چهارشنبه, 04 مهر 1397
شناسه خبر:2237
به قلم احمدرضا روح اله زاد؛

اهداف سفر ولایتی به عراق

  • انداز قلم

اختصاصی سوما؛ سفر دکتر ولایتی مشاور عالی مقام معظم رهبری به بغداد همزمان با سفر تیلرسون وزیر امورخارجه امریکا به این کشور و پس از اجلاس جمع آوری کمک برای باز سازی عراق در کویت از اهمیت بسیاری برخوردار است.

ایران یک بازیگر اصلی در سطح منطقه است و در جنگ علیه داعش در عراق و سوریه نقش مهمی ایفاء کرده است. بر این اساس طبیعی است که ایران پس از جنگ در کنار دولت عراق قرار گیرد. تحلیلگران سیاسی معتقدند رقابت های بسیار جدی میان بازیگران منطقه ای و بین المللی در گرفته است تا با تثبیت دستآوردهای خود، موقعیتشان را در آینده منطقه تثبیت کنند.

امریکا مدعی است که با ایجاد ائتلاف هوایی علیه داعش، نقش مهمی در از بین بردن این گروه تکفیری بر عهده داشته است (اسناد خلاف این ادعا را اثبات می کند) به همین دلیل و به بهانه جلوگیری از بازگشت داعش، می کوشد پایگاه های نظامی خود را در عراق تثبیت و با حضور نظامی، منافع خود را در عراق افزایش دهد.

رژیم های عربستان و قطر و امارات متحده عربی که در جنگ علیه داعش متهم به کمک کردن به داعش و دیگر گروه های تکفیری هستند؛ با ارائه تسهیلات اقتصادی به عراق، تلاش دارند خاطره گذشته را در ذهن مردم عراق از بین برده و دوستی دولت عراق را نیز بدست آورند.

بسیاری از نیروهای داخلی عراق به ویژه حشد الشعبی که محور نیروهای مسلح عراق به شمار می آیند و در یکسره سازی جنگ نقش اصلی را ایفاء کرده اند، بر این باورند که نیروهای امریکایی و برخی از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بیشترین نقش را در سازمان دهی و همکاری با داعش داشته اند و به همین دلیل از بین بردن کامل داعش ایجاب می کند که حامیان قبلی داعش در عراق حضور نداشته باشند تا زمینه های تکرار تراژدی سال های قبل در این کشور تکرار نشود.

اخیرا سخنگوی حشد الشعبی اعلام کرد که این نیرو با استمرار حضور امریکا در عراق مخالف است و به همین دلیل از آنان می خواهد خاک عراق را ترک کنند و پایگاه های فعلی خود را به دولت عراق واگذار کنند؛ در غیر این صورت حضور هر نیروی خارجی از نگاه حشد الشعبی یک نوع اشغالگری محسوب می شود که با آن به عنوان اشغالگر برخورد خواهد شد.

آیا یک گروه از نیروهای مسلح عراق می تواند چنین موضعی بگیرد؟ آیا این گروه چنین حقی دارد یا خیر؟ بسیاری از فرماندهان حشد الشعبی اعلام کرده اند که آزاد سازی عراق از داعش در روی زمین و توسط حشد الشعبی رخ داده است و این نیروها در راستای حذف خطر و در چارچوب حفظ استقلال کشور خود این موضع را می گیرند و با این موضع نمی خواهند جای دولت عراق را بگیرند. لذا این نیرو تلاش دارد استقلال عراق را از طریق این مواضع حفظ کرده و از تکرار فجایع گذشته جلو گیری کند.

جمهوری اسلامی ایران نیز که بیشترین نقش را در ایجاد و آموزش و تسلیح حشد الشعبی ایفاء کرده است، بر این باور است که عراق پس از داعش باید خالی از همه نیروهای خارجی باشد و یکی از اهداف سفر دکتر ولایتی به عراق در جهت تبیین این راهبرد جمهوری اسلامی ایران درباره آینده عراق است.

البته یادآوری این نکته به مسئولان عراقی ضروری است که در کنار بسیج بین المللی برای جلب کمک برای بازسازی عراق باید یک نگاه خاص به داخل و بسیج جامعه عراقی در مشارکت جدی در امر بازسازی، لازم و ضروری است. حضور گسترده مردم عراق در بازسازی این کشور مانع از هرگونه تلاش برای بازگشت برخی نیروهای مشکوک از طریق موضوع بازسازی خواهد بود.

کشور عراق در آینده ای نزدیک انتخابات پارلمانی را در پیش دارد. به نظر می رسد که موضوع بسیج و مشارکت جامعه عراق در بازسازی باید سرلوحه گروه های رقیب در انتخابات باشد تا به عنوان شاخصی در حمایت از استقلال داخلی این کشور از طریق بازسازی است.

در حال حاضر نیروهای شیعی و طرفدار خروج نیروهای خارجی از کشور در انتخابات آتی با سه ائتلاف 1- نصر به رهبری حیدر العبادی 2- فتح با مدیریت حشد الشعبی 3- نیروهای سنتی با حضور افرادی مانند مالکی و حکیم حضور خواهند یافت. بنابر این انتخابات آتی در واقع نوعی وزن کشی میان این گروه ها است که هر سه بنوعی در چارچوب نیروهای همپیمان با ایران تعریف شده اند. از این روی آرایش بین نیروها و تعریف شرایط برای تشکیل دولت ائتلافی در آینده یک ضرورت است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

سوما TV

تبلیغ طلایی

تبلیغ نقره ای

تبلیغ برنزی

تبلیغات سوما

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 106 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم