سه شنبه, 01 مرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3395
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی گیلان خبر داد؛

اختصاص یارانه به توسعه کشت گل‌گاوزبان در اراضی شیبدار

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی گیلان از اختصاص یارانه به توسعه هر هکتار کشت گل‌گاوزبان در اراضی شیبدار استان خبر داد.

منوچهر پارسافر  بیان داشت: گل‌گاوزبان گیاهی آرام بخش و پولساز در گیلان است و توسعه کشت آن می‌تواند علاوه بر افزایش تولید منجر به رونق اقتصادی گیاهان دارویی استان شود.

وی از اختصاص یارانه دو و نیم میلیون تومانی به توسعه هر هکتار کشت گل گاوزبان در اراضی شیبدار خبر داد و گفت: اجرای این امر برای توسعه و افزایش تولید گل‌گاو زبان در گیلان صورت می‌گیرد.

وی افزود: در حال حاضر گیلان، رتبه اول تولید گل گاوزبان کشور را دارد و بخش عمده این گیاه دارویی در ارتفاعات شهرستان رودسر کشت می‌شود.

به گفته پارسافر، امسال به دلیل قیمت بسیار خوب فروش این گیاه دارویی، گل گاوزبان کاران رغبت بیشتری برای کشت گل گاوزبان داشتند و اراضی خود را توسعه دادند.

وی با بیان این‌که بازار فروش گل گاوزبان گیلان از وضعیت مطلوبی برخوردار است و مردم و مسافران استقبال خوبی دارند، تصریح کرد: گل‌گاوزبان گیاهی آرام بخش و پولساز در گیلان است و توسعه کشت آن می‌تواند علاوه بر افزایش تولید،  منجر به رونق اقتصادی گیاهان دارویی استان شود.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی گیلان اظهار کرد: در حال حاضر گل گاوزبان خشک بیش از 250 هزار تومان در بازارهای استان فروخته می‌شود و این بازار خوب منجر خواهد شد که سال آینده تولید گل گاوزبان در استان گیلان بیشتر شود.

وی گفت: گل گاوزبان علاوه بر این‌که به صورت خودرو در اراضی یافت می‌شود، به صورت صنعتی نیز کشت این گیاه در حال توسعه است. شهرستان رودسر در 75 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است. برداشت گل گاوزبان هر ساله از اواخر فروردین ماه آغاز و تا پایان تیرماه ادامه می یابد.

طبق داده های علمی؛ گل گاوزبان در طب سنتی از زمان های بسیار دور تاکنون در کشور مصرف فراوان داشته و از نظر سنتی برگ و گل گاوزبان با طبیعت گرم دارای اثر نشاط آور، مقوی قلب و اعصاب و شاداب کننده رخساره است.

این گیاه دارویی در طب سنتی برای ناراحتی های تنفسی به ویژه در رفع عوارض گریپ و سرماخوردگی مفید بوده و در درمان بیماری های کلیوی به ویژه ورم کلیه و دیگر بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرد./ایرنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 89 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم