چهارشنبه, 26 تیر 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3320

شتاب در بهره‌گیری از آب باران برای تولید برنجی ارزانتر

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ رییس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: شالیکاران تا امروز 40 درصد از شالیزارهای گیلان با استفاده از آب بارندگی‌ها شخم زدند.

علی درجانی در جلسه کشاورزی استان گفت: به همت شالیکاران تا امروز 92 هزار هکتار معادل 40 درصد از شالیزارهای گیلان با استفاده از آب بارندگی‌ها شخم زده شد. وی افزود: شخم این شالیزارها در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 10 درصد بیشتر است.

درجانی با اشاه به اینکه بهره‌گیری از آب باران موجب کاهش مصرف آب و در مجموع کاهش هزینه تمام شده تولید برنج می‌‌شود، ادامه داد: با توجه به بارش‌های اخیر و مناسب‌بودن شرایط جوی کشاورزان هرچه سریعتر شالیزارهایشان را شخم بزنند.   

رییس سازمان جهاد کشاورزی گیلان خاطرنشان‌کرد: از بين رفتن مکان‌های زادآوری آفت کرم ساقه‌خوار برنج، استفاده بهينه از آب بارندگي‌ها و استفاده بهینه از وقت از مزایای شخم اول زودهنگام و زمستانه شالیزارهاست.

صالح محمدی مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی گیلان هم از توزيع بیش از 35 هزار تن کود شيميايي مورد نياز شالیکاران در کارگزاری‌های رسمی این شرکت، تعاونی‌های روستایی و بخش خصوصی خبر داد.

وی از کشاورزان خواست برای جلوگیری از ایجاد بازار دلالان و افزایش قیمت کود شیمیایی، این نهاده دامی را هر چه زودتر بگیرند و به روزهای پایانی موکول نکنند./ایسنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 89 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم