پنج شنبه, 31 مرداد 1398

نوار کناری

شناسه خبر:2803
معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت:

250 هزار اصله نهال استاندارد توت در کشور توزیع می شود

  • انداز قلم

به گزارش سوما؛ معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی گفت: نزدیک به 250 هزار اصله نهال سالم و استاندارد توت تولید شده و به زودی در کشور توزیع می شود.

به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی گیلان؛ علی طهماسبی معاون امور باغبانی وزیر جهاد کشاورزی در بازدید از مزرعه تولید نهال توت سالم و استاندارد شهرستان فومن واقع در غرب استان گیلان بیان داشت: در راستای سیاست احیاء و توسعه نوغانداری در استان گیلان و تامین نهال های مناسب رقم سازگار در مناطق مختلف کشور (کن موجی) با استفاده از یارانه نهال در عرصه ای که از سوی شرکت ابریشم ایران به این منظور اختصاص یافته، سالانه نهال سالم و استاندارد تولید و به استان های مختلف برای توسعه و احیاء باغات ارسال می شود.


وی ادامه داد: امسال هم با توجه به سیاست های ابلاغی وزارت جهادکشاورزی قریب به 250 هزار اصله نهال سالم و استاندارد تولید شده که به زودی برای انتقال آن به استان های مختلف کشور اقدام خواهد شد.


علی درجانی رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان نیز اظهار داشت: این میزان تولید نهال توت با اعتباری بالغ بر دو میلیارد و 500 میلیون ریال به منظور تولید نهال توت سالم و استاندارد تحت نظارت کمیته نهال استان از سوی سازمان جهادکشاورزی گیلان انجام می شود.


نوغانداری از صنایع سنتی و قدیمی در منطقه آسیا و البته ایران است که وضعیت آن در بیش از دو دهه گذشته با فراز و نشیب های فراوانی همراه بوده به طوری که اوج شکوفایی تولید پیله و ابریشم در کشور به سال 1379 بازمی گردد و بعد از آن صنعت نوغانداری درگیر خواب غفلت شد.


در کنار صنعت نوغانداری، ابریشم بافی به عنوان هنر صنعتی منحصر بفرد و بازارپسند مطرح است و با تولید نخ های ابریشمین زمینه ساز تولید دستبافته های سنتی و هنری در قالب فرش ها و تابلوفرش های دستباف ابریشمی می شود که در حقیقت همان ارزش افزوده و سودآورترین بخش در مرحله تولید ابریشم است.


سهم ایران از سبد تولید ابریشم دنیا کمتر از یک درصد است و از این حیث رتبه هشتم دنیا را دارد؛ البته این میزان تولید ابریشم ایران برابر با تولید پیله ابریشم در 12 کشور دنیاست اما بی مهری های گذشته به این صنعت بود که نفس های نوغانداری را به شماره انداخت ولی رونق و احیای دوباره نوغانداری در پنج سال اخیر با همت عالی و تدبیر ویژه دولت میسر شد، اقدامی که در دوره های گذشته بی سابقه بود.


45 روز کافی است تا تخم های کوچک و سیاه رنگ نوغان ثمربخش و به پیله های ارزشمند ابریشم بدل شود و به عنوان فعالیت اقتصادی جانبی در کنار کشاورزی و باغداری در فصل بهار، رونق بخش سفره هزاران خانواده باشد.


اگرچه 20 استان کشور در زمینه صنعت نوغانداری فعالیت دارند اما در این میان گیلان قطب تولید پیله تر ابریشم و خراسان رضوی علاوه بر برخورداری از رتبه دوم تولید پیله تر با تولید 85 درصد نخ ابریشم کشور، پایتخت ابریشم کشی ایران به شمار می آید.


سال گذشته نوغانداران کشور بیش از 800 تن پیله تر ابریشم تولید کردند که از این میزان، حدود 423 تن آن سهم تلاش پیله وران استان گیلان بوده است. قابلیت پرورش کرم ابریشم در مناطق مختلف کشور و مکان های کوچک، سهولت کار، سرمایه گذاری اندک و درآمدزا بودن این فعالیت جانبی در بازه زمانی 45 روزه و ارزش افزوده فرآورده های آن مثل نخ و فرش از مهمترین مزایای پرورش کرم ابریشم است.


با پرورش هر جعبه تخم نوغان، معمولا حدود 35 کیلوگرم پیله تر ابریشم تولید می شود. از هر سه کیلوگرم پیله تر ابریشم، پس از فرآوری یک کیلوگرم نخ ابریشم به دست می آید. پرورش کرم ابریشم از اوایل فروردین ماه هر سال آغاز می شود و پس از طی یک دوره حدود 45 روزه تا دو ماهه، نوغانداران موفق به تولید پیله تر می شوند.

14 هزار و 713 هکتار توتستان در مناطق مختلف کشور وجود دارد که شش هزار و 665 هکتار توتستان در استان گیلان است. افزون بر 35 درصد از نهال های توت اصلاح شده در گیلان توزیع می شود.

مرکز توسعه نوغانداری کشور در رشت مستقر است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

طلایی

نقره ای

برنزی

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 69 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم