تبلیغات الماس 1
تبلیغات الماس 2

درباره ما

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پایگاه خبری سوما نیوز وابسته به باشگاه رسانه ای «موسسه سوما» («گروه حامیان عدالت و توسعه سوما») در تاریخ 16 آبان 1386 و مصادف با سالروز تصویب شهرستان شدن شهرستان صومعه سرا به صورت آزمایشی در فضای مجازی پا به عرصه خبری استان گیلان گذاشت.

سومانیوز که یکی از قدیمی ترین و با سابقه ترین (جزو پنج رسانه قدیمی) رسانه های فعال مجازی در استان گیلان محسوب میشود فعالیت رسمی خود را در تاریخ 25 تیرماه 1389 همزمان با سالروز میلاد باسرسعادت سومین اختر تابناک امامت و ولایت حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و گرامیداشت روز پاسدار آغاز نمود و پس از چندین سال حضور موفق در سطح شهرستان صومعه سرا از ابتدای سال 1394 گستره فعالیت خود را از سطح شهرستان به کل استان گیلان افزایش داد و سرانجام در تاریخ 13 شهریور 1396 توانست با شناسه شماره 79874، مجوز فعالیت خود را از هیات نظارت بر مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت نماید. در ادامه و در راستای گسترش فعالیت رسانه ای خود در تاریخ 3 اردیبهشت 1397 نیز توانست با شناسه شماره 81773 مجوز فعالیت در قالب هفته نامه را نیز کسب نموده و در تاریخ همزمان با هفته وحدت فعالیت آزمایشی خود را به عنوان خبرگزاری شمال کشور آغاز نمود. 

دیباچه:

واژه «سوما» از کلمه «سوماسرا» نام قدیمی شهرستان صومعه سرا گرفته شده و کلمه «نیوز» به معنی خبر هم به آن اضافه شده که ترکیب «سوما نیوز» را بوجود آورده است. بنابراین که از آن به عنوان خبرگزاری سوما یاد میشود.

اینک وجه تسمیه و سبب نامگذاری صومعه سرا یا سوماسرا به چند علت است که به ترتیب از ضعیفترین دلیل، آن را بررسی می کنیم:
1- قرار گرفتن تعداد قابل توجهی امامزاده و مسجد، عبادتگاه، دیر و صومعه در این منطقه از نکات قابل اشاره در نامگذاری این شهرستان می‌باشد.
2- برخی بر این باورند که چون در گذشته های دور در این منطقه صومعه ای وجود داشته  است. اما این منطقه مسیحی نشین نبوده است که بخواهد صومعه داشته باشد.
3- برخی نام این شهر برگرفته از عارف قرن چهارم و پنجم هجری شیخ عبدالله صومعه ای می دانند که امروزه مزارش در اول جاده صومعه سرا ـ فومن قرار گرفته است.
4- برخی بر این باورند که چون در گذشته‌ های دور در این منطقه گیاهی به نام «سوما» وجود داشته که گیاهی مقدس به شمار می رفته و به عنوان یکی از عرقیات طبی مورد توجه مردم خصوصا عرفا بوده است که هم اکنون نیز در زمینه پزشکی کاربرد دارد.

اما اصل مطلب:

از آن جا که در زبان گیلکى صومعه سرا را "سوماسرا" تلفظ مى کنند و اینکه در زبان گیلکی حرف «ص» وجود ندارد و بعد از ورود اسلام به این سرزمین به این زبان اضافه شده و همچنین کلمه های «صومعه» و «سرا» هر دو اسم مکان هستند و در ادبیات ایرانی دو اسم مکان در کنار هم قرار نمی گیرند پس اسم صومعه سرا نمی تواند درست باشد و این نام به اشتباه صومعه سرا نوشته شده است. مانند کرمانشاه و ماهیدشت که درست آن کرماشان و مادی دشت است ولی اشتباه نوشته شده است.

اما در اصل صومعه سرا آمیزه ای از (سوما + سرا) است به روایتی دیگر در زمان های قدیم این شهر که محل رویش گیاه «سوما» بوده و همچنین محل تولید سوماپالان به معنی آبکش بوده و به این اسم شهرت پیدا کرده است.

حال ببینیم در لغتنامه دهخدا در باره اش چه آمده است: سوما. بینایی، باصره، بینایی چشم، نور، روشنایی، افق، سو سو زدن روشنایی، گیاهی مقدس بود که آریایی ها به آن اعتقاد داشتند.

طبق مصوبه 79/2179/1 ش،ث، برای نامگذاری دختران موافقت گردیده است ( ابرا، هه،سبحـ ، ثبت...)
از کتاب فرهنگ نامها و شخصیتها ( نامهای کردی، اسلامی، اوستایی، باستانی) تالیف : سید شهاب خضری

پس صومعه سرا یا سوماسرا  را می توان «سرزمین روشنایی» معنی کرد.

 *****************************************************************************************

مرامنامه باشگاه رسانه ای سوما:

«خبرگزاری سوما» در کنار «هفته نامه سوما» دو بال رسانه ای «موسسه سوما» هستند.

باشگاه رسانه ای سوما خود را در امر اطلاع‌ رسانی مستقل می‌داند و در چارچوب قوانین نظام مقدس جمهوری اسلامی و با تعهد به آرمان‌های انقلاب اسلامی و امام راحل و شهیدان گرانقدر انقلاب در امر خبررسانی گام بر می دارد.

اعضای تحریریه باشگاه رسانه ای سوما، اصول و معیارهای اخلاقی حرفه‌ای را با توجه به استانداردهای ‌این حرفه، به عنوان اصول اخلاقی خویش تلقی می‌کنند و رعایت آن را وظیفه خود می‌دانند و بر پایبندی خود به مرامنامه زیر تاکید دارند.

۱- وظیفه آگاهی‌ بخشی در راس وظایف حرفه روزنامه‌نگاری قرار گرفته است. از همین رو باشگاه رسانه ای سوما بر رعایت انصاف و بی‌غرضی خبرنگار، خودداری وی از تبلیغات سیاسی و جناحی تاکید دارد و به خبر به منزله یک خدمت‎ ‎اجتماعی و نه یک کالای بازرگانی نگاه می کند.

۲- باشگاه رسانه ای سوما تنها اخبار و ‏اطلاعاتی را که منشاء و منبع آنها مشخص است، منتشر‎ ‎کند و در صورت لزوم قید رعایت ‏احتیاط نسبت به صحت آنها را نیز یادآور می شود.

۳- باشگاه رسانه ای سوما ضمن تاکید به برخورداری همگان از اخبار و‎ ‎اطلاعات صحیح و مؤثر، در صورت اینکه نادرستی هر مطلب ‏منتشر شده ای مشخص شود، آن را تصحیح‎ ‎کرده و به حق جواب ‏خوانندگان و افراد ذی نفع در مورد مندرجات و محتویات نشریات و سایر‎ ‎رسانه ها احترام می گذارد.

۴- خبرنگاران «باشگاه رسانه ای سوما» بدون دخالت پیش‌ فرض‌ های خود، خبر و گزارش را تهیه و تنظیم می‌ کنند اما در عین حال «بی‌طرفی» هیچگاه به معنی بی‌نظر بودن نیست.

۵- حریم خصوصی افراد برای ما محترم است از این رو خبرنگاران «باشگاه رسانه ای سوما»  توجه خاصی به رعایت حیثیت شخصی و زندگی خصوصی افراد دارند.

۶- احترام به استقلال و حاکمیت ملی، نظم و امنیت‎ ‎عمومی و آرامش روانی جامعه و دفاع از منافع عمومی و‎ ‎حراست از نهادهای قانونی، از وظایف اجتماعی مهم خبرنگاران بشمار می‌‌ر‎‌ود که مجموعه باشگاه رسانه ای سوما نیز بدان واقف است.

*****************************************************************************************

چارت تشکیلاتی باشگاه رسانه ای سوما

*****************************************************************************************

ساختار تشکیلاتی موسسه سوما
باشگاه رسانه ای سوما

مالک:
موسسه (شرکت) «گروه حامیان عدالت و توسعه سوما»
موسس، مدیرعامل و صاحب امتیاز:
اسماعیل بلالایی
قائم مقام مدیرعامل:
فرانک غفاری
مدیرمسئول:
احمدرضا روح اله زاد صومعه سرایی
جانشین مدیرمسئول:
فاطمه روح اله زاد صومعه سرایی
سردبیر:
نیما حاجتی ضیابری
جانشین سردبیر:
سجاد آتشین
مدیر اجرایی:
محمد ضائیان
سرپرست هیات تحریریه:
امیر رضا ستایش صومعه سرایی
  مسئول حوزه خبر:

  دبیر حوزه شهرستانها:
حمزه هدایتی


شورای تحریریه
باشگاه رسانه ای سوما

*************** *************** *************** *************** ***************
         
  فاطمه روح اله زاد اسماعیل بلالایی احمدرضا روح اله زاد  
مرتضی دیباج نیما حاجتی

فرانک غفاری

سجاد آتشین سعید حسن زاده
جعفر محمدی
بهنام رحیمی
محمد ضائیان
قاسم خوش سیما
نعیم یوسفی


عادله رحمتی خواه

مریم اسد پاسکی


سیده فایضه واقعه دشتی

فرشته توکلی  
جواد جوادی حدیث بلالایی


بیتا بلالایی

بنفشه بلالایی همایون معراجی

امیررضا ستایش
محسن آقایی دوست حمزه هدایتی حامد زاد رفیعی مقدم
سید مهرداد امین نژاد

زهرا انسان دوست
 
فاطمه نساء عابدزاده
   سیده مرضیه همتی
         


 

 

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید