پنج شنبه, 10 فروردين 1396
شناسه خبر:760

اهداف و چشم‌انداز سفر نوري مالكي به ايران

  • انداز قلم

اختصاصی سوما نیوز - به قلم احمدرضا روح‌الله زاد؛ سفر نوري مالكي معاون رئيس‌جمهور عراق به ايران از اهميت زيادي برخوردار است زيرا كشور عراق و منطقه در آستانه تحولات بسيار جدي قرار دارند و جمهوري اسلامي ايران هم بازيگر بزرگي در منطقه محسوب مي‌شود و گفتگو و هماهنگي با ايران به عنوان يك قدرت تاثيرگذار منطقه‌اي اهميت زيادي دارد.

ترديدي نيست كه به قدرت رسيدن دونالد ترامپ در امريكا بسياري از سياست‌هاي خاورميانه‌اي اين كشور را تغيير خواهد داد. البته همپيماني امريكا با اسرائيل به نظر مي‌رسد تنها استثناء در اين مورد باشد كه احتمالا دچار تغيير نخواهد شد. ترامپ در تبليغات انتخاباتي خود اعلام كرد كه دولت امريكا بايد تصدي‌گري كمتري در خاورميانه داشته باشد و اين اعلام افق زمينه‌هاي همكاري امريكا و عراق را در آينده محدود ساخته است و قطعا عراق با كاهش بازيگري ايالات متحده امريكا در منطقه بايد به دنبال بازيگران فعال ديگري باشد.

نوري مالكي در حال حاضر در راس يك حزب و يك ائتلاف در كشور عراق قرار دارد. مالكي فعلا دبيركل حزب الدوه عراق است و به گونه‌اي از لحاظ حزبي در رده‌اي بالاتر از حيدرالعبادي نخست‌وزير دولت عراق قرار دارد. همچنين مالكي در راس ائتلاف دولت قانون است كه بيشتر از هر حزبي در پارلمان عراق نماينده دارد و مي‌تواند با اتحاد و ائتلاف‌هاي خود بسياري از پست‌هاي كليدي را تعيين تكليف كند.

از سوي ديگر كشور عراق در آستانه يك پيروزي بزرگ در جنگ با تروريسم است و طبق نظر حيدرالعبادي، حداكثر تا ۳ ماه ديگر با آزادسازي موصل تحقق پيدا خواهد كرد. آزادسازي موصل به معني پايان حاكميت تروريسم داعش در عراق است و كشور عراق را از يك وضعيت به وضعيت ديگر انتقال خواهد داد. در حال حاضر ائتلافي كه در جنگ عليه داعش فعال است ماهيت ائتلاف عليه تهديد را دارد، حال آنكه بايد پس از آزادسازي موصل ائتلاف جديدي شكل بگيرد كه ماهيتش پر كردن شكاف‌هاي اجتماعي، مذهبي و قومي باشد و اين مسئولت را بر عهده داشته باشد.

در مرحله پساموصل وحدت اجتماعي و سياسي مهمترين ابزار حاكميت خواهد بود و در چنين شرايطي همه نيروهاي سياسي بايد برنامه داشته باشند. ديدار نوري مالكي از ايران و گفتگو با مسئولان بلندپايه جمهوري اسلامي ايران در جهت تعريف مجدد نسبت عراق با تحولات جديدي است كه در سطح جهان و منطقه در حال حاضر در جريان است.

ارسال نظر به عنوان مهمان

  • هیچ نظری یافت نشد

پیشنهاد سردبیر

تبلیغات طلایی

تبلیغات نقره ای

تبلیغات برنزی

کلینیک ساختمانی آنتیک

تبلیغات عادی

زیباکده افسونگر

آخرین نظرات

مهدی
شهید اتابه باید انتخاب میشد/ مثل اینایی ک نوشتین 1...
زیادی
دلخوش دوست داره برای همه راحل تجویز کنه ، ولی در ش...
چه جوری
سالهاست خیابان و میدان بزرگ در صومعه سرا ساخت نشده...
چالش های مدیریت شهری در مطالب سایت
ایمان
ترمینال صومعه سرا بسیار کوچک نامناسب است.
اتم
امیدوارم که جناب فرماندار عنایت ویژه ای به پیشنهاد...

عملکرد سنجی

عملکرد سوما نیوز را چگونه ارزیابی می کنید؟

افراد برخط

ما 215 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

مجوز استفاده از قالب خبری ناب نیوز برای اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید