شنبه, 02 شهریور 1398

نوار کناری

شناسه خبر:3197
رئیس اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه گیلان خبر داد:

ثبت بین‌المللی گونه‌ای از ماهی به نام خیر گیلانی

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ سعید رهسپار گفت: در راستای ارج نهادن به اقدامات خیر گیلانی ثبت بین‌المللی گونه‌ای از ماهی به نام زنده یاد دکتر ابریشم چیان صورت گرفت.

سعید رهسپار ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: گونه‌ای از ماهی با نام جویبار ماهی ابریشم چیان به نام مرحوم دکتر میرجعفر ابریشم چیان و فرزندشان مرحوم دکتر علی ابریشم چیان توسط دکتر سید حامد موسوی ثابت، عضو هیات علمی گروه شیلات دانشگاه گیلان و همکارانش ثبت بین‌المللی شد.

وی تصریح کرد: نامگذاری گونه‌های جانوری و گیاهی بنام بزرگان، دانشمندان و مشاهیر امری معمول در راستای احترام به خدمات و افتخارآفرینی آنها می‌باشد. بطوریکه در ایران به احترام مقام سعدی، حافظ، فردوسی، پروفسور سمیعی و ... و در جهان بسیاری دانشمندان و مشاهیر خارجی نیز گونه‌هایی نامگذاری شده است.

رئیس اداره روابط عمومی و اطلاع رسانی دانشگاه گیلان خاطرنشان کرد: در همین راستا طی تحقیقی دو ساله با همکاری محققین آلمانی و با ثبت بیش از بیست ژن از ماهیان، وجود گونه ماهی ناشناخته‌ای به اثبات رسید که به پاس خدمات ارزنده خیرین دانشگاه گیلان، به نام مرحوم دکتر میرجعفر ابریشم چیان و فرزندش نامگذاری شد./ایسنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 94 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم