یکشنبه, 27 مرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:2896
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان گیلان؛

ادامه مایه‌‌کوبی تب برفکی گاو وگوساله های گیلان

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان گیلان گفت: مایه‌‌کوبی تب برفکی گاو و گوساله در استان گیلان ادامه دارد.

محمد فرج واجاری گفت: از ابتدای سالجاری تاکنون تعداد 495 هزار نوبت سر گوسفند و بز و 103 هزار نوبت سر گاو و گوساله روستایی و عشایری استان گیلان بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند. وی افزود: هم اکنون نیز مایه‌‌کوبی تب برفکی گاو و گوساله در استان گیلان ادامه دارد.

واجاری، ادامه داد: مایه کوبی گاو و گوساله با واکسن وارداتی و بهادار توسط بخش دولتی و همچنین دفاتر مایه کوبی بخش خصوصی انجام می‌شود و دامداران باید هزینه واکسن و همچنین در صورت انجام عملیات توسط دفاتر مایه‌کوبی بخش خصوصی اجرت واکسیناسیون را مطابق تعرفه بپردازند.

وی تصریح کرد: تب برفکی یکی از بیماری های ویروسی و به شدت واگیردار دام‌های اهلی نظیر گاو و گوساله، گاومیش، گوسفند و بز و نشخوارکنندگان وحشی نظیر آهو، گوزن، کل وحشی است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان گیلان گفت: علائم بیماری شامل تـب، آبریزش از دهان و بینی، کاهش شیر و لنگش است که به علت بروز تاول و التهاب در نواحی دهان، بینی، نوک پستان و بین سم است.

وی افزود: به علت عدم تمایل به غذا خوردن ناشی از زخم های دهانی و همچنین طولانی بودن دوره بیماری که گاها" تا دوهفته بطول انجامیده دام های بیمار دچار لاغری شده و کاهش تولید گوشت و شیر در آنها مشهود است.

وی تصریح کرد: تلفات در دام های بالغ نادر بوده لیکن دام های شیرخوار نظیر گوساله، بره و بزغاله ممکن است به علت خوردن شیر آلوده به ویروس دچار تلفات سنگینی شوند. رعایت موازین بهداشتی و قرنطینه دام های بیمار و مایه کوبی دام ها در فواصل زمانی  تعیین شده در طول سال باعث کنترل بیماری می شود./ایسنا

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 102 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم