات چایکاران گیلانی و مازندرانی عنوان کرد: بهای برگ سبز چای کشاورزان دو استان شمالی در نیمه نخست فصل برداشت پرداخت شده است و مابقی طلب چایکاران نیز به زودی به حساب عابر بانک آنان واریز می‌شود.

رئیس سازمان چای کشور پرداخت بهای برگ سبز چای به کشاورزان گیلان و مازندران در کمتر از 15 روز را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد:‌ طبق آمارهای موجود، 99 درصد از برگ سبز چای تحویل داده شده چایکاران به کارخانجات،‌ درجه یک و تنها یک درصد از آن درجه دوم بوده است. وی ارزش و بهای برگ سبز چای تحویل داده شده کشاورزان را حدود 123 میلیارد تومان اعلام کرد و ابراز داشت: کارخانجات فرآوری و چایسازی شمال و دولت تا این لحظه عملکرد بسیار خوبی در پرداخت بهای برگ سبز داشته‌اند که امیدواریم این روند تا پایان فصل برداشت ادامه پیدا کند.

رئیس سازمان چای کشور برداشت با تأخیر برگ سبز چای به علت شرایط اقلیمی و وضعیت آب و هوایی شمال را مورد اشاره قرار داد و گفت: به دلیل شرایط یاد شده چایکاران امسال کمی دیرتر شروع به برداشت برگ سبز کردند اما با این حال، آمارها از افزایش 3 درصدی تولید چای خبر می‌دهند.

جهانساز مهم‌ترین علل افزایش بهره‌وری در برداشت برگ سبز چای را برشمرد و در تشریح آن خاطرنشان کرد:‌ توزیع 6 هزار تن کود در سال گذشته، شرایط اقلیمی بسیار مطلوب، بهزراعی باغات چای و ارائه تسهیلات مورد نیاز به چایکاران شمالی‌، از جمله علل افزایش برداشت برگ سبز چای است. وی با تأکید بر اینکه امسال بهای برگ سبز چای با نظر شورای اقتصاد 20 درصد افزایش پیدا کرده است عنوان کرد: حذف اعطای ارز 4 هزار و 200 تومانی برای واردات چای‌ و جلوگیری از قاچاق چای خارجی به داخل کشور،‌ از جمله اقدامات مثبت دولت جهت حمایت از صنعت چای شمال است./خبرگزاری تسنیم

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 94 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم