یکشنبه, 27 مرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3394

یارانه ارزی واردات چای با تصمیم دولت حذف شد

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ استاندار گیلان با اعلام پیامی خوش برای کشاورزان چایکار گفت: با تصمیم دولت، یارانه ارزی واردات چای حذف شد.

مصطفی سالاری غروب شنبه در حاشیه مراسم معارفه فرماندار رودسر و در جمع خبرنگاران با اشاره به اهمیت محصول استراتژیک چای و لزوم حمایت از این صنعت گفت: وضعیت صنعت چای کشور طی سال‌‌های اخیر به دلیل سیاست‌های حمایتی دولت تدبیر و امید، بهبود یافته و موجب احیا بخشی از باغ‌های تخریب شده و بازگرداندن آن به چرخه تولید شده است.

وی خاطرنشان کرد: خرید تضمینی برگ چای موجبات رونق این صنعت نیمه جان در استان گیلان را فراهم کرد.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه چای جزو محصولات مشمول ارز دولتی 4200 تومانی بود، افزود: چای به عنوان بخش مهمی از اقتصاد و فرهنگ مردم گیلان نیازمند گام‌های اساسی‌ و اصولی‌تری جهت تامین منافع به حق کشاورزان است.

وی ادامه داد: جهت تحقق این مهم و با پیگیری های صورت گرفته، با تصمیم دولت یارانه ارزی واردات چای حذف شده و از این پس چای با ارز غیردولتی وارد می شود.

سالاری این اقدام مهم دولت را گامی مثبت جهت تقویت صنعت چای و تبدیل آن به محصول استراتژیک اقتصادی اعلام و تاکید کرد: واردات چای با ارز خارجی توان رقابت چایکاران داخلی را افزایش داده و موجب حمایت از چای داخلی خواهد شد.

نماینده عالی دولت در گیلان تحقق اجرای این سیاست مهم را موجب ترغیب کشاورزان به ادامه کشت چای و نیز عدم رضایت برای فروش و یا تغییر کاربری اراضی زیر کشت اعلام کرد.

در گیلان و مازندران 185 کارخانه چایسازی وجود دارد؛ حدود 150 کارخانه در زمینه عمل آوری و تبدیل برگ سبز به چای خشک با سازمان چای قرارداد دارند و فعال هستند. در استان های یادشده بین 25 تا 28 هزار هکتار باغ چای وجود دارد که 90 درصد این باغ ها در گیلان واقع است.


برداشت برگ سبز چای از باغ های شمال کشور در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد؛ چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.

سازمان چای کشور در شهرستان شهرستان لاهیجان قرار دارد./ایرنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 96 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم