چهارشنبه, 02 خرداد 1397
شناسه خبر:782
به قلم زهرا انساندوست؛

خرابه چهار راه خاکیان، نشانه ضعف مدیران و عدم مطالبه گری شهروندان

  • انداز قلم

اختصاصی سوما نیوز - به قلم زهرا انساندوست؛ اقتصاد و رونق یک شهر همواره به نوع عملکرد ریش سفیدان و رهبران آن وابسته است. هدف از ایجاد تمدن و یکجا نشینی، پیشرفت و رشد اقتصادی و در کنار آن رشد فرهنگی بوده است.

زمانی که جمعیت در اطراف نهرها شروع به رشد کرد، همیشه افرادی که توانایی رهبری داشتند، امور منطقه را در دست گرفته و مسائل ریز و درشت مردم را حل می کردند. این چرخه همینطور ادامه یافت تا اینکه شهرهای کوچک و بزرگ بوجود آمدند و برای اداره مسائل نیاز به افراد بیشتر با توانایی رهبری در جامعه ایجاد شد.

امروزه شهرستان صومعه سرا یکی از این شهرهای کوچک است که برای تکامل اقتصادی و پیشرفت، نیازمند تدابیر تخصصی و در پی آن عملکردی آگاهانه از سوی رهبران شهر است و بزرگترین عامل بقای یک تمدن، که در واقع همان شهر نشینی است رونق اقتصادی و فرهنگی آن است. این مهم اجرایی نمی شود مگر با شناساندن شهر توسط محصولات بومی و جذب توریست.

صومعه سرا از شهرستان‌هایی است که در غرب گیلان واقع شده و از هر طرف به شهرهای مهمی منتهی شده است که قرار گیری بر روی شاهراه ارتباطی و جاده بین‌الملل بویژه در منطقه ضیابر سبب شده سالها بعنوان قطب حمل و نقل غرب گیلان محسوب شود که همچون یک بندر کوچک روزانه محل مراجعه و بارگیری ده‌ها کامیون از اقصی نقاط کشور می‌باشد. موقعیت این شهر از نظر راه های ارتباطی بسیار مناسب است و فرصت کم نظیری است تا بتوان شهر را توسعه بخشید و باعث رشد و پیشرفت مردم شد.

همانطور که گفته شد برای صومعه سرای فرهیخته نیز افرادی که انتظار می رود توانایی رهبری داشته باشند، در پست های مختلف گماشته شده تا از این فرصت استفاده کنند و شهر را از هرج و مرج نجات داده و روز به روز به بهبود آن کمک کنند. اما متاسفانه چیزی که امروز شاهد آن هستیم بر خلاف انتظار است و تنها چیزی که به آن توجه نمی شود رسیدگی به مسائل مهم و مشکلاتی است که در مقابل چشم همگان خودنمایی می کند.

پر واضح است که مسئولین و مردم هریک به نوبه خود وظایفی برعهده دارند و از جمله وظایفشان ایجاد امنیت و رفاه اجتماعی، کمک به بالا بردن کیفیت محصولات بومی، حفظ آثار باستانی و کهن، تسهیل ورود مسافران به شهر، زیباسازی و پاکیزگی و غیره می باشد.

تسهیل ورود مسافران به شهر و بهبود راه های مواصلاتی، نخستین و بنیادی ترین نیاز یک شهر صنعتی است. متاسفانه شهرستان صومعه سرا با دارابودن پتانسیل های گردشگری بالا و وجود شاهراه ارتباطی، از این امکان بی بهره است. چرا که اولین منظره ای که مسافران را از ورود به این شهر منصرف می کند، چهاراه خاکیان است. کما اینکه این چهار راه بخشی از جاده ابریشم و مسیر ترانزیت رشت - فومن به آستارا می باشد. لازم به ذکر نیست که رسیدگی به وضعیت این شاهراه چه میزان حائز اهمیت است و به رونق اقتصادی شهر و از همه مهم تر ایجاد اشتغال کمک خواهد کرد.

مسئولان مسئولیت پذیر و آگاه همواره از اهمیت راه های مواصلاتی آگاه اند و در صدد بهبود این راه ها می باشند. از جمله مزیت های بهره برداری درست از این راه ها می توان به جذب گردشگر و ورود سرمایه گذاران به شهر اشاره کرد، که این خود چندین مزیت به همراه دارد که شامل ایجاد بنگاه های اقتصادی کوچک و برند سازی محصولات بومی و در پی آن ایجاد ده ها شغل جهت عرضه محصولات با برند اختصاصی است و همچنین فراهم کردن امکانات بیشتر با کیفیت بهتر برای گردشگران، خود به خود موجب افزایش رفاه اجتماعی و تعامل با دیگران باعث رشد فرهنگی خواهد شد.

مساله چهار راه خاکیان علامت سوال بزرگی است که نزدیک به بیست سال در ذهن مردم و حامیان شهر ریشه دوانده و مسئولان توانایی حل مساله ایی به این مهمی را ندارند. شاید ایراد از ما شهروندان است که همصدا نشده و آژیر خطر صبر خود را به صدا درنیاورده ایم. بله؛ ضعف مدیران و عدم مطالبه گری شهروندان و البته سواستفاده شهرهای مجاور، همگی بر این خرابی دامن زده و ورودی شهر را به ویرانه تبدیل کرده است.

نمی دانم این درد را به کجا باید برد تا کسی بیدار شود و دستی بجنباند. مردم شهر چشم براه یک کلمه حرف حساب هستند و سوال و جوابهای تکراری کاری از پیش نخواهد برد. بهتر است ما وظیفه شهروندی خود را درست تر انجام دهیم و این حق را زنده کنیم تا مسئولین نیز به یاد این مهم بیافتند و کاری از پیش برند.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد سوما

تبلیغ طلایی

تبلیغ نقره ای

تبلیغ برنزی

تبلیغات سوما

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

ما 79 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم