تبلیغات الماس 1
تبلیغات الماس 2

اگر اداره کردن کشور را بلد نیستند، آیا کنار رفتن را نیز بلد نیستند؟

اختصاصی سوما؛ دکتر محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ضمن حضور و سخنرانی در مراسم یادبود شهادت میرزا کوچک خان جنگلی قهرمان مبارزه با استعمار ناحیه در مسجد المهدی(عج) شهر صومع...

آیین‌نامه طرح ساماندهی آب‌بندان‌های گیلان تصویب شد

به گزارش سوما؛ در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و پنجمین جلسه ستاد امنیت سرمایه‌گذاری گیلان به ریاست استاندار، آیین‌نامه طرح ساماندهی آب بندان های استان به تصویب رسید.

هاتگرام و تلگرام طلایی پس از پایان آذر مسدود نمی‌شود / اینستاگرام باید در کشور نماینده پاسخگو داشته باشد

به گزارش سوما؛ دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سؤال که هاتگرام و تلگرام طلایی بعد از اتمام مهلت جدا شدن از تلگرام در پایان آذر فیلتر می‌شوند، گفت: مسدود نمی‌شوند بلکه بای...

اگر حرفهای من گفتنی است، گوشهایی برای شنیدن هم میخواهد...!

اختصاصی سوما - به روایت حمزه هدایتی؛ معلولیت محدودیت است‌ اما ناتوانی نیست این محدودیت ها را فقط یک معلول میتواند ببیند جامعه سالمین جامعه معلولین را هیچگاه درک نکردند و از این به...

با مردم با احترام برخورد کنید

اختصاصی سوما؛ جلسه شورای اداری شهرستان صومعه سرا با حضور دکتر دلخوش نماینده شهرستان صومعه سرا و مسئولین روز پنج شنبه درسالن اجتماعات فرمانداری برگزارشد.

اهداف اسرائیل از حمله موشکی 8 آذر به سوریه

اختصاصی سوما؛ حدود ساعت 20/9 پنج شنبه (8 آذر 1397) رژیم صهیونیستی تقریبا به مدت 45 دقیقه حدود 70 فروند موشک به سمت اهدافی در سوریه پرتاب کرد که با واکنش سریع سامانه های دفاعی ارتش...
تبلیغ برلیان 1

پیشنهاد سوما

بازنشسته‌ها با موسسات خصوصی فرهنگ را مدیریت خواهند کرد؟!

بازنشسته‌ها با موسسات خصوصی فرهنگ را مدیریت خواهند کرد؟!

به گزارش سوما؛ برخی مدیران بازنشسته حوزه‌های فرهنگی به دنبال فعال کردن موسسات وابسته به خود هستند تا پس از اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، بخش‌هایی از اموری که اکنون در اختیار دولت است، در پوشش اجرای سیاست تصدی‌گری دولت به آنها واگذار شود.
سازمان میراث فرهنگی را به معاونت میراث وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازگردانید

سازمان میراث فرهنگی را به معاونت میراث وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازگردانید

به گزارش سوما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روزهایی که بحران اقتصادی کشور را فراگرفته، اولویت‌شان تشکیل یک ساختار اداری جدید قرار دادند و با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارتخانه موافقت کردند.
مردمی که اعتمادی به اظهارات مسئولین دولتی ندارند!

مردمی که اعتمادی به اظهارات مسئولین دولتی ندارند!

به گزارش سوما؛ هجوم مردم رشت به پمپ بنزین ها دیگر از حد یک خبر و شایعه گذشته است.
متهم ردیف اول آشفتگی بازار ارز کیست؟

متهم ردیف اول آشفتگی بازار ارز کیست؟

به گزارش سوما؛ به هم ریختگی بازار ارز دیروز وارد فاز تازه ای شد، وقتی دلار مرزهای ۱۰ هزار تومان را در عین ممنوعیت خرید و فروش در بازار آزاد پشت سر گذاشت تا سکه روی چهار میلیون و پانصد هزار تومانی شدن را ببیند، داستان دنباله دار بحران ارزی وارد فاز تازه ای شد.
کی‌روش تا پایان ۲۰۱۹ در ایران ماندنی شد!

کی‌روش تا پایان ۲۰۱۹ در ایران ماندنی شد!

به گزارش سوما نیوز؛ نباید فراموش کرد که سرمربی پرتغالی هفتمین سال حضور در فوتبال ایران را پشت‌سر می‌گذارد. او زمان بسیار زیادی را صرف کرده تا ایده‌های فنی‌اش را به جسم و روح تیم‌ملی تزریق کند و برای پیاده کردن این ایده‌ها در یک کشور دیگر، حداقل به چند سال زمان نیاز خواهد داشت.
فرایند پر اشکال صدور کارت ملی هوشمند و خسارت های سنگینی که به مردم تحمیل می شود

فرایند پر اشکال صدور کارت ملی هوشمند و خسارت های سنگینی که به مردم تحمیل می شود

به گزارش سوما نیوز؛ مدیران ثبت احوال کشور برای تغییر کارت های ملی بیش از 80 میلیون ایرانی، دست به دامان سامانه ای شده اند که با اشکالات زیرساختی فراوانی دست و پنجه نرم می کند.
رشیدپور بهانه بود، فریاد حاتمی‌کیا انتقام بود

رشیدپور بهانه بود، فریاد حاتمی‌کیا انتقام بود

به گزارش سوما نیوز؛ فریاد حاتمی‌کیا انتقام ما بود از آن شب غربتی در اسفند ۷۰. او فریاد می‌زد و فریادش، فقط از حنجره‌ خودش نبود که طنین‌انداز شده بود.
آیا افزایش نرخ دلار بر تجارت تأثیرگذار بوده است؟

آیا افزایش نرخ دلار بر تجارت تأثیرگذار بوده است؟

به گزارش سوما نیوز؛ برخی کارشناسان و حتی مسئولین بر این باورند، اگر نرخ ارز تغییر پیدا کند و افزایش یابد، این موضوع می تواند روی تجارت تأثیرگذار باشد و صادرات را افزایش و واردات را کاهش دهد.

نقش رهبری در ایجاد تحول مثبت در جوامع

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اختصاصی سوما؛ رهبران جوامع در یک بستر زمانی با لحاظ تاریخ و تمدن، باورهای دینی و اندیشه ای، ساختارهای فرهنگی، محیط جغرافیایی و موقعیت ها و خطرات، تصویر مثبت آینده آن جامعه را ترسیم می کنند. تصویر مثبتی که چشم انداز موفقیت جامعه تلقی می‌شود.

در علوم اجتماعی تاکید می شود که آنچه یک جامعه را به موفقیت رهنمون می شود، داشتن چشم انداز های مثبت و یا افق های عالی است. به این معنی که جامعه ای که دارای تصویری روشن و مثبت از آینده باشد، می توان انتظار داشت که در مسیر پیشرفت به مطلوبیت خود دست پیدا کند. پس اگر جامعه ای تصویری روشن و مثبت از آینده نداشته باشد، این انتظار طبیعی است که از توسعه نایافتگی و عقب ماندگی در رنج باشد. ( جوامعی مانند سومالی به دلیل مشکلات عدیده ای که دارند مانند ناامنی گستره، نبود یک وفاق  و هویت ملی و در واقع غلبه هویت های قومی و قبیله ای بر هویت ملی و تا حدودی افغانستان هم به دلیل غلبه هویت های قومی و مذهبی بر هویت ملی، چشم انداز فراگیر ملی ندارند و تصویر آنها از آینده به برتری یابی و جایگاه یافتن قومی در میان اقوام آن هم با تکیه بر کارکردهای نظامی و امنیتی است که خود موجب شکل گیری جنگ های داخلی و کم اثر بودن حکومت مرکزی شده است.)


جامعه در واقع همانند یک فرد عمل می کند. داشتن اهداف عالیه و افق های بلند( نه آرزوهای دراز که حصول به آنها شاید هرگز ممکن نباشد) فرد را برای رسیدن به آن هدف یا اهداف بلند که مطلوب وی است، به حرکت وادار می سازد و تحمل هزینه ها در نیل به هدف  در نظر وی سخت جلوه نمی کند. ممکن است در مسیر حرکت وی به هدف، موانعی هم پیدا شوند که موجب کندی حرکت وی گردند و هزینه ها را هم افزایش دهند اما فرد دارای هدف یا اهداف بلند، از پدیدار شدن موانع دلسرد نمی شود و افزایش هزینه ها هم وی را نگران نمی کند. زیرا چنین فردی که اهداف عالیه ای را برای موفقیت خود در نظر گرفته است، صرفا حرکت نمی کند، بلکه چگونگی حرکت را نیز از پیش مشخص کرده است. به عبارت دیگر نقشه راه رسیدن به اهداف را کاملا ترسیم کرده است و می داند که هر گام را چگونه باید بردارد و میزان هزینه هر گام نیز برآورد شده است. حتی موانع را به عنوان تهدیدات محتمل آینده در برنامه ترسیمی خود دیده است. چنین فردی به تعبیر امروزی، پله های ترقی را با شتاب خواهد پیمود و به مطلوب خویش دست پیدا خواهد کرد.

جامعه نیز در کل مانند یک فرد عمل می کند. جامعه ای که افق های بلند در سر دارد و تصویر روشن و مثبتی از آینده داشته باشد، برای رسیدن به آن چشم انداز مثبت و یا همان اهداف بلند، نقشه راه خود را ترسیم می کند. اما یک جامعه بر خلاف فرد که خودش هدف سازی کرده، برنامه حرکت را تدوین می کند، منابع و امکانات را مهیا می سازد و بعد حرکت به سمت هدف را آغاز می کند، شرایطش اندکی متفاوت است. جامعه متشکل از افراد است بنابر این یک ساختار مسئولیت تصمیم سازی و تصمیم گیری را در آن بر عهده دارد. در راس این ساختار فرد یا افرادی قرار دارند که عنوان رهبری را یدک می کشند.


یک جامعه موفق برای آن که تصویری مثبت از افق های آینده داشته باشد در درونش فرد یا افرادی باید باشند که آن تصویر مثبت و روشن را برای جامعه تعریف و ایجاد کنند. این تصویر روشن و مثبت البته یک شبه پدیدار نمی شود، بلکه در یک بستر زمانی شاید چندین نسلی و بر پایه عقبه های تاریخی و تمدنی، باورهای دینی و اندیشه ای، ساختارهای فرهنگی، محیط جغرافیایی و حتی تهدیداتش، شکل می گیرد. ( در مثال سومالی اشاره شد که جامعه سودان از چه مشکلاتی رنج می برد، به دلیل نبود رهبرانی فراگیر ، مطالبات قومی اولویت یافته و این کشور اکنون یک کشور کامل در هم شکسته است. عمده رهبران در این جامعه روسای قبایل هستند که تنها در فکر تامین مطالبات قبیله خود هستند و در مواقعی هم حتی خواسته شخصی بر نیازهای قبیله ای ترجیح داده می شود. در چنین شرایطی امکان ورود این کشور به کاروان توسعه نمی رود.)

رهبران جوامع در یک بستر زمانی با لحاظ تاریخ و تمدن، باورهای دینی و اندیشه ای، ساختارهای فرهنگی، محیط جغرافیایی و موقعیت ها و خطرات، تصویر مثبت آینده آن جامعه را ترسیم می کنند. تصویر مثبتی که از آن با عنوان چشم انداز موفقیت یک جامعه یاد می کنند. بنابر این به هر میزان که یک جامعه از عقبه تمدنی و تاریخی ریشه دار و از آبشخور اندیشه ای عمیقتر و از ساختارفرهنگی غنی تر برخوردار باشد، مطالبه و یا همان تصویر روشن آینده و یا چشم انداز، ارزشمندتر است و البته سختی راه و هزینه های آن نیز بیشتر است. در چنین شرایطی هر کسی نمی تواند به عنوان یک رهبر فراگیر و همه جانبه و به اصطلاح کاریزما مطرح شود. ممکن است در بستر زمانی که این تصویر روشن از آینده برای تبدیل شدن به یک مطالبه جمعی است، در گذر زمان رهبرانی مطرح شوند و وظیفه خود را در آن مرحله بر عهده بگیرند و جامعه را در مقاطع گوناگون به سمت مطلوب هدایت کنند.


مثال: جامعه ایران از زمان قاجاریه با توجه به فرهنگ اسلامی و باورهای دینی خواستار حکومتی بوده که بر اساس دستورات دین اسلام عمل کند. به همین دلیل علیه استبداد پادشاهی قاجار شوریدند اما با توجه به کم آگاهی مردم ایران از دستورات اصیل دینی و دخالت عوامل دیگر، تنها توانستند نوعی پادشاهی مشروط ایجاد کنند و بعد پادشاهی مشروطه و مشروعه( پادشاهی که مشروط باشد بر اساس آموزه های دین اسلام) را به عنوان یک مطالبه دنبال کردند. در هر یک از این مراحل افرادی به عنوان رهبران جامعه برای حرکت به سمت مطلوبشان هدف گذاری کردند. کسانی مانند شیخ فضل الله نوری که البته در زمان انقلاب مشروطیت به تحریک عوامل انگلیس و روسیه و به دست مشروطه خواهان اعدام شد، یکی از رهبران جامعه ایران به سمت چشم انداز آن یعنی تاسیس حکومتی بر پایه اسلام و مشارکت مردم، بود.

همه این مقاطع در واقع زمینه ساز تولد رهبری است که فراگیری و مطلوبیت بیشتری از رهبران گذشته دارد و وی تصویر روشن و مثبتی که از آینده جامعه ترسیم می کند، بر اساس ظرفیت های جامعه است و جامعه را به سوی آن حرکت می دهد. جامعه ایران در دوران پهلوی احساس کرد که از مطلوب خویش بسیار دور شده است، لذا برای بازگشت به مسیر مطلوب خود علیه پادشاهی پهلوی قیام کرد و وظیفه هدایت مردم را علمای دینی و روشنفکران بر عهده گرفتند تا زمینه برای رهبری فردی مهیا شد که رهبری فراگیر و به اصطلاح کاریزما بود. امام خمینی رحمة الله علیه، با ارائه تصویری روشن از آینده جامعه ایران در چارچوب نظریه حکومت ولایت فقیه، حرکت جامعه را به سوی این مطلوبیت رهبری کرد.


( ممکن است در یک جامعه با آنکه به لحاظ تاریخی و تمدنی و دیگر خصوصیات گفته شده در سطح بالایی باشد اما کسانی که به عنوان رهبر در ان ظهور می کنند بیش از آنکه تعالی جامعه را درنظر داشته باشند، اهداف شخصی را دنبال کنند و یا تلفیقی از هر دو را در نظر داشته باشند که این هر دو در دراز مدت آسیب هایی را ممکن است در پی داشته باشد، هر چند در کوتاه مدت دستآوردهایی را شامل خواهد شد.)

 

رهبران جوامع معمولا از خصوصیات خاصی برخوردار هستند؛


-  نسبت به جامعه دارای مهر و عاطفه هستند و نگران سرنوشت جامعه و خیر خواه آن هستند.


-  در برابر خطاهای افراد جامعه و اشتباهاتی که در مسیر حرکت انجام می دهند از تحمل پذیری بالایی برخوردار هستند.

-   در زندگی فردی و اجتماعی شان نظم حاکم است. برخی از نزدیکان امام خمینی(ره)  می گویند ما با کارهای امام می توانستیم بفهمیم که ساعت چند است. یعنی ایشان برای هر ساعت از روز برنامه خاصی را مشخص کرده و انجام می داد.

-  خطرات و تهدیدات جامعه را شناخته و به موقع هشدارهای لازم را برای دفع آن تهدیدات مطرح می کنند. مثلا وقتی کوتاهی بنی صدر(رئیس جمهور) در پشتیبانی از رزمندگان در پاوه را دیدند به ارتش هشدار دادند و ارتش هم با تمام قوا وارد میدان شد و شهر پاوه را به کمک سپاه پاسداران آزاد کرد.

-  افرادی شجاع و مدیر و صاحب تدبیر هستند. در زمانی که ایران در گیر جنگ با عراق بود و دولت شوروی سابق هم به عراق کمک تسلیحاتی می کرد، سفیر شوروی در ایران خدمت امام رسید و اعلام کرد که شوروی می خواهد به کشور افغانستان حمله کند و ایران بهتر است که در این باره سکوت کند. اما امام فردایش نسبت به این اقدام شوروی که یکی از دو ابر قدرت زمان بود، اعتراض کرد. یا زمانی که در سال 1982 اسرائیل به لبنان حمله کرد و تا پایتخت آن بیروت پیش رفت، ارتش و سپاه ایران هر کدام نیروهایی را برای جنگ با اسرائیل فرستادند و وقتی گزارش آن را به امام دادند، ایشان خواستار بازگشت نیروها شد و گفت فقط نیروهای تبلیغی و آموزشی را نگه دارند. با این تدبیر امام حزب الله لبنان شکل گرفت که اکنون به عنوان نیروی تاثیر گذار در منطقه مطرح است. ( همچنین نلسون ماندلا رهبر افریقای جنوبی پس از اینکه نظام آپارتاید یا نژاد پرستی سفید پوستان برچیده شد، در برابر کسانی که در صدد انتقام از سفید پوستان بودند ایستاد و با توجه به اینکه خطر دو قطبی شدن یا شکاف جامعه وجود داشت که می توانست افریقای جنوبی را به سمت جنگ داخلی سوق دهد، عفو عمومی اعلام کرد و با این تدبیر خویش خطر جنگ داخلی را از این کشور دور ساخت. مثال دیگر در این حوزه می توان به مهاتما گاندی اشاره کرد که با طراحی مبارزه منفی جامعه هند را از سلطه استعمار انگلیس نجات داد زیرا می دانست که انگلیسی ها پس از سال ها حضور در هند و ایجاد روابط با اقوام مختلف و نیز سابقه اختلاف افکنی خود منتظر هر بهانه ای هستند برای درگیر کردن هندوستان به یک جنگ اقوام بزرگ و ویرانگر از این روی با تدبیر خویش مبارزه منفی را برگزید و مردم هند هم با تاسی از وی همه بهانه ها را از دست استعمار پیر گرفتند. مبارزه منفی مثلا تحریم کالا های انگلیسی، اکتفا کردن به حد اقل ها در زندگی، اعتراض بدون خشونیت و ...)


-  ساختاری مشخص برای ارتباط با افراد و اقشار تعریف و ایجاد می کنند. در زمانی که رهبر انقلاب اسلامی در تبعید در نجف و پاریس بودند افراد خاصی مانند شهید مرتضی مطهری، مرحوم هاشمی رفسنجانی و غیره خلاء ارتباط جامعه و رهبری را پر ساختند و از این طریق جامعه را رهبری کردند.

-  جامعه این افراد را به صداقت و عدالت می شناسند بنابراین در پذیرش رهنمودها و دستوراتشان تردیدی ندارند و این امر موجب حضور شاداب اقشار مختلف، در تحولات اجتماعی می شود. (در دوران انقلاب مردم به صراحت و روشنی در همه تظاهرات اعلام کردند که خواستار حکومت اسلامی هستند. پس از پیروزی انقلاب برخی به دنبال تشکیل حکومت اسلامی بودند که در آن فرد حاکم هم قانون گذار است و هم مجری قانون، مانند شرایط کنونی حکومت در برخی کشورهای عربی و البته مانند داعش،  برخی هم به دنبال حکومت جمهوری بدون قید اسلامی بودند، امام خمینی از مردم خواست در رفراندم تعیین سرنوشت ایران به جمهوری اسلامی رای دهند که  در آن مردم با انتخاب نمایندگان خود در امر قانون گذاری شریک بوده و در عین حال با انتخاب ریاست جمهوری در اجرای قوانین هم نقش دارند، برگزینند. مردم به دلیل صداقت و عدالتی که در وی سراغ داشتند به جمهوری اسلامی رای مثبت دادند.)
-  در حرکت جوامع به سمت توسعه دو دسته از اهداف؛ 1- اهداف بالا دستی 2 – اهداف پایین دستی را می توان تصور کرد. اهداف بالادستی فردی نیست بلکه اهداف جمعی است و در واقع مصلحت عموم مردم و نظام در آن قرار دارد. از چند سال قبل رهبری عالیه نظام اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای؛ راهبردی به نام اقتصاد مقاومتی را مطرح ساخته است و از همه ظرفیت های نظام در حوزه های قانون گذاری و اجرایی و غیره، حتی عموم مردم خواسته است که اقتصاد جامعه را با توجه به این راهبرد سامان بخشند. در واقع افزایش استقلال اقتصادی کشور از طریق پیگیری و اجرای راهبرد اقتصاد مقاومتی یک مصلحت عمومی است تا اینکه غرب که با پیروزی انقلاب اسلامی خود را در برابر ملت ایران شکست خورده یافته است، نتواند به هر دلیلی مانند؛ فنآوری هسته ای، افزایش توانمندی های دفاعی ایران، جامعه ما را تحت فشار و تحریم قرار دهد که تسلیم شده و به نوعی از آرمان های انقلاب اسلامی خود عقب نشینی کنیم.

-  معمولا رهبران و نخبگان جامعه این اهداف بالا دستی را مطرح می کنند و البته ممکن است در پیگیری و اجرای این اهداف برخی از  مردم زیان نیز ببینند. مثلا فردی که در امر واردات کالا و خدمات به کشور فعال است، ممکن است در صورت اجرای راهبرد اقتصاد مقاومتی این فرد متضرر شود اما چون اکثریت جامعه از اجرای این سیاست سود می برند، لذا این اهداف و مطالبات بالادستی باید تعیین و پیگیری شوند و افراد جامعه هم باید به آن از زاویه منفعت جمعی و نه فردی بنگرند.

-  اهداف پایین دستی شامل اهداف فردی، گروهی و اجتماعی است. بحث رفع بیکاری و کار آفرینی یک نیاز همیشگی جوامع است. بنابراین این اهداف برای مردم کاملا قابل درک است و مردم بر اساس درکی که از این اهداف دارند در امور سیاسی مانند انتخابات مشارکت می کنند. البته ممکن است برخی از سیاسیون با هدف کسب حداکثر آرای مردمی با توجه به ملموس بودن اهداف پایین دستی در فهم جوامع، با زیر پا گذاشتن اهداف بالادستی، صرفا اهداف پایین دستی را مطمح نظر قرار داده و به عنوان اولویت مطرح می کنند. این گونه سیاست ها نوعی سوء استفاده از فرد و اجتماع است و موجب گسترش عوام فهمی در جوامع می شود.  این در شرایطی است که کارشناسان معتقدند بسیاری از سیاست های حل مشکلات فردی، گروهی و اجتماعی زمانی امکان پذیر است که سیاست های کلان بالادستی اجرا گردد و فضای جامعه را تغییر دهد. به همین دلیل بین اهداف بالادستی و پایین دستی یک ارتباط جدی و قوی وجود دارد. اهدافی که رهبران و نخبگان دلسوز جامعه تعیین کرده اند، در اجرا عملا رضایت عمومی را جلب خواهند کرد. بر این اساس باید گفت جدایی بین اهداف بالادستی و پایین دستی در میدان امکان پذیر نیست زیرا با این اقدام عملا این ساست با بحران روبرو می شود.
 


-  تاکید مقام معظم رهبری در هوشیاری مسئولین و تلاش آنها برای فعال نشدن گسل های قومی و مذهبی و حتی اجتماعی و فرهنگی، در واقع با هدف حفظ امنیتی است که جامعه در بستر آن امنیت توسعه و تکامل می یابد. زیرا فعال شدن این گسل ها می تواند ایران را به سوریه، افغانستان و حتی سومالی تبدیل کند. گسل هایی که بی تردید از سوی کشورهایی مانند امریکا و همپیمانان منطقه ای اش مانند عربستان حمایت می شوند. صحبت های اخیر وزیر دفاع عربستان که جنگ را به داخل ایران خواهند کشاند در همین چارچوب قابل ارزابی است.بر این اساس فعال سازی این گسل ها در واقع فرو کاستن افق های عالی جامعه به مطالبات خرد قومی – مذهبی و یا مطالبات فردی و گروهی و اجتماعی است. حال آنکه همه مطالبات خرد در چارچوب چشم انداز توسعه جمعی جامعه سریعتر دست یافتنی هستند.بی تردید کسی و یا جریانی که برای نیل به اهداف شخصی و یا گروهی به این مهم توجه نکند و با زیر سوال بردن دستآوردها کلان جامعه به فرو کاهی مطالبات عالیه جامعه اقدام کند؛ جریانی قابل اعتماد در جهت توسعه کشور نمی تواند باشد.


نویسنده: مهدی روح الله زاد

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیشخوان اخبار

رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان؛

به گزارش سوما؛ رئیس اداره اشتغال و هدایت نیروی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان گفت: ۳۲۲ رشته مشاغل خانگی در زمینه ...

محمدرضا نازک کار؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان از ورود 12 میلیون و 643 هزار و 303 دستگاه خودرو به استان طی هشت ماه گذشته ...

معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری گیلان خبر داد:

به گزارش سوما؛ معاون آمار و فناوری اطلاعات دادگستری گیلان گفت: امکان استفاده از سامانه خدمات الکترونیک قضایی به روش خودکاربری ...

مسرور تاکید کرد:

به گزارش سوما؛ مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی در دیدار با مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری چینی بر ضرورت افزایش مبادلات تجاری دو کشور ...

رییس کمیته جشنواره‌های بومی، سنتی و روستایی گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ اَربا دوشاب گیلان که ماده اولیه‌اش خرمالوی جنگلی است، هم منبع درآمد فصلی برای روستاییان است و هم با خواص سرشاری که ...

در سال جاری محقق شد؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل کمیته امداد استان گیلان هزار و 276 نفر از زوج‌های تحت حمایت کمیته امداد گیلان در سال جاری سه میلیارد و ۶۹۲ ...

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور:

به گزارش سوما؛ معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور گفت: مدیران کل فنی و حرفه ای در استان ...

رئیس اداره صنعت معدن و تجارت آستارا؛

به گزارش سوما؛ رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا از آغاز نظارت بر بازار شب یلدا در این شهرستان با هدف کنترل قیمت ها و حمایت از ...

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای گیلان با اشاره به واردات و صادرات کالا از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی از استان ...

سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان؛

به گزارش سوما؛ مازیار غلامی بیان داشت: بررسی نقشه های هواشناسی نشان دهنده استقرار توده هوای پرفشار در منطقه است بنابراین طی 48 ...

دکتر احمدی نژاد در جمع مردم انقلابی شهر صومعه‌سرا:

اختصاصی سوما؛ دکتر محمود احمدی نژاد روز پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ ضمن حضور و سخنرانی در مراسم یادبود شهادت میرزا کوچک خان جنگلی قهرمان ...

به گزارش سوما؛ وزارت امورخارجه پاکستان با احضار سفیر آمریکا در این کشور، با اعتراض به اقدام واشنگتن در موضوع قرار دادن نام ...

مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه گیلان؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل اداره اوقاف و امور خیریه گیلان با بیان اینکه 25 درصد از مراکز درمانی و خدمات پزشکی کشور موقوفه هستند، گفت: ...

سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان؛

به گزارش سوما؛ سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان از بارندگی، کاهش دما و وزش باد شمالی در استان از عصر امروز ...

مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان:

به گزارش سوما؛ مدیرکل ستاد مدیریت بحران استانداری گیلان با اشاره به افزایش آمار بروز سیل در مسیرهای جاده ای استان گفت: لایروبی ...

معاون میراث فرهنگی گیلان خبر داد:

به گزارش سوما؛ در پی خبر آتش سوزی بنای ثبتی گوهرتاج خانم، معاون میراث فرهنگی گیلان توضیحاتی را به شرح ذیل ارائه نمود.

رئیس سازمان صنعت معدن و تجارت گیلان:

به گزارش سوما؛ فرهاد دلق پوش اظهار داشت: برای ایجاد کارخانه تولید دو نوع خودروی سبک در استان گیلان این سرمایه گذاران با حمایت و ...

به گزارش سوما؛ دوستداران طبیعت با جمع آوری 300 کیلوگرم زباله از ساحل مخیری نوار ساحلی دریای خزر در شهرستان آستارا، به محیط آن جان ...

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ عبدالله پاکاری در دیدار با والدین شهید «ناصر رحیمی» در شهرستان سیاهکل، اظهار کرد:در پیروزی انقلاب اسلامی،دفاع ...

نماینده ولی فقیه در گیلان:

به گزارش سوما؛ نماینده ولی فقیه در گیلان گفت: اکنون نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در آبراه‌های جهانی حضور مقتدرانه دارند ...

به گزارش سوما؛ منابع محلی ترکیه از افرایش شمار کشته شدگان تصادف قطار السریع السیر در آنکارا به 9 کشته و 47 زخمی خبردادند.

مدیرکل هواشناسی استان گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ محمد دادرس، مدیرکل هواشناسی استان گیلان گفت: با نفوذ سامانه هوای سرد و بارشی از امشب آسمان گیلان بارانی می شود.

اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد:

به گزارش سوما؛ سکه امروز در بازار رشت گران و طلا ارزان شد. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳ میلیون و ۱۲۰ هزار ریال است که در مقایسه با ...

معاون استاندار گیلان:

به گزارش سوما؛ معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان با اشاره به اهمیت پدافند غیرعامل و لزوم توجه به آن گفت: لازم است در ...

فرمانده انتظامی رشت خبر داد:

به گزارش سوما؛ سرهنگ علی رمضانی، فرمانده انتظامی رشت از دستگیری ۲ سارق ساختمان‌های نیمه‌کاره با ۱۴ فقره سرقت در این شهرستان خبر ...

به گزارش سوما؛ در ادامه مسابقات بسکتبال قهرمانی لیگ جوانان کشور، تیم خانه بسکتبال رشت برابر آکادمی 24 مشهد به برتری رسید.

جابر زمانی؛

به گزارش سوما؛ جابر زمانی مشاور جوان فرماندار سیاهکل روز پنجشنبه  اظهار داشت: نخبگان، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی و ...

سرهنگ محمدرضا جعفری خیرخواه؛

به گزارش سوما؛ طرح زمستانه پلیس راه گیلان در قالب 97 گروه همزمان با سراسر کشور در گیلان آغاز شد.

مدیرکل بیمه سلامت گیلان:

به گزارش سوما؛ مدیرکل بیمه سلامت گیلان با بیان اینکه 2هزار و 427 بیمار خاص در گیلان تحت پوشش بیمه سلامت هستند، اظهار کرد: روند ...

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان:

به گزارش سوما؛ معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی گیلان  گفت: براساس آیین‌نامه‌های وزارت بهداشت، استفاده از هرگونه تجهیزات و ...

به گزارش سوما؛ بنای تاریخی گوهر تاج خانم واقع در شهرستان املش در شرق استان گیلان طعمه حریق شد.

رئیس اداره آموزش و پرورش تالش؛

به گزارش سوما؛ رئیس اداره آموزش و پرورش تالش امروز گفت: کیان شهرستانی یکی از دانش آموزان مقطع متوسطه اول مدرسه شهید مطهری خلیف ...

مدیر کل هواشناسی گیلان اعلام کرد:

به گزارش سوما؛ سرعت وزش باد گرم در ساعات آینده در گیلان به ۸۰ کیلومتر بر ساعت خواهد رسید.

محمدرضا حسین زاده؛

به گزارش سوما؛ اهدا عضو امیر محمدی گیلوایی سرباز 20 ساله گیلانی دچار مرگ مغزی به چند بیمار نیازمند پیوند عضو، زندگی دوباره بخشید.

رامین باباپور گفت:

به گزارش سوما؛ شهرداری تالش از تشکیل و فعالیت ستاد مدیریت بحران این نهاد برای آمادگی مقابله با باد شدید احتمالی خبر داد.

اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد:

به گزارش سوما؛ سکه و طلا امروز در بازار رشت ارزان شد. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار ریال است که در مقایسه با روز ...

پس از کتک زدن یک معلم در مدرسه؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل آموزش و پرورش استان گیلان به صورت سرزده در مدرسه شهادت رستم آباد حضور یافت و از محمد فتحی زاده معلم مدرسه ...

مدیر صنایع کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی گیلان؛

به گزارش سوما؛ میوه جنگلی اَربه یا اَربا همان خرمالوی وحشی گیلان است که در نیمه دوم فصل خزان، بعد از گذر از این هفت خان، شیره‌اش ...

به گزارش سوما؛ مشکلات عمرانی پایانه مرزی آستارا با هدف ارائه خدمات مناسب به مرزنشینان با حضور مسئولان استانی بررسی شد.

به گزارش سوما؛ معاون بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مراکز بهداشتی‌ شماره یک آستانه‌اشرفیه و‌ روستای فوشازده این ...

رئیس پلیس آگاهی گیلان خبرداد:

به گزارش سوما؛ سرهنگ رحیم شعبانی، رئیس پلیس آگاهی استان گیلان از دستگیری وکیل پایه یک دادگستری، که خود را کارآگاه خصوصی معرفی ...

بخشدار پره سر گفت:

به گزارش سوما؛ گرگ ها با حمله به یک گله گوسفند در جنگل های پره سر از توابع شهرستان رضوانشهر در غرب استان گیلان، بیش از 70 رأس از ...

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان لاهیجان گفت:

به گزارش سوما؛ رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان لاهیجان گفت: این شهرستان قطب تولید کیک، کلوچه و چای است که به کشورهای عراق، ...

سرهنگ نوذر مرادی اظهار کرد:

به گزارش سوما؛ فرمانده هنگ مرزی آستارا از کشف 31 میلیون ریال تراول چک جعلی و 55 هزار نخ سیگار قاچاق در نوار مرزی این شهرستان خبر ...

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی تاکسیرانی گیلان خبر داد:

به گزارش سوما؛ بهرام علیدوست، مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی تاکسیرانی استان گیلان اظهار داشت: ۴۰۰ دستگاه خودرو نوساز با پلاک ...

فرماندار شهرستان رشت؛

به گزارش سوما؛ نماینده عالی دولت در شهرستان رشت با اشاره به دلایل عقب ماندگی شهرستان رشت در جذب تسهیلات اشتغالزایی تصریح کرد: ...

فرمانده پلیس راه گیلان:

به گزارش سوما؛ فرمانده پلیس را گیلان گفت: طرح آموزش ترافیک روستایی را با همکاری فرمانداران، بخشداران و دهیاران در روستاهای حادثه ...

نائب دبیر اتحادیه انجمن های علمی جغرافیای کشور گفت:

به گزارش سوما؛ وضعیت رودخانه ها اسفبار است و متاسفانه یکی از دلایل اصلی آمار نگران‌کننده سرطان در رشت و استان گیلان آلودگی های ...

رییس اداره آموزش و پرورش رودبار؛

به گزارش سوما؛ رییس اداره آموزش و پرورش رودبار گفت: عصر دیروز اولیای یکی از دانش آموزان دبستان شهادت رستم آباد رودبار معلم پایه ...

استاندار گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ استاندار گیلان گفت: با افتتاح رسمی راه آهن قزوین - رشت شاهد افزایش ورود مسافران به گیلان خواهیم بود که یک فرصت ...
تبلیغ پلاس 1

تبلیغات طلایی

موبایل گب
اشهدی
تبلیغ طلایی3

اخبار

تبلیغات نقره ای

تبلیغ نقره ای3
تبلیغ نقره ای2
تبلیغ نقره ای

یادداشت ویژه

تبلیغات برنزی

رستوران الف
آنتیک

سوما تی وی

حضور بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در گیلان در ویژه برنامه زنده روز جهانی قدس شبکه باران

حضور بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در گیلان در ویژه برنامه زنده روز جهانی قدس شبکه باران

19 خرداد 1397
به گزارش سوما؛ اسماعیل بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در استان گیلان به عنوان میهمان در ویژه برنامه زنده «فریاد بیداری» در شبکه استانی گیلان - شبکه باران حضور یافت.

به روایت تصویر

گزارش تصویری اختتامیه دومین جشنواره انتخاب مردمی نشان برتر سوماسرا در سال 97

گزارش تصویری اختتامیه دومین جشنواره انتخاب مردمی نشان برتر سوماسرا در سال 97

22 شهریور 1397
اختصاصی سوما؛ مراسم اختتامیه دومین جشنواره نشان برتر سوماسرا برای دومین سال متوالی به همت موسسه سوما و با همکاری اصناف شهرستان صومعه سرا با حضور مسئول...