تبلیغات الماس 1
تبلیغات الماس 2

آیین‌نامه طرح ساماندهی آب‌بندان‌های گیلان تصویب شد

به گزارش سوما؛ در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و پنجمین جلسه ستاد امنیت سرمایه‌گذاری گیلان به ریاست استاندار، آیین‌نامه طرح ساماندهی آب بندان های استان به تصویب رسید.

هاتگرام و تلگرام طلایی پس از پایان آذر مسدود نمی‌شود / اینستاگرام باید در کشور نماینده پاسخگو داشته باشد

به گزارش سوما؛ دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سؤال که هاتگرام و تلگرام طلایی بعد از اتمام مهلت جدا شدن از تلگرام در پایان آذر فیلتر می‌شوند، گفت: مسدود نمی‌شوند بلکه بای...

اگر حرفهای من گفتنی است، گوشهایی برای شنیدن هم میخواهد...!

اختصاصی سوما - به روایت حمزه هدایتی؛ معلولیت محدودیت است‌ اما ناتوانی نیست این محدودیت ها را فقط یک معلول میتواند ببیند جامعه سالمین جامعه معلولین را هیچگاه درک نکردند و از این به...

با مردم با احترام برخورد کنید

اختصاصی سوما؛ جلسه شورای اداری شهرستان صومعه سرا با حضور دکتر دلخوش نماینده شهرستان صومعه سرا و مسئولین روز پنج شنبه درسالن اجتماعات فرمانداری برگزارشد.

اهداف اسرائیل از حمله موشکی 8 آذر به سوریه

اختصاصی سوما؛ حدود ساعت 20/9 پنج شنبه (8 آذر 1397) رژیم صهیونیستی تقریبا به مدت 45 دقیقه حدود 70 فروند موشک به سمت اهدافی در سوریه پرتاب کرد که با واکنش سریع سامانه های دفاعی ارتش...

استکبار از بیداری اسلامی در منطقه سیلی خواهد خورد / تحریم ملت ایران شکست می‌خورد

به گزارش سوما؛ رهبر معظم انقلاب فرمودند: در دورانی که جهان در تاریکی جهل و فریب جاهلیت فرو رفته بود، خداوند نور پیامبر را به بشریت اعطا کرد؛ امروز هم اگر از این نور تبعیت کنیم، نتی...
تبلیغ برلیان 1

پیشنهاد سوما

بازنشسته‌ها با موسسات خصوصی فرهنگ را مدیریت خواهند کرد؟!

بازنشسته‌ها با موسسات خصوصی فرهنگ را مدیریت خواهند کرد؟!

به گزارش سوما؛ برخی مدیران بازنشسته حوزه‌های فرهنگی به دنبال فعال کردن موسسات وابسته به خود هستند تا پس از اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، بخش‌هایی از اموری که اکنون در اختیار دولت است، در پوشش اجرای سیاست تصدی‌گری دولت به آنها واگذار شود.
سازمان میراث فرهنگی را به معاونت میراث وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازگردانید

سازمان میراث فرهنگی را به معاونت میراث وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازگردانید

به گزارش سوما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روزهایی که بحران اقتصادی کشور را فراگرفته، اولویت‌شان تشکیل یک ساختار اداری جدید قرار دادند و با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارتخانه موافقت کردند.
مردمی که اعتمادی به اظهارات مسئولین دولتی ندارند!

مردمی که اعتمادی به اظهارات مسئولین دولتی ندارند!

به گزارش سوما؛ هجوم مردم رشت به پمپ بنزین ها دیگر از حد یک خبر و شایعه گذشته است.
متهم ردیف اول آشفتگی بازار ارز کیست؟

متهم ردیف اول آشفتگی بازار ارز کیست؟

به گزارش سوما؛ به هم ریختگی بازار ارز دیروز وارد فاز تازه ای شد، وقتی دلار مرزهای ۱۰ هزار تومان را در عین ممنوعیت خرید و فروش در بازار آزاد پشت سر گذاشت تا سکه روی چهار میلیون و پانصد هزار تومانی شدن را ببیند، داستان دنباله دار بحران ارزی وارد فاز تازه ای شد.
کی‌روش تا پایان ۲۰۱۹ در ایران ماندنی شد!

کی‌روش تا پایان ۲۰۱۹ در ایران ماندنی شد!

به گزارش سوما نیوز؛ نباید فراموش کرد که سرمربی پرتغالی هفتمین سال حضور در فوتبال ایران را پشت‌سر می‌گذارد. او زمان بسیار زیادی را صرف کرده تا ایده‌های فنی‌اش را به جسم و روح تیم‌ملی تزریق کند و برای پیاده کردن این ایده‌ها در یک کشور دیگر، حداقل به چند سال زمان نیاز خواهد داشت.
فرایند پر اشکال صدور کارت ملی هوشمند و خسارت های سنگینی که به مردم تحمیل می شود

فرایند پر اشکال صدور کارت ملی هوشمند و خسارت های سنگینی که به مردم تحمیل می شود

به گزارش سوما نیوز؛ مدیران ثبت احوال کشور برای تغییر کارت های ملی بیش از 80 میلیون ایرانی، دست به دامان سامانه ای شده اند که با اشکالات زیرساختی فراوانی دست و پنجه نرم می کند.
رشیدپور بهانه بود، فریاد حاتمی‌کیا انتقام بود

رشیدپور بهانه بود، فریاد حاتمی‌کیا انتقام بود

به گزارش سوما نیوز؛ فریاد حاتمی‌کیا انتقام ما بود از آن شب غربتی در اسفند ۷۰. او فریاد می‌زد و فریادش، فقط از حنجره‌ خودش نبود که طنین‌انداز شده بود.
آیا افزایش نرخ دلار بر تجارت تأثیرگذار بوده است؟

آیا افزایش نرخ دلار بر تجارت تأثیرگذار بوده است؟

به گزارش سوما نیوز؛ برخی کارشناسان و حتی مسئولین بر این باورند، اگر نرخ ارز تغییر پیدا کند و افزایش یابد، این موضوع می تواند روی تجارت تأثیرگذار باشد و صادرات را افزایش و واردات را کاهش دهد.

اسرائیل و سرنگونی برتری راهبردی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اختصاصی سوما؛ اسرائیل با توجه به کارکردی که برایش تعریف شده بود، از همان آغاز به صورت یک پادگان نظامی طراحی شده است.

کارکرد این پادگان، جنگ افروزی یا همان مدیریت جنگ و ناامنی در سطح منطقه است. بر این اساس این پادگان باید همیشه در اوج آمادگی و اقتدار نظامی باشد. به همین دلیل است که تسلیح و تجهیز ارتش رژیم صهیونیستی به پیشرفته ترین سلاح ها و سامانه های جنگی به عنوان یک اولویت در دولت های غربی مطرح بوده است. زیرا این پادگان نظامی غرب در سطح منطقه؛ باید بتواند ماموریت های خود را در سریعترین زمان ممکن و با کمترین هزینه و خطری انجام دهد.

تاریخ نشان می دهد که برتری نظامی اسرائیل همواره به عنوان برگ برنده در درگیری ها محسوب شده است و صهیونیست ها تا سال 2000 میلادی، در هر جنگی که ورود کرده اند از آن، پیروز بیرون آمده اند. البته مهمترین رکن برتری اسرائیل، نیروی هوایی آن بوده است. نیروی هوایی برتر صهیونیست ها موجب انتقال جنگ به عمق طرف های دیگر شده بدون اینکه عمق رژیم صهیونیستی با خطر و تهدید موثری روبرو شده باشد. این در حالی بوده که به دلیل انتقال جنگ به عمق طرف مقابل، خسارات وارده به آن بسیار شدید و موثر بوده است.

شکل گیری مقاومت اسلامی در سطح منطقه تغییری جدی در این معادله یکطرفه ایجاد کرد و صهیونیست ها متوجه شدند که شرایط تغییر یافته است و در صورت ورود به هر جنگی باید هزینه آن را پرداخت کنند. مقاومت لبنان توانست از سال 2000 میلادی هزینه های جنگ را بر رژیم صهیونیستی تحمیل کند. فرار از جنوب لبنان در سال 2000 و فرار از غزه در سال 2005 نیز چهار جنگ سال های 2006 و 2008 و 2012 و 2014 نشان داد که عمق استراتزیکی اسرائیل قابل دسترسی و تهدید است و مقاومت می تواند از طریق موشک های خود در معادله منطقه تغییر ایجاد کند. تغییری که کارشناسان از آن با عنوان بازدارندگی موثر یاد می کنند. این در شرایطی بود که اسرائیل هنوز از یک توان راهبردی برخوردار بود و با آن محیط پیرامونی را به شدت تهدید می کرد. این توان برتر، نیروی هوایی اسرائیل بود که از مجموعه توان کشورهای منطقه، هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی، برتر بود.

سند استراتژیکی ارتش رژیم صهیونیستی که در سال 2016 به وسیله آیزنکوت، رئیس ستاد مشترک ارتش این رژیم رونمایی شد و حدود چند ماه قبل هم ابعاد بیشتری از آن منتشر شد، بر ضرورت تقویت و استفاده از برتری نیروی هوایی در جنگ های آینده تاکید داشت. با تاکید بر همین برتری بود که از زمان شروع بحران تروریستی - تکفیری در سوریه، قریب 30 حمله هوایی به عمق خاک سوریه انجام شده است.

بر این اساس سرنگونی جنگنده f16 امریکایی رژیم صهیونیستی توسط ارتش سوریه یک اتفاق ساده نباید تلقی شود. تحلیلگران اتفاق نظر دارند که این اتفاق یک تحول جدی نه تنها در معادله رویارویی با رژیم صهیونیستی محسوب می شود بلکه تحولی جدی تر و موثرتر در کلیه معادلات منطقه ای به شمار می رود.

تا قبل از بامداد شنبه 21 بهمن رژیم صهیونیستی 27 مورد تجاوز به حریم هوایی سوریه داشته است و مواضعی را در عمق خاک این کشور هدف قرار داده، بدون اینکه جنگنده های این رژیم با تهدیدی جدی روبرو شوند. تنها در چند عملیات اخیر بود که سامانه های موشکی سوریه توانستند تا حدودی جنگنده های متجاوز را تهدید کنند. دولت سوریه در مقابل این تجاوزات به ارسال شکایت نامه به سازمان ملل و یا هشدارهای سطحی بسنده می کرد.

با سرنگونی این جنگنده که یک جنگنده پیشرفته در جهان محسوب می شود، در واقع این برتری راهبردی اسرائیل بود که سرنگون شده است. اسرائیل در چند جنگ سال های اخیر در لبنان و غزه نشان داد که برتری در روی زمین را از دست داده است و اسطوره تانک های مرکاوای اسرائیل توسط موشک های یاخونت یا کورنت در هم شکسته و این رژیم یک از پیش بازنده است و قادر به پیش روی و اشغال زمین نبوده و نیست. این در حالی است که خسارات انسانی و اقتصادی سنگینی نیز به این رژیم تحمیل شده است. اکنون تنها مزیت و عامل برتری آن در معادله تقابل نیز با سرنگونی جنگنده F 16  سرنگون شده و از دست رفته است.

از سال 1982 که یک جنگنده اسرائیلی توسط ارتش سوریه سرنگون شده است، به مدت 35 سال گذشته هیچ جنگنده اسرائیلی به وسیله سامانه های دفاعی سرنگون نشده بود. نکته دیگر در این اتفاق آن که این جنگنده توسط یک سامانه بسیار قدیمی سوریه یعنی S 200 سرنگون شده است. این سامانه با توجه به سیستم های راداری و نظارتی و جاسوسی و موشکی پیشرفته ای که جنگنده F 16   به آن مجهز است، قادر به رهگیری و هدف قرار دادن آن نباید باشد. همین سامانه در سال 1982 در بقاع مورد حمله جنگنده های اسرائیلی قرار گرفت و بدون اینکه بتواند خطری متوجه آنها بکند، منهدم شد! بنابراین رهگیری و سرنگونی این جنگنده پیشرفته توسط این سامانه قدیمی خود به یک ابهام بزرگ تبدیل شده است. خصوصا که سامانه های پیشرفته موشکی مستقر در سوریه مانند S 300  و S400  تماما در کنترل نظامیان روسی مستقر در خاک سوریه قرار دارند. این سامانه ها به اعتراف صهیونیست ها و نیز نظامیان روسی در هنگام این عملیات کاملا غیر فعال بوده اند. اظهار شگفتی کارشناسان روسی از سقوط این جنگنده اسرائیلی نیز به همین دلیل است.

بر این اساس به نظر می رسد ارتش سوریه یا راسا و یا به کمک همپیمان اصلی خود در ارتقاء این سامانه قدیمی به موفقیت هایی دست یافته است. اقدامی که از چشم سیستم های جاسوسی امریکایی – اسرائیلی پنهان مانده است. شواهد نشان می دهد که این اتفاق طی یک یک طرح عملیاتی توسط ارتش سوریه اجرایی شده است. حملات چند روز قبل اسرائیل با  هشدار غیر رسمی سوریه همراه بود، مبنی بر اینکه در صورت تکرار تجاوز، اسرائیل با پاسخ جدی سوریه روبرو خواهد شد. علت تشدید حملات رژیم صهیونیستی به مواضعی در دمشق و اطراف آن در واقع با هدف تاخیر یا ممانعت از عملیات ارتش سوریه و متحدین در اطراف دمشق خصوصا غوطه شرقی است. زیرا شواهد و جابجایی نیروها نشان می دهد که ارتش سوریه و متحدین در نظر دارند طی یک عملیات بزرگ، اطراف دمشق را از تروریست ها پاک سازی کنند. تروریست هایی که قرار است در طرح جدید امریکایی، صهیونیستی و اروپایی علیه دولت سوریه نقش ویژه ای را بر عهده بگیرند. بر اساس این طرح قرار است از طریق فشارهای مدنی دولت سوریه در دمشق را تحت فشار قرار دهند. بدین صورت که اقدامات واکنشی دولت سوریه علیه اقدامات تروریستی از طریق جامعه مدنی و با حمایت رسانه ها و حوزه های سیاسی غربی مورد اعتراض قرار گیرد و از این طریق دولت سوریه را با بحران جدیدی درگیر سازند که می تواند در حوزه های میدانی برای آن محدودیت هایی ایجاد کند.

با توجه به اراده محکم ارتش سوریه و متحدین برای انجام عملیات در غوطه شرقی و یکسره سازی درگیری( با توجه به میزان نفرات و ادواتی که به سمت غوطه شرقی حرکت کرده اند، این عملیات هدفی جز حذف کامل تروریست ها از این منطقه را ندارد) این احتمال مورد توجه قرار گرفت که در هنگام عملیات نظامی جنگنده های اسرائیلی به کمک تروریست ها آمده و مواضع ارتش و متحدین را هدف حملات خود قرار دهند. بر این اساس باید "دوران بزن دررویی" اسرائیل به پایان می رسید تا از ورود اسرائیل برای کمک به تروریست ها در زمان عملیات ممانعت بعمل آید. پرواز یک پهباد شناسایی در فضای فلسطین اشغالی، در واقع دامی بود که برای رژیم صهیونیستی تعبیه شده بود. طراحان عملیات در ارتش سوریه مطمئن بودند که ارتش صهیونیستی نسبت به این اقدام واکنش نشان خواهد داد. این حماقت تاریخی در مسئولین صهیونیستی دو جنگنده پیشرفته و یک بالگرد نظامی آن را در دام ارتش سوریه و سامانه به ظاهر قدیمی ولی ارتقاء یافته S200  گرفتار ساخت.  یک فروند جنگنده و یک فروند بالگرد رهگیری و سرنگون شدند و یک فروند جنگنده هم با چیزی شبیه معجزه توانست از دام ارتش سوریه فرار کند. نکته قابل توجه آن که موشک های شلیک شده از سامانه دفاعی سوریه از فضای شهرهای حیفا و تل آویو عبور کرد و موجب تعطیلی مراکز مهم این دو شهر از جمله فرودگاه بن گوریون شد. در واقع اسرائیل احساس کرده که عمق اسرائیل شدیدا در معرض تهدید قرار گرفته است. تصمیم کابینه امنیتی اسرائیل که در آن تاکید کرده است که این رژیم در نظر ندارد نسبت به سرنگون شدن جنگنده اش واکنش نشان دهد نیز ناشی از این احساس است.

ارتش سوریه در اجرای این عملیات دفاعی از تمامیت ارضی سوریه هم استقلال و هم توانایی خود را به نمایش گذاشت. خصوصا که پس از سفر نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به روسیه با همراهی روسایی نظامی و امنیتی این رژیم، در بازگشت صحبت از توافقات خاص کرده بود. تشدید تجاوزات جنگنده های رژیم صهیونیستی به سوریه در یکی دو هفته اخیر بنوعی تائید این توافقات خاص می توانست محسوب شود. از این روی ارتش سوریه چاره ای جز اتکا به خود و ظرفیت های در اختیار نداشته است. این عملیات نشان داد که ارتش سوریه با انکه حدود 7 سال درگیر یک جنگ داخلی فرسایشی است و آسیب های زیادی دیده است اما در عالیترین شرایط برای گسترش عملیات نظامی قرار دارد و متحدین این ارتش می توانند روی این ارتش ملی و کارآزموده حساب ویژه باز کنند زیرا این عملیات نمایش اعتماد بنفس عالی ارتش سوریه بود.

این عملیات نشان داد که محور مقاومت با آنکه درگیر جنگ سختی با تروریست های تکفیری در سوریه و عراق و لبنان است، اما به توانمند سازی راهبردی خود هم اهتمام ویژه داشته است. توانمندی که هدف اصلی آن مقابله با رژیم صهیونیستی و امریکا نیز هر جریانی است که بخواهد جدیت مقاومت را مورد آزمون قرار دهد.

سخن سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله در مراسم گرامیداشت دهمین سالگرد شهادت سردار مقاومت شهید عماد مغنیه مبنی بر توانایی حزب الله برای نابودی سکوهای نفتی و گازی اسرائیل در دریای مدیترانه ناظر بر این توانایی راهبردی است. همچنین عملیات مقاومت اسلامی فلسطین در روز شنبه علیه تیپ گولانی رژیم صهیونیستی در مرز مشترک با غزه، با علم بر واکنش صهیونیست ها نیز در همین چارچوب قابل ارزیابی است. مقاومت غزه با این اقدام پس از سرنگونی جنگنده اسرائیلی در واقع این پیام را هم به اسرائیل و هم به محور مقاومت ارسال کرد که غزه درکنار محور مقاومت قرار دارد و آماده ورود به جنگ است و اسرائیل در صورت حماقت باید همزمان در چندین جبهه بجنگد. موضوعی که با توجه به شرایط حاکم بر این رژیم و تغییرات جدی در منطقه، امکان آن برای صهیونیست ها وجود ندارد.

سخنان میشل عون رئیس جمهور لبنان نیز در این چارچوب ارزیابی می شود که ارتش این کشور هم در هر جنگ آینده کنار مقاومت اسلامی به صورت جدی قرار خواهد گرفت و حزب الله در لبنان دیگر تنها نخواهد بود زیرا این وظیفه همه لبنان است که از تاریخ، هویت و اراده بزرگ خود دفاع کند. عون صراحتا اعلام کرد که ارتش لبنان دیگر در مقابل تجاوزات رژیم صهیونیستی ساکت نخواهد بود. تحقیر رکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا در هنگام دیدار با عون نیز در همین راستا قابل تفسیر است.

البته این تغییر شرایط می تواند از نتایج نشست های آستانه نیز باشد که با مدیریت درگیری ها و کاهش تنش ها در سوریه فرصت لازم را برای محور مقاومت مهیا ساخت تا به توانمند سازی راهبردی خود برای مقابله با دشمنان اصلی توجه ویژه داشته باشد.

بر این اساس باید اذعان داشت که معادلات گذشته که بر پایه بازدارندگی و توازن وحشت تعریف شده بود، کاملا فروریخته است و معادلات جدیدی در منطقه شکل گرفته است که محور مقاومت در آن تعیین کننده است و نه امریکا و رژیم صهیونیستی. تحلیلگران اذعان دارند که مدیریت تحولات منطقه در دستان محور مقاومت قرار گرفته است. در حال حاضر مقاومت در عراق، سوریه ، لبنان و یمن در جایگاه برتر قرار دارد. بی تردید در صورت وقوع جنگ، هیچ نقطه از فلسطین اشغالی از تیر رس حملات انبوه مقاومت در امان نیست و اسرائیل از هیچ مزیتی برخوردار نیست و این موضوع در مورد حامیان اسرائیل نیز صدق می کند. S200 ارتقاء یافته یک پیام ساده داشت؛ این تنها اندکی از توانمندی راهبردی محور مقاومت است. حزب الله لبنان در ابعاد کمی و کیفی موشک های تهاجمی خود رشد قابل توجه ای داشته است. برآوردهای اطلاعاتی رژیم صهیونیستی بر این نکته تاکید دارد.  اخیرا نیز برای مقابله با جنگنده ها و پهباد های رژیم صهیونیستی مجهز به موشک سام 5 شده است تا آسمان لبنان را برای متجاوزین کاملا ناامن سازد. بر این اساس باید گفت آسمان محور مقاومت برای هر جنگندهای خطرناک است. کما اینکه جنگنده های رژیم صهیونیستی در واکنش به عملیات مقاومت فلسطین در مرز غزه پس از مواجهه شدن با پدافند هوایی غزه چاره ای جز ترک آسمان غزه نیافتند.

پیامد های سرنگونی جنگنده F16 برای اسرائیل تنها در بعد امنیتی خلاصه نمی شود. بلکه آثار آن در درون جامعه صهیونیستی نیز بسیار سنگین و پر هزینه خواهد بود. این سخن بدین معنی است که معادله جدید خود را به داخل فلسطین اشغالی تحمیل کرده است. بر این اساس درصد بی اعتمادی به ارتش برای تامین امنیت شهروندان صهیونیست افزایش خواهد یافت. این موضوع در ابعاد جمعیتی نیز تاثیرشدید خواهد گذاشت و می تواند این رژیم را با بحران جمعیت در سال های آینده روبرو سازد. سرمایه گذاری خارجی آسیب جدی خواهد دید و فرار سرمایه نیز تشدید خواهد شد. رژیم صهیونیستی ناگزیر به بازنگری در ساختارهای نظامی و امنیتی فعلی و ایجاد تغییرات جدی در آنها خواهند بود که این مسئله هزینه های هنگفتی بر اقتصاد بیمار اسرائیل تحمیل خواهد کرد.پس باید گفت اسرائیل در آیینه سرنگونی جنگنده F16 سرنگونی اقتدار خود را اشکارا مشاهده کرده است.

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیشخوان اخبار

رئیس اداره آموزش و پرورش تالش؛

به گزارش سوما؛ رئیس اداره آموزش و پرورش تالش امروز گفت: کیان شهرستانی یکی از دانش آموزان مقطع متوسطه اول مدرسه شهید مطهری خلیف ...

مدیر کل هواشناسی گیلان اعلام کرد:

به گزارش سوما؛ سرعت وزش باد گرم در ساعات آینده در گیلان به ۸۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.

محمدرضا حسین زاده؛

به گزارش سوما؛ اهدا عضو امیر محمدی گیلوایی سرباز 20 ساله گیلانی دچار مرگ مغزی به چند بیمار نیازمند پیوند عضو، زندگی دوباره بخشید.

رامین باباپور گفت:

به گزارش سوما؛ شهرداری تالش از تشکیل و فعالیت ستاد مدیریت بحران این نهاد برای آمادگی مقابله با باد شدید احتمالی خبر داد.

اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد:

به گزارش سوما؛ سکه و طلا امروز در بازار رشت ارزان شد. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال است که در مقایسه با روز ...

پس از کتک زدن یک معلم در مدرسه؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان به صورت سرزده در مدرسه شهادت رستم آباد حضور یافت و از محمد فتحی زاده معلم مدرسه ...

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان؛

به گزارش سوما؛ میوه جنگلی اَربه یا اَربا همان خرمالوی وحشی گیلان است که در نیمه دوم فصل خزان، بعد از گذر از این هفت خان، شیره‌اش ...

به گزارش سوما؛ مشکلات عمرانی پایانه مرزی آستارا با هدف ارائه خدمات مناسب به مرزنشینان با حضور مسئولان استانی بررسی شد.

به گزارش سوما؛ معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مراکز بهداشتی‌ شماره یک آستانه‌اشرفیه و‌ روستای فوشازده این ...

رئیس پلیس آگاهی گیلان خبرداد:

به گزارش سوما؛ سرهنگ رحیم شعبانی، رئیس پلیس آگاهی استان گیلان از دستگیری وکیل پایه یک دادگستری، که خود را کارآگاه خصوصی معرفی ...

بخشدار پره سر گفت:

به گزارش سوما؛ گرگ ها با حمله به یک گله گوسفند در جنگل های پره سر از توابع شهرستان رضوانشهر در غرب استان گیلان، بیش از 70 رأس از ...

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان لاهیجان گفت:

به گزارش سوما؛ رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان لاهیجان گفت: این شهرستان قطب تولید کیک، کلوچه و چای است که به کشورهای عراق، ...

سرهنگ نوذر مرادی اظهار کرد:

به گزارش سوما؛ فرمانده هنگ مرزی آستارا از کشف 31 میلیون ریال تراول چک جعلی و 55 هزار نخ سیگار قاچاق در نوار مرزی این شهرستان خبر ...

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی تاکسیرانی گیلان خبر داد:

به گزارش سوما؛ بهرام علیدوست، مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی تاکسیرانی استان گیلان اظهار داشت: ۴۰۰ دستگاه خودرو نوساز با پلاک ...

فرماندار شهرستان رشت؛

به گزارش سوما؛ نماینده عالی دولت در شهرستان رشت با اشاره به دلایل عقب ماندگی شهرستان رشت در جذب تسهیلات اشتغالزایی تصریح کرد: ...

فرمانده پلیس راه گیلان:

به گزارش سوما؛ فرمانده پلیس را گیلان گفت: طرح آموزش ترافیک روستایی را با همکاری فرمانداران، بخشداران و دهیاران در روستاهای حادثه ...

نائب دبیر اتحادیه انجمن های علمی جغرافیای کشور گفت:

به گزارش سوما؛ وضعیت رودخانه ها اسفبار است و متاسفانه یکی از دلایل اصلی آمار نگران‌کننده سرطان در رشت و استان گیلان آلودگی های ...

رییس اداره آموزش و پرورش رودبار؛

به گزارش سوما؛ رییس اداره آموزش و پرورش رودبار گفت: عصر دیروز اولیای یکی از دانش آموزان دبستان شهادت رستم آباد رودبار معلم پایه ...

استاندار گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ استاندار گیلان گفت: با افتتاح رسمی راه آهن قزوین - رشت شاهد افزایش ورود مسافران به گیلان خواهیم بود که یک فرصت ...

فتح اللهی فرماندار صومعه سرا؛

اختصاصی سوما؛ جلسه ستاد بزرگداشت یوم الله ۹  دی به ریاست مهندس فتح اللهی فرماندار شهرستان صومعه سرا و رئسای ادارات برگزار شد.

به گزارش سوما؛ افسردگی يكي از اختلالاتی است كه اگر كنترل نشود سلامت روان انسان را به خطر می‌اندازد، اگر دچار افسردگی هستید و یا ...

فرماندار نیروی انتظامی تالش؛

به گزارش سوما؛ فرماندار نیروی انتظامی تالش از دستگیری باند پنج نفره سارقان 114 راس گاو و گوسفند در این شهرستان خبر داد.

رئیس سازمان صمت گیلان:

به گزارش سوما؛ رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان گفت: بازار، پشتیبان تولید و سیاست های اقتصادی کشور است که این ظرفیت ...

سید امین نجات رئیس اداره حفاظت محیط زیست لنگرود؛

به گزارش سوما؛ اداره حفاظت محیط زیست لنگرود و یگان حفاظت محیط بانی چاف و چمخاله، دام های هوایی شکار پرندگان در این شهرستان را جمع ...

حسنی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی خبر داد:

به گزارش سوما؛ عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس گفت: عدم لایروبی و ورود فاضلاب صنعتی و بیمارستانی به رودخانه‌ها بیماری‌ ...

عضو کمیسیون ماده صد شهرداری رشت خبرداد:

به گزارش سوما؛ شیرزاد به کاهش پرونده های تخلف ساختمانی با توجه به اِعمال قانون اشاره کرد و گفت: شهرداری ها وظیفه برخورد با ...

اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد:

به گزارش سوما؛ سکه امروز در بازار رشت ارزان شد. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال است.

طی حکمی از سوی استاندار گیلان؛

به گزارش سوما؛ دکتر مصطفی سالاری استاندار گیلان با صدور حکمی شاهین علیزاده شادفومنی را به عنوان معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور ...

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور:

به گزارش سوما؛ رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور با بیان اینکه سطح تولید برنج ارگانیک در کشور خیلی کم است گفت: برای کاهش مصرف سموم، ...

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: با وجود بالا بودن تراکم مگس زیتون، در سال زراعی 96 - 97 ، این ...

معاون فرماندار لاهیجان خبر داد:

به گزارش سوما؛ معاون فرماندار لاهیجان، از برگزاری اولین همایش تجلیل از خیرین شهرستان لاهیجان خبر داد و گفت: در این همایش اولویت ...

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی از برگزاری دوره های رایگان مهارت آموزی بافت فرش و ...

جواهردشتی رئیس اداره حفاظت محیط زیست سیاهکل؛

به گزارش سوما؛ به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان حاکیست؛ طی عملیات و گشت یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل ، یک قبضه ...

دامداران رضوانشهر:

به گزارش سوما؛ دامداران رضوانشهری با اعلام آمادگی برای مشارکت در طرح های مرتع‌داری می گویند: در مقابل تخریب جنگل و عرصه های طبیعی ...

فرماندار ماسال:

به گزارش سوما؛ به نقل از  روابط عمومی فرمانداری ماسال حاکیست؛ فرماندار ماسال با اشاره به آبگرفتگی معابر شهر ماسال در سیل های اخیر ...

رئیس اداره هواشناسی آستارا؛

به گزارش سوما؛ ورود جبهه هوای سرد به شمال کشور، باعث کاهش دمای هوا و بارش پراکنده باران در آستارا شد.

امام جمعه رضوانشهر:

به گزارش سوما؛ امام جمعه شهرستان رضوانشهر گفت: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران هستیم و باید دستاوردهای ...

نماینده رشت در مجلس:

به گزارش سوما؛ نماینده رشت در مجلس، با تاکید بر لزوم مدیریت آب بندان توسط روستا، افزود: اگر آب بندان سودآور است باید سودش به ...

مدیر جهاد کشاورزی آستارا؛

به گزارش سوما؛ درخت ها در آخرین روزهای فصل پاییز اغلب برای خواب زمستانی آماده می شوند، اما برخی درختان میوه های هسته دار در ...

به گزارش سوما؛ شانزدهمین جشنواره سراسری شعر و داستان جوان «سوره» 20 و 21 آذر 1397 از سوی حوزه هنری در دانشگاه گیلان برگزار می شود.

فرمانده سپاه ناحیه آستارا؛

به گزارش سوما؛ اجرای طرح اتصال مدرسه به مسجد با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهنام محمدی دانش آموز نابغه آستارا در دوران دفاع مقدس، ...

در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی؛

به گزارش سوما؛ در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و پنجمین جلسه ستاد امنیت سرمایه‌گذاری گیلان به ریاست استاندار، آیین‌نامه طرح ...

امداد رسانی آتش نشانی رشت در پی وقوع حادثه‌ای عجیب؛

به گزارش سوما؛ شهروند رشتی که به شدت از ناحیه دست و آرنج در لابلای تخت خواب فلزی، محبوس شده بود سریعا توسط آتش نشانان رهانیده شد.

فرمانده نیروی انتظامی آستانه‌اشرفیه خبر داد:

به گزارش سوما؛ فرمانده نیروی انتظامی آستانه‌اشرفیه با اشاره به دام افتادن اعضای یک شرکت هرمی در این شهرستان گفت: نیروی انتظامی با ...

نماینده بابلسر و فریدونکنار در مجلس مطرح کرد؛

به گزارش سوما؛ نماینده بابلسر و فریدونکنار در مجلس با اشاره به مخاطره آمیز بودن انتقال آب خزر به سمنان و نیاز بیشتر مازندران به ...

سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان؛

به گزارش سوما؛ مازیار غلامی روز شنبه بیان داشت: نقشه های هواشناسی نشاندهنده استقرار جریانات کم و بیش ناپایدار در منطقه است که بر ...

فرماندار شهرستان رشت؛

به گزارش سوما؛ فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر ضرورت توجه به تسهیلات خوداشتغالی گفت: این تسهیلات در اشتغال روستایی، فراگیر و ...

سرپرست اداره کل تجهیز و نوسازی مدارس گیلان؛

به گزارش سوما؛ سرپرست اداره کل تجهیز و نوسازی مدارس گیلان، با بیان اینکه برخی از مدارس خشتی در صعب العبورترین نقاط استان قرار ...

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آستارا گفت:

به گزارش سوما؛ رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آستارا گفت: با افزایش ورود اتباع جمهوری آذربایجان به کشور، کسب و کار در ...

اختصاصی سوما؛ جشن افتتاح گلریزان خیریه ندای دستهای مهربانی با حضور نماینده مردم شهرستان صومعه سرا دکتر دلخوش و مهندس فتح اللهی ...

تبلیغات طلایی

موبایل گب
اشهدی
تبلیغ طلایی3

اخبار

تبلیغات نقره ای

تبلیغ نقره ای3
تبلیغ نقره ای2
تبلیغ نقره ای

یادداشت ویژه

سوما تی وی

حضور بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در گیلان در ویژه برنامه زنده روز جهانی قدس شبکه باران

حضور بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در گیلان در ویژه برنامه زنده روز جهانی قدس شبکه باران

19 خرداد 1397
به گزارش سوما؛ اسماعیل بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در استان گیلان به عنوان میهمان در ویژه برنامه زنده «فریاد بیداری» در شبکه استانی گیلان - شبکه باران حضور یافت.

به روایت تصویر

گزارش تصویری اختتامیه دومین جشنواره انتخاب مردمی نشان برتر سوماسرا در سال 97

گزارش تصویری اختتامیه دومین جشنواره انتخاب مردمی نشان برتر سوماسرا در سال 97

22 شهریور 1397
اختصاصی سوما؛ مراسم اختتامیه دومین جشنواره نشان برتر سوماسرا برای دومین سال متوالی به همت موسسه سوما و با همکاری اصناف شهرستان صومعه سرا با حضور مسئول...

هفته نامه

هفته نامه سوما شماره 4 منتشر شد

هفته نامه سوما شماره 4 منتشر شد

اختصاصی سوما؛ باشگاه رسانه ای سوما چهارمین شماره هفته نامه سوما را در روز سه شنبه به تاریخ 22 خرداد 1397 منتشر شد.