تبلیغات الماس 1
تبلیغات الماس 2

آیین‌نامه طرح ساماندهی آب‌بندان‌های گیلان تصویب شد

به گزارش سوما؛ در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و پنجمین جلسه ستاد امنیت سرمایه‌گذاری گیلان به ریاست استاندار، آیین‌نامه طرح ساماندهی آب بندان های استان به تصویب رسید.

هاتگرام و تلگرام طلایی پس از پایان آذر مسدود نمی‌شود / اینستاگرام باید در کشور نماینده پاسخگو داشته باشد

به گزارش سوما؛ دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سؤال که هاتگرام و تلگرام طلایی بعد از اتمام مهلت جدا شدن از تلگرام در پایان آذر فیلتر می‌شوند، گفت: مسدود نمی‌شوند بلکه بای...

اگر حرفهای من گفتنی است، گوشهایی برای شنیدن هم میخواهد...!

اختصاصی سوما - به روایت حمزه هدایتی؛ معلولیت محدودیت است‌ اما ناتوانی نیست این محدودیت ها را فقط یک معلول میتواند ببیند جامعه سالمین جامعه معلولین را هیچگاه درک نکردند و از این به...

با مردم با احترام برخورد کنید

اختصاصی سوما؛ جلسه شورای اداری شهرستان صومعه سرا با حضور دکتر دلخوش نماینده شهرستان صومعه سرا و مسئولین روز پنج شنبه درسالن اجتماعات فرمانداری برگزارشد.

اهداف اسرائیل از حمله موشکی 8 آذر به سوریه

اختصاصی سوما؛ حدود ساعت 20/9 پنج شنبه (8 آذر 1397) رژیم صهیونیستی تقریبا به مدت 45 دقیقه حدود 70 فروند موشک به سمت اهدافی در سوریه پرتاب کرد که با واکنش سریع سامانه های دفاعی ارتش...

استکبار از بیداری اسلامی در منطقه سیلی خواهد خورد / تحریم ملت ایران شکست می‌خورد

به گزارش سوما؛ رهبر معظم انقلاب فرمودند: در دورانی که جهان در تاریکی جهل و فریب جاهلیت فرو رفته بود، خداوند نور پیامبر را به بشریت اعطا کرد؛ امروز هم اگر از این نور تبعیت کنیم، نتی...
تبلیغ برلیان 1

پیشنهاد سوما

بازنشسته‌ها با موسسات خصوصی فرهنگ را مدیریت خواهند کرد؟!

بازنشسته‌ها با موسسات خصوصی فرهنگ را مدیریت خواهند کرد؟!

به گزارش سوما؛ برخی مدیران بازنشسته حوزه‌های فرهنگی به دنبال فعال کردن موسسات وابسته به خود هستند تا پس از اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان، بخش‌هایی از اموری که اکنون در اختیار دولت است، در پوشش اجرای سیاست تصدی‌گری دولت به آنها واگذار شود.
سازمان میراث فرهنگی را به معاونت میراث وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازگردانید

سازمان میراث فرهنگی را به معاونت میراث وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازگردانید

به گزارش سوما؛ نمایندگان مجلس شورای اسلامی در روزهایی که بحران اقتصادی کشور را فراگرفته، اولویت‌شان تشکیل یک ساختار اداری جدید قرار دادند و با تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارتخانه موافقت کردند.
مردمی که اعتمادی به اظهارات مسئولین دولتی ندارند!

مردمی که اعتمادی به اظهارات مسئولین دولتی ندارند!

به گزارش سوما؛ هجوم مردم رشت به پمپ بنزین ها دیگر از حد یک خبر و شایعه گذشته است.
متهم ردیف اول آشفتگی بازار ارز کیست؟

متهم ردیف اول آشفتگی بازار ارز کیست؟

به گزارش سوما؛ به هم ریختگی بازار ارز دیروز وارد فاز تازه ای شد، وقتی دلار مرزهای ۱۰ هزار تومان را در عین ممنوعیت خرید و فروش در بازار آزاد پشت سر گذاشت تا سکه روی چهار میلیون و پانصد هزار تومانی شدن را ببیند، داستان دنباله دار بحران ارزی وارد فاز تازه ای شد.
کی‌روش تا پایان ۲۰۱۹ در ایران ماندنی شد!

کی‌روش تا پایان ۲۰۱۹ در ایران ماندنی شد!

به گزارش سوما نیوز؛ نباید فراموش کرد که سرمربی پرتغالی هفتمین سال حضور در فوتبال ایران را پشت‌سر می‌گذارد. او زمان بسیار زیادی را صرف کرده تا ایده‌های فنی‌اش را به جسم و روح تیم‌ملی تزریق کند و برای پیاده کردن این ایده‌ها در یک کشور دیگر، حداقل به چند سال زمان نیاز خواهد داشت.
فرایند پر اشکال صدور کارت ملی هوشمند و خسارت های سنگینی که به مردم تحمیل می شود

فرایند پر اشکال صدور کارت ملی هوشمند و خسارت های سنگینی که به مردم تحمیل می شود

به گزارش سوما نیوز؛ مدیران ثبت احوال کشور برای تغییر کارت های ملی بیش از 80 میلیون ایرانی، دست به دامان سامانه ای شده اند که با اشکالات زیرساختی فراوانی دست و پنجه نرم می کند.
رشیدپور بهانه بود، فریاد حاتمی‌کیا انتقام بود

رشیدپور بهانه بود، فریاد حاتمی‌کیا انتقام بود

به گزارش سوما نیوز؛ فریاد حاتمی‌کیا انتقام ما بود از آن شب غربتی در اسفند ۷۰. او فریاد می‌زد و فریادش، فقط از حنجره‌ خودش نبود که طنین‌انداز شده بود.
آیا افزایش نرخ دلار بر تجارت تأثیرگذار بوده است؟

آیا افزایش نرخ دلار بر تجارت تأثیرگذار بوده است؟

به گزارش سوما نیوز؛ برخی کارشناسان و حتی مسئولین بر این باورند، اگر نرخ ارز تغییر پیدا کند و افزایش یابد، این موضوع می تواند روی تجارت تأثیرگذار باشد و صادرات را افزایش و واردات را کاهش دهد.

انسجام اسلامی و پاسخ به تهدیدات نظامی دشمن در سیره حضرت علی(ع)

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

به گزارش سوما نیوز؛ حضرت امیر پیش از عظیمت به بصره در خطبه ای می فرمایند: «دیدم صبر از تفریق کلمه مسلمین و ریختن خونشان بهتر است، مردم تازه مسلمانند و دین مانند مشکی که تکان داده می شود، کوچکترین سستی آن را تباه می کند و کوچکترین فردی آن را تباه وارونه می نماید».

وحدت و انسجام بین مسلمین در دو دوره از زندگی آن حضرت قابل بررسی است: دوره نخست پیش از خلافت حضرت و دوره دوم پس از خلافت.
 
1. دوره پیش از خلافت

مهم ترین عاملی که سبب شد حضرت پس از جریان سقیفه از اقدام نظامی علیه خلفا امتناع ورزد مصلحت حفظ نظام اسلامی بود، تا در سایه آرامش سیاسی و پرهیز از تفرقه ریشه نهال نو پای حکومت اسلامی استوار شود. دکتر شریعتی در این باره پس از طرح نظریه های وحدت، بهترین نظریه را وحدت بر اساس سیره علی(علیه السلام) می داند «در این راه سوم که با حفظ اصول اعتقادی شیعی خودمان و اختلافاتی که از نظر فکری و عملی با آنها داریم، می توانیم با آنها یار و همدست و متحد در برابر دشمن مشترک باشیم.
 
این شعار و راهی است که برای اولین بار در تاریخ شخص علی بن ابیطالب اعلام کرده و وضع کرده است. ین است که من معتقدم اسلام ماندن خودش را کمتر مدیون شمشیر علی و جهاد اوست و بیشتر مدیون سکوت او و تحمل اوست. شمشیر در کار خلق قدرت اسلام [بود [، اما سکوت او در کار ماندن اسلام بزرگترین نقش را داشته است. او بنیانگذار حفظ اختلافات اعتقادی خودمان است در برابر مخالفت داخلی و وحدت خودمان و نیروهای اجتماعی خودمان در برابر دشمن خارجی.... این است که علی بنیانگذار وحدت است»(3)
 
علی (علیه السلام) خود تصریح می کند که سکوت من حساب شده بود، من از دو راه، آنرا که به مصلحت اسلام نزدیکتر بود انتخاب کردم:« در اندیشه بودم که آیا با دست تنها، برای گرفتن حق خود به پا خیزم ؟ یا در این محیط خفقان زا و تاریکی که به وجود آوردند، صبر پیشه سازم ؟ که پیران را فرسوده، جوانان را پیر، و مردان با ایمان را تا قیامت و ملاقات پروردگار اندوهگین نگه می دارد !. پس از ارزیابی درست، صبر و بردباری را خردمندانه تر دیدم. پس صبر کردم در حالی که گویا خار در چشم و استخوان در گلوی من مانده بود.»(3)

سیره امام علی (علیه السلام) در حوادث پس از رحلت پیامبر اکرم (صلی الله علیه وآله) بهترین گواه بر خیراندیشی، مصلحت جویی و وحدت طلبی آن بزرگوار است.(4) آنجا که دردمندانه شاهد به غارت رفتن میراث خویش شده،رفتار ناجوانمردانه قوم با خویشان پیامبر(صلی الله علیه وآله) را دیده ولی به خاطر مصلحت عمومی امت نه تنها سکوت کرده و آرام می گیرد بلکه آستین یاری خلفا بالازده و برترین جلوه از خودگذشتگی و ایثار را در تاریخ به نمایش می گذارد.
 
در تأیید این مطلب شهید مطهری در کتاب سیری در نهج البلاغه سخنی را از حضرت نقل می فرماید: «به خدا سوگند اگر بیم وقوع تفرقه میان مسلمین و بازگشت کفر و تباهی دین نبود رفتار ما با آنان (اصحاب سقیفه) طور دیگری بود».

حضرت پیش از عظیمت به سوی بصره در خطبه ای می فرمایند: «دیدم صبر از تفریق کلمه مسلمین و ریختن خونشان بهتر است، مردم تازه مسلمانند و دین مانند مشکی که تکان داده می شود کوچکترین سستی آنرا تباه می کند و کوچکترین فردی آنرا تباه وارونه می نماید».
 
ایشان در پاسخ شخصی که اشعاری مبتنی بر ذی حق بودن حضرت و ذم مخالفینش سروده بود که در واقع نوعی تحریک بود، وی را از چنین کاری نهی کرده فرمودند «برای ما سلامت اسلام و اینکه اساس اسلام باقی بماند از هر چیز دیگر محبوبتر و با ارج تر است».(5)

امروزه دیگر نمی توان جنبه مصلحت جویی و وفاق گرایی و شکیبایی بیست و پنج ساله امیر مومنان در عهد خلفای سه گانه را نادیده گرفت، که اگر این نبود می بایست از آغاز دست به شمشیر برده و مخالفت آشکار کرده و بیعت کسانی را که می خواستند در برابر خلیفه اول با او بیعت کنند می پذیرفت و یا دست کم از صحنه سیاست خلفا کنار می رفت و با انزوا گزینی همه حمایت های خود را از دستگاه حاکم دریغ می نمود.
 
در حالی که هیچ یک از این دو راه را برنگزید، بلکه بر خود فرض دانست به رغم اختلاف ها به یاری وضع موجود شتافته و تا می تواند در اصلاح امور بکوشد. و بدین سبب بارها و بارها در مواقع خطیر به دستگاه حاکم یاری رسانده و درست ترین راه را به آنان نشان داده است.(6)

امام (علیه السلام) در نامه ای به مالک اشتر، هدف خود از این گونه رفتار را بازگو می کند: «در آغاز دست خود باز کشیدم تا اینکه دیدم گروهی از مردم از اسلام روی برگردانده و مردم را به نابود ساختن آیین محمد فرا می خوانند در این وقت ترسیدم که اگر اسلام و مسلمانان را یاری نکنم، آنچنان رخنه یا ویرانی را در آن ببینم که مصیبت آن بر من سخت تر از دست رفتن حکومت شما باشد که روزهایی چند است و چون سرابی نهان می شود و یا چون ابر گرد نیامده پراکنده می گردد. پس در میان این آشوب و غوغا برخاستم تا باطل محو و نابود شد و دین استوار گردید و بر جای خود آرام گرفت».(7)

در جریان شورای شش نفره ای که برای تعیین خلیفه پس از ترور عمر تشکیل شد گرچه هواخواهی و غرض ورزی بعضی از حاضران در انجمن سبب شد بار دیگر امر خلافت به بیراهه رود، ولی آن حضرت همچنان به استراتژی مدارا و مسالمت خود ادامه داد. او می گفت: «همانا می دانید که من از دیگران به خلافت شایسته ترم. به خدا سوگند همچنان سازش خواهم کرد چندان که امور مسلمانان سلامت باشد و تنها به من جفا رفته باشد، این کار من در تمنای پاداش و فضیلت آن و نشانه بی میلی من به زر و زیوری است که شما بر سر آن به رقابت برخاسته اید.»(8)
 

رفتار حضرت با خلفا

1. حضرت با خلفا روابط خانوادگی داشت، در نماز جماعت ایشان حاضر می شد و به آنها در امور مهم مشورت می داد. تأثیر حضرت در خلیفه دوم به حدی بود که دستور داده بود که با حضور علی در مسجد هیچ کس حق رأی و فتوا ندارد.

2. آن بزرگوار اصحاب خود را از کارهای تفرقه انگیز مانند سب و لعن که نشانگر تعصبات جاهلانه و خود برتر بینی گروهی است به شدت نهی می فرمودند: «من خوش ندارم که شما دشنام دهنده باشید ! اما اگر کردار شان را یاد آور می شدید و گمراهی ها و کارهای ناشایسته آنها را بر می شمردید به راست نزدیکتر و معذور تر بود.» (9)

3. نویسنده مقاله اهل بیت(علیهم السلام) و وحدت اسلامی در بیان شیوه های برخورد آن بزرگوار با مسایل اختلافی می گوید: «... در تعبیری دیگر، حضرت علی(علیه السلام) که به وحدت و اتحاد مسلمین بسیار علاقه مند بود و در راه آن متحمل انواع رنجها و مشقت ها شد، در نصایح و سفارشات خود به مسلمین، آنها را از طرح مسایل اختلافی مربوط به گذشته و امور اختلاف بر انگیز، برحذر می دارد و اینطور برداشت می شود که در صورت طرح نیز، حضرت تشریح و توضیح اختلافات و زیاده از حد باز نمودن آنرا جایز ندانسته اند. حتی اگر به قصد وحدت باشد. چون این کارها اثر سوء خود را می گذارد. در مقابل حضرت، مسلمانان را به مسایل و مشکلات روز که با آنها دست به گریبانند، متوجه و آگاه می سازد»(10) از این روی حضرت در حل مسائل و مشکلات روز با خلفا همکاری می کرد تا مبادا مشکلات داخلی جهان اسلام را در برابر جهان کفر ناتوان نشان دهد.
 

دو دوره پس از خلافت

زمانی که بر اثر بدرفتاری خلیفه و دستیارانش آشوب به پا شده و اعتراض های مردمی بالا گرفت، امام(علیه السلام) خیرخواهانه برای اصلاح امور و آرامش جامعه کوشید و با میانجیگری های متعدد کوشید از بروز فتنه ای خونین مانع شود. او پس از قتل خلیفه واقعه را اینگونه ارزیابی نمود:« او استبداد ورزید بد گونه استبدادی و شما برافروختید و بدگونه بیتابی کردید و خداوند در قیامت نسبت به خودخواه و ناشکیبا داوری کند».(11)
 
بر خلاف موضع شکیب و مدارای امام(علیه السلام) آنگاه که خلافت به خواست و اصرار مردم به ایشان رسید، فتنه جویانِ بی تاب از عطش قدرت، ناجوانمردانه از هر سو سربرداشته و آتش ها برافروختند. آنان با این اقدام خود دانسته ساز تفرقه نواختند و هزاران مسلمان را به پای منافع و امیال خود به دم تیغ سپردند.
 
در این اوضاع امام(علیه السلام) در نهایت صبوری برای جلوگیری از بروز فتنه کوشید و تا مجبور نشد دست به تیغ نبرد و هر فرصتی را برای بازگشت آرامش مغتنم شمرد. ایشان پیش از هر جنگی با روش های مختلف از جمله صحبت با سپاه دشمن و یا نامه نگاری برای مخالفین( به ویژه معاویه که به سبب نقض فرمان عزل حضرت درصدد ایجاد تفرقه بود) سعی در جلوگیری از جنگ و حل مسالمت آمیز اختلافات داشتند و تا جایی برخی در به تعلل ایشان در آغاز جنگ اعتراض کردند.
 
در جریان داوری صفین در نامه ای به ابوموسی اشعری اینگونه نوشت: «بدان که هیچ کس در گرد آوردن امت محمد و سازگاری آنان با یکدیگر از من حریص تر نیست. من بدین کار پاداش نیکو و جایگاه گرامی را نزد خداوند خواهانم...»(12)
 
 
سیره امام علی(ع) در پاسخ به تهدیدات نظامی دشمن
 
تهدید نظامی یکی از شگردها و ترفندهای دشمن برای به هم ریختن روحیه مردم و مسئولان یک نظام به حساب می آید. نکته مهم، نوع نگرش به تهدید نظامی و جهت گیری و اتخاذ اقداماتی است که با توجه به همان نگرش شکل می گیرد. از آنجایی که تهدید نظامی، خاص دوران ما نبوده و در تاریخ شیوع داشته است، برای پی بردن به جواب این سؤال که در مقابل تهدیدات دشمن چگونه باید پاسخ داد؟
 
بهترین راه نظر به سیره امام متقین علی(ع) است. ایشان در مدت حکومت و رهبری خود بر امت اسلام، با تهدیدات مکرر از سوی دشمنان مواجه بودند. یکی از دشمنان اصلی حضرت و به تعبیری اصل و ریشه فتنه ها در زمان حضرت که فتنه های دیگر از او نشأت گرفته بود، معاویه و بنی امیه بود. در این مجال برآنیم تا با توجه به پاسخ حضرت به تهدیدات نظامی و به تعبیر بهتر گزینه نظامی معاویه، الگوی مناسبی درخصوص جهت گیری ها در برابر تهدیدات نظامی به دست آوریم.
 

1-بی اهمیت جلوه دادن تهدیدات نظامی

 از دیدگاه حضرت اولین مرحله مقابله با تهدیدات نظامی دشمن به سخره گرفتن و بی اهمیت دانستن و بی اهمیت جلوه دادن تهدیدات نظامی است. این عمل دو کاربرد دارد ابتدا افزایش روحیه نیروهای خودی و همچنین بی اثر کردن بار روانی این تهدیدات بر نیروها.
 
به همین جهت حضرت در پاسخ تهدید نظامی معاویه می فرمایند: «و ذکرت انه لیس لی و لأصحابی عندک الا السیف فلقد أضحکت بعد استعبار. نوشته ای که نزد تو برای من و یاران من چیزی جز شمشیر نیست در اوج گریه انسان را به خنده وا می دارد»[13] لازم به ذکر است که این امر نباید با بی توجهی و عدم رصد تحرکات دشمن و یا دست کم گرفتن آنان، اشتباه گرفته شود.
 

2-یادآوری شجاعت و سلحشوری نیروهای نظامی

نکته دوم در پاسخ حضرت به گزینه نظامی دشمن، یادآوری شجاعت و سلحشوری خود و نیروی نظامی خودی برای دشمن است. بازگو کردن رشادت ها و مبارزات نیروی نظامی خودی و ضربات سخت آنان بر دشمن در گذشته نیز از یک سو موجب تضعیف روحیه دشمن شده و از سوی دیگر روحیه سلحشوری نظامیان خودی را افزایش می دهد.
 
به همین جهت حضرت در ادامه می فرمایند: «متی الفیت بنی عبدالمطلب عن الاعداء ناکلین و بالسیف مخوفین فلبث قلیلا یلحق الهیجا حمل فسیطلبک من تطلب و یقرب منک ما تستبعد. فرزندان عبدالمطلب را در کجا دیدی که پشت به دشمن کنند و از شمشیر بهراسند پس کمی صبر کن که هماورد تو به میدان آید آن را که می جویی به زودی تو را پیدا خواهد کرد، و آنچه را که از آن می گریزی در نزدیکی خود خواهی یافت.»
 
(همان) بیان دفاع جانانه عزت مندانه رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس در برابر حمله نظامی نه تنها عراق بلکه دنیای استکبار و مزدورانشان و ده ها عملیات غرورآفرین رزمندگان در جبهه ها با وجود حداقل امکانات ممکن، که فرماندهان کارکشته نظامی دنیا را به شگفتی و تعجب واداشت و صحنه های بزرگ رقم خورده در این هشت سال که الگو گرفته از صحنه ها و ایثارگری های عاشورای حسینی بود، موجب افزایش روحیه شجاعت و دلاوری در نیروهای نظامی خودی و همچنین تضعیف روحیه نیروهای دشمن خواهد شد.
 
فرمایش های مقام معظم رهبری در همین جهت است: «من تعجب می کنم. چرا از وضع گذشته عبرت نمی گیرند؟ چرا حاضر نیستند ملت ما را بشناسند؟ مگر نمی دانند که این ملت، ملتی است که در روزی که دو ابرقدرت در این دنیا بودند که تقریباً در همه موضوعات باهم مخالف بودند، جز در دشمنی با جمهوری اسلامی- فقط در دشمنی با جمهوری اسلامی این دو ابرقدرت: ابرقدرت آمریکا و شوروی سابق، باهم متحد بودند- ایستاد و هر دو ابرقدرت را به زانو درآورد. چرا شما عبرت نمی گیرید؟ امروز شما قدرت آن روز را هم ندارید. جمهوری اسلامی امروز چندین برابر قدرتمندتر از آن روز است، باز با این زبان ها حرف می زنید؟ استکبار یعنی این. از موضع تکبر حرف زدن با یک ملت، کار را با تهدید پیش بردن؛ اگر چنین نکنید، چنان خواهد شد. ملت ما هم می گوید که ما می ایستیم.»[14]
 

3-نمایش و مانور قدرت نظامی

نکته سوم در پاسخ به تهدیدات و گزینه نظامی، نمایش و به تصویر کشیدن قدرت نظامی خودی و به تعبیر امروزی مانور نظامی است. اگرچه در مانور نظامی امکانات و تسلیحات به نمایش گذاشته می شود، مهمتر از نمایش تسلیحات، نمایش قدرت ایمان و اعتقاد و روحیه دلاوری و شهادت طلبی نیروهاست که در دل دشمن ایجاد رعب و وحشت می کند، همچنان که ما در دفاع مقدس این مسأله را به خوبی درک کردیم.

نکته اینکه هرچند در زمان حضرت امکانات رسانه ای برای به نمایش گذاردن قدرت نظامی وجود نداشته است، اما حضرت با ترسیم و ایجاد تصویر ذهنی برای دشمن، گویی مانوری نظامی، ذهنی و روانی را دنبال می کنند: «و أنا مرقل نحوک فی جحفل من المهاجرین و الانصار و التابعین لهم باحسان شدید زحامهم ساطع قتامهم متسربلین سرابیل الموت احب اللقاء الیهم لقاء ربهم. و من در میان سپاهی بزرگ، از مهاجران و انصار و تابعان، به سرعت به سوی تو خواهم آمد، لشکریانی که جمعشان به هم فشرده، و به هنگام حرکت، غبارشان آسمان را تیره و تار می کند. کسانی که لباس شهادت بر تن، و ملاقات دوست داشتنی آنان ملاقات با پروردگار است.»[15]
 

4-تکیه بر نیروهای جوان

نکته پایانی در فرمایش های حضرت در نامه28، تکیه بر نیروی جوان و به تعبیری تابعین و دنباله کنندگان منش و مرام شهداست. کسانی که حضرت با تعبیر «فرزندان» از آنان یاد می کنند: «و قد صحبتهم ذریه بدریه و سیوف هاشمیه. همراه آنان فرزندانی از دلاوران بدر، و شمشیرهای هاشمیان می آیند»[16]

امام علی(ع) با این بیان به دشمنان می فهمانند که راه و سیره شهدا از یادها نرفته و نیروی نظامی حضرت جوانانی هستند که خود را مدافع و تابع سیره و مسلک شهدا در دفاع از آرمان ها و ارزش های الهی می دانند و همین نیروست که مانند شهدا پیروزی آفرین هستند. باید دانست که منظور حضرت از فرزندان دلاوران بدر، تنها اشاره به فرزندان نسبی آنان نیست بلکه نقطه اتصال آنان و وجه اشتراکشان روحیه دلاوری و ایثار و نترسیدن از دشمنان است.
 
به نظر می رسد مصداق کلام حضرت علی(ع) در زمان ما جوانان بسیجی هستند. جوانانی که روحیه و عملکرد به موقع شان موجب وحشت دشمنان خواهد شد: «بسیج عبارت است از مجموعه ای که در آنها پاک ترین انسان ها، فداکارترین و آماده به کارترین جوانان کشور، در راه اهداف عالی این ملت و برای کمال رساندن و به خوشبختی رساندن این کشور جمع شده اند... مجموعه ای که دشمن را بیمناک و دوستان را امیدوار و خاطرجمع می کند.[17]
 

دیدگاه مقام معظم رهبری در مواجهه با تهدیدات نظامی دشمن

نقش بسیج به عنوان ادامه دهندگان راه و مسیر شهدا از دیدگاه مقام معظم رهبری مانند شهدا، ناامیدکننده دشمن از تسلط بر کشور و همچنین بی اثر کننده تهدیدات نظامی دشمن است: «نسل قبل از شما در مقابل وابستگی کشور و زیاده طلبی های دشمنان ایستاد و در دوران انقلاب و جنگ تحمیلی، از هویت و شخصیت ملی خود، جانانه دفاع کرد و اکنون نوبت شما جوانان است که اگر با همین ایمان و شور در صحنه بایستید، هیچ سلاحی قادر نخواهد بود ملت ایران را به زانو درآورد.»

آنچه مسلم است، عملی کردن تهدیدات نظامی از سوی قدرت ها منوط به اطمینان خاطر طرف مقابل در موثر دانستن حمله نظامی است. حمله نظامی زمانی مؤثر است که دشمن از عدم بازدارندگی یا ضعف بازدارندگی طرف مقابل اطمینان حاصل نماید. از همین رو یکی از اقدامات دشمن پیش از حمله نظامی تلاش در تضعیف و یا متوقف کردن قدرت بازدارندگی کشوری است که قصد حمله به آن را دارد. لذا رهبر معظم انقلاب در بیانات خود تأکید می کنند که: «ما عناصر قدرت فراوانی داریم. اینها را باید حفظ کنیم و روزبه روز افزایش دهیم. ما ضعیف نیستیم، باید در مقابل تهدید آمادگی داشته باشیم. اگر نداریم، باید آمادگی ایجاد کنیم و اگر داریم، حفظ کنیم و افزایش دهیم.»[18]

بنابراین تا زمانی که دشمن از سود و بهره بردن از حمله نظامی خود اطمینان حاصل نکند، محال است تهدیدات را عملی کند. با توجه به اینکه به فضل الهی و با تدابیر حکیمانه مقام معظم رهبری و تلاش جهادگونه نیروهای نظامی، جمهوری اسلامی ایران اکنون به جایگاهی دست یافته است که به قول رهبر معظم انقلاب «حمله نظامی به جمهوری اسلامی ایران برای هیچ کشوری مقرون به صرفه نیست.»[19]

در چنین وضعیتی تهدیدات نظامی دشمنان بیشتر جنبه جنگ روانی و سنجش میزان قوا و امکانات دفاعی طرف مقابل خواهد بود.
 

3. علی شریعتی، کتاب علی بنیانگذار وحدت، نشر نصر سخنرانی در آبان سال 1350، از ص52-48 و نیز در مورد فلسفه سکوت مراجعه کنید به سید محمد باقر حکیم، الوحدت الاسلامیه من منظور الثقلین، نشر مجمع العالمی لاهل بیت ص. 133.
 
3. «و طفقت ارتئی بین ان اصول بید جذاء آو اصبر علی طخیة عمیاء یهرم فیها الکبیر، و یشیب فیها الصغیر، و یکدح فیها مومن حتی یلقی ربه. فرایت آن الصبر علی هاتا احجی فصبرت و فی العین قذی و فی الحلق شجا» نهج البلاغه، ترجمه استاد محمد دشتی، خطبه3 (شقشقیه).
 
4. ر.ک فخلعی، محمد تقی، کتاب مجموعه گفتمان های مذاهب اسلامی.
 
5. استاد مرتضی مطهری، سیری در نهج البلاغه، انتشارات صدرا، بخش پنجم. ص181-179
 
6. علامه عبدالحسین امینی در موسوعه الغدیر موارد زیادی را بر شمرده اند که علی(علیه السلام) به یاری خلفا شتافته و آنها را از فرو افتادن نگاه می داشت و راهکارها را به آنان نشان می داد. ر.ک.ر: امینی، الغدیر، ج6، ص325 83، دارالکتب الاسلامیة، تهران و نیز نهج البلاغه، خطبه134 و خطبه 146
 
7. «فأمسکت یدی حتی رأیتُ راجعة الناس قد رجعت عن الاسلام یدعون الی محق دین محمد صلی الله علیه و اله فخشیت إن لم أنصر الاسلام و أهلَه أری فیه ثلماً أوهدماً تکونُ المصیبةُ به علیَّ أعظم من فوت ولایتکم الَّتی انَّما هی متاع ایّام قلائل یزول منها، ما کان کما یزول السَّراب أو کما یتقشع السَّحاب فنهضتُ فی تلک الأحداث حتی زاح الباطل و زهق و اطمأنّ الدین و تنهنه...» نهج البلاغه، نامه 62.
 
8. «لقد علمتم أنّی أحق بها من غیری والله لأسلمن ما سلمت أمور المسلمین و لم یکن فیها جورٌ إلاّ علیَّ خاصهً التماساً لأجر ذلک و فضله و زهداً فیما تنافستموه من زخرفه و زبرجه.» نهج رالبلاغه خ74.
 
9. ر.ک. نهج البلاغه خطبه 206 .
 
10. ر.ک. عثمان رادپی، مقاله ائمه اهل بیت و وحدت اسلامی، چهارمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی خرداد 80. انتشارت دانشگاه مذاهب اسلامی.
 
11. «إستأثر فأساء الاثرة و جزعتم فأسأتم الجزع و لله حکمٌ واقعٌ فی المستأثر و الجازع» پیشین، خطبه30.
 
12. «لیس رجلٌ فاعلم أحرصُ علی جماعة محمد صلی الله علیه و اله و أُلفتها منِّی أبتغی بذالک الثَّواب و کرم المأب...» پیشین، نامه 78.

13. (نهج البلاغه، نامه28)

14. (88/8/12)

15. (نهج البلاغه، نامه28)

16. (نهج البلاغه، نامه28)

17. (بیانات مقام معظم رهبری در جمع بسیجیان به مناسبت هفته بسیج 76/9/5)

18. (1380/12/27)

19. (1393/4/16)

نوشتن دیدگاه

نظراتی که حاوی توهین یا افترا می باشند، منتشر نخواهند شد.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی یابند.


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

پیشخوان اخبار

به گزارش سوما؛ افسردگی يكي از اختلالاتی است كه اگر كنترل نشود سلامت روان انسان را به خطر می‌اندازد، اگر دچار افسردگی هستید و یا ...

فرماندار نیروی انتظامی تالش؛

به گزارش سوما؛ فرماندار نیروی انتظامی تالش از دستگیری باند پنج نفره سارقان 114 راس گاو و گوسفند در این شهرستان خبر داد.

رئیس سازمان صمت گیلان:

به گزارش سوما؛ رئیس سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان گیلان گفت: بازار، پشتیبان تولید و سیاست های اقتصادی کشور است که این ظرفیت ...

سید امین نجات رئیس اداره حفاظت محیط زیست لنگرود؛

به گزارش سوما؛ اداره حفاظت محیط زیست لنگرود و یگان حفاظت محیط بانی چاف و چمخاله، دام های هوایی شکار پرندگان در این شهرستان را جمع ...

حسنی نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی خبر داد:

به گزارش سوما؛ عضو کمیسیون کشاورزی ،آب و منابع طبیعی مجلس گفت: عدم لایروبی و ورود فاضلاب صنعتی و بیمارستانی به رودخانه‌ها بیماری‌ ...

عضو کمیسیون ماده صد شهرداری رشت خبرداد:

به گزارش سوما؛ شیرزاد به کاهش پرونده های تخلف ساختمانی با توجه به اِعمال قانون اشاره کرد و گفت: شهرداری ها وظیفه برخورد با ...

اتحادیه طلا و سکه رشت اعلام کرد:

به گزارش سوما؛ سکه امروز در بازار رشت ارزان شد. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال است.

طی حکمی از سوی استاندار گیلان؛

به گزارش سوما؛ دکتر مصطفی سالاری استاندار گیلان با صدور حکمی شاهین علیزاده شادفومنی را به عنوان معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور ...

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور:

به گزارش سوما؛ رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور با بیان اینکه سطح تولید برنج ارگانیک در کشور خیلی کم است گفت: برای کاهش مصرف سموم، ...

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان گفت: با وجود بالا بودن تراکم مگس زیتون، در سال زراعی 96 - 97 ، این ...

معاون فرماندار لاهیجان خبر داد:

به گزارش سوما؛ معاون فرماندار لاهیجان، از برگزاری اولین همایش تجلیل از خیرین شهرستان لاهیجان خبر داد و گفت: در این همایش اولویت ...

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی؛

به گزارش سوما؛ مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد انزلی از برگزاری دوره های رایگان مهارت آموزی بافت فرش و ...

جواهردشتی رئیس اداره حفاظت محیط زیست سیاهکل؛

به گزارش سوما؛ به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان حاکیست؛ طی عملیات و گشت یگان حفاظت محیط زیست شهرستان سیاهکل ، یک قبضه ...

دامداران رضوانشهر:

به گزارش سوما؛ دامداران رضوانشهری با اعلام آمادگی برای مشارکت در طرح های مرتع‌داری می گویند: در مقابل تخریب جنگل و عرصه های طبیعی ...

فرماندار ماسال:

به گزارش سوما؛ به نقل از  روابط عمومی فرمانداری ماسال حاکیست؛ فرماندار ماسال با اشاره به آبگرفتگی معابر شهر ماسال در سیل های اخیر ...

رئیس اداره هواشناسی آستارا؛

به گزارش سوما؛ ورود جبهه هوای سرد به شمال کشور، باعث کاهش دمای هوا و بارش پراکنده باران در آستارا شد.

امام جمعه رضوانشهر:

به گزارش سوما؛ امام جمعه شهرستان رضوانشهر گفت: در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران هستیم و باید دستاوردهای ...

نماینده رشت در مجلس:

به گزارش سوما؛ نماینده رشت در مجلس، با تاکید بر لزوم مدیریت آب بندان توسط روستا، افزود: اگر آب بندان سودآور است باید سودش به ...

مدیر جهاد کشاورزی آستارا؛

به گزارش سوما؛ درخت ها در آخرین روزهای فصل پاییز اغلب برای خواب زمستانی آماده می شوند، اما برخی درختان میوه های هسته دار در ...

به گزارش سوما؛ شانزدهمین جشنواره سراسری شعر و داستان جوان «سوره» 20 و 21 آذر 1397 از سوی حوزه هنری در دانشگاه گیلان برگزار می شود.

فرمانده سپاه ناحیه آستارا؛

به گزارش سوما؛ اجرای طرح اتصال مدرسه به مسجد با گرامیداشت یاد و خاطره شهید بهنام محمدی دانش آموز نابغه آستارا در دوران دفاع مقدس، ...

در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی؛

به گزارش سوما؛ در جلسه مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی و پنجمین جلسه ستاد امنیت سرمایه‌گذاری گیلان به ریاست استاندار، آیین‌نامه طرح ...

امداد رسانی آتش نشانی رشت در پی وقوع حادثه‌ای عجیب؛

به گزارش سوما؛ شهروند رشتی که به شدت از ناحیه دست و آرنج در لابلای تخت خواب فلزی، محبوس شده بود سریعا توسط آتش نشانان رهانیده شد.

فرمانده نیروی انتظامی آستانه‌اشرفیه خبر داد:

به گزارش سوما؛ فرمانده نیروی انتظامی آستانه‌اشرفیه با اشاره به دام افتادن اعضای یک شرکت هرمی در این شهرستان گفت: نیروی انتظامی با ...

نماینده بابلسر و فریدونکنار در مجلس مطرح کرد؛

به گزارش سوما؛ نماینده بابلسر و فریدونکنار در مجلس با اشاره به مخاطره آمیز بودن انتقال آب خزر به سمنان و نیاز بیشتر مازندران به ...

سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان؛

به گزارش سوما؛ مازیار غلامی روز شنبه بیان داشت: نقشه های هواشناسی نشاندهنده استقرار جریانات کم و بیش ناپایدار در منطقه است که بر ...

فرماندار شهرستان رشت؛

به گزارش سوما؛ فرماندار شهرستان رشت با تاکید بر ضرورت توجه به تسهیلات خوداشتغالی گفت: این تسهیلات در اشتغال روستایی، فراگیر و ...

سرپرست اداره کل تجهیز و نوسازی مدارس گیلان؛

به گزارش سوما؛ سرپرست اداره کل تجهیز و نوسازی مدارس گیلان، با بیان اینکه برخی از مدارس خشتی در صعب العبورترین نقاط استان قرار ...

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آستارا گفت:

به گزارش سوما؛ رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان آستارا گفت: با افزایش ورود اتباع جمهوری آذربایجان به کشور، کسب و کار در ...

اختصاصی سوما؛ جشن افتتاح گلریزان خیریه ندای دستهای مهربانی با حضور نماینده مردم شهرستان صومعه سرا دکتر دلخوش و مهندس فتح اللهی ...

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لاهیجان؛

به گزارش سوما؛ رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لاهیجان گفت: شکارچیان با دانه‌پاشی و ممنوعیت در تردد باعث ایجاد فضای امن باعث ...

رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش؛

به گزارش سوما؛ عارف شادکام گفت: شب‌گذشته یک قلاده شغال به زنی ۵۵ ساله در روستای شاهگلدی  شهرستان تالش حمله و وی را از ناحیه سر و ...

مدیر رسانه ای تیم فوتبال داماش گیلان؛

به گزارش سوما؛ مدیر رسانه ای تیم فوتبال داماش گیلان روز شنبه اظهار داشت: این دو تیم در هفته دوازدهم و پایانی دور رفت رقابت های ...

به گزارش سوما؛ طرح آموزش مفاهیم زیست محیطی در سطح مدارس دولتی و غیر انتفاعی رضوانشهر با تعامل مسئولان آموزش پرورش شهرستان اجرا شد.

رئیس اداره حقوقی اداره کل راه و شهرسازی گیلان گفت:

به گزارش سوما؛ رئیس اداره حقوقی اداره کل راه و شهرسازی گیلان گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون؛ افزون بر 123 هزار مترمربع از اراضی ...

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان خبر داد:

به گزارش سوما؛ مدیرکل میراث فرهنگی گیلان، از ثبت یک هزار و 70 اثر تاریخی در گیلان خبر داد و افزود: امیدواریم با تمهیدات اندیشیده ...

رئیس سازمان صنعت؛

به گزارش سوما؛ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان ازتشدید نظارت و رسیدگی بر عملکرد و تراز مالی اتاق های اصناف و اتحادیه های ...

در ۴۸ ساعت آینده؛

به گزارش سوما؛ سرپرست پیش بینی اداره کل هواشناسی گیلان با اشاره به کاهش ۶ تا ۱۲ درجه‌ای دمای هوا و بارش باران در این استان طی ۴۸ ...

ازابتدای سال جاری تاکنون؛

به گزارش سوما؛ رئیس اداره محیط زیست شفت از تشکیل ۲۸ فقره پرونده قضایی در زمینه برداشت‌های غیر مجاز شن و ماسه در این شهرستان خبر ...

دانشگاه علوم پزشکی گیلان در اطلاعیه‌ای مطرح کرد:

به گزارش سوما؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان در اطلاعیه‌ای از شهروندان خواست تا داروهای گیاهی، شیمیایی و ...

مسئول سازمان بسیج هنرمندان گیلان:

به گزارش سوما؛ مسئول سازمان بسیج هنرمندان گیلان گفت: مسئولان و متولیان امور فرهنگی گیلان برای بزرگداشت میرزاکوچک جنگلی هیچ برنامه ...

در دیدار سروش صحت با فرماندار ماسال مطرح شد:

به گزارش سوما؛ سروش صحت، کارگردان فیلم سینمایی پیچ تند در نشست با محمدجواد عامر فرماندار ماسال گفت: این پروژه سینمایی با حضور ...

آیت‌الله فلاحتی در دیدار با کارکنان جهاد کشاورزی رشت:

به گزارش سوما؛ نماینده ولی‌فقیه در گیلان با اشاره به اینکه عرضه برنج باکیفیت گیلان به‌صورت فله‌ای مقرون‌به‌ صرفه نیست گفت: برنج ...

پس از احیای قلبی ریوی خانم 65 ساله؛

به گزارش سوما؛ تکنسین های ۱۱۵ لوشان که برای خدمت رسانی به خانم ۶۵ ساله ای اعزام شده بودند، ضمن ارایه خدمت در زمان کمتر از ۸ ...

سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان؛

به گزارش سوما؛ سرپرست اداره پیش بینی و هشدار اداره کل هواشناسی گیلان از بارندگی، مه آلودگی هوا و وزش باد شدید در استان از فردا ...

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خبر داد؛

به گزارش سوما؛ رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه ساخت اسکلت برج تحقیقاتی پرفسور سمیعی تا نیمه نخست سال ۹۸ انجام می‌شود ...

استاندار گیلان در دیدار با امامان جمعه شهرستان رودبار؛

به گزارش سوما؛ استاندار گیلان بیان دغدغه‌های مطرح شده از سوی امامان جمعه را مطالبه به حق مردم دانست و گفت: نیروهای راه‌آهن شمال ...

رئیس شبکه هپاتیت گفت:

 به گزارش سوما؛ رئیس شبکه هپاتیت گفت: تاکنون 35 میلیون ایرانی واکسن هپاتیت B تزریق کرده اند و لازم است همه افراد در سنین 28 تا 50 ...

فرمانده نیروی انتظامی آستارا؛

به گزارش سوما؛ فرمانده نیروی انتظامی آستارا از کشف 10 تن ذغال جنگلی قاچاق و دستگیری یک متخلف در این رابطه در این شهرستان خبر داد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی؛

به گزارش سوما؛ به نقل از روابط عمومی حفاظت محیط زیست گیلان؛ رییس اداره حفاظت محیط زیست انزلی از کشف یک دستگاه خودروبه همراه ادوات ...

تبلیغات طلایی

موبایل گب
اشهدی

اخبار

یادداشت ویژه

سوما تی وی

حضور بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در گیلان در ویژه برنامه زنده روز جهانی قدس شبکه باران

حضور بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در گیلان در ویژه برنامه زنده روز جهانی قدس شبکه باران

19 خرداد 1397
به گزارش سوما؛ اسماعیل بلالایی دبیر دفتر جمعیت دفاع از ملت فلسطین در استان گیلان به عنوان میهمان در ویژه برنامه زنده «فریاد بیداری» در شبکه استانی گیلان - شبکه باران حضور یافت.

به روایت تصویر

گزارش تصویری اختتامیه دومین جشنواره انتخاب مردمی نشان برتر سوماسرا در سال 97

گزارش تصویری اختتامیه دومین جشنواره انتخاب مردمی نشان برتر سوماسرا در سال 97

22 شهریور 1397
اختصاصی سوما؛ مراسم اختتامیه دومین جشنواره نشان برتر سوماسرا برای دومین سال متوالی به همت موسسه سوما و با همکاری اصناف شهرستان صومعه سرا با حضور مسئول...

هفته نامه

هفته نامه سوما شماره 4 منتشر شد

هفته نامه سوما شماره 4 منتشر شد

اختصاصی سوما؛ باشگاه رسانه ای سوما چهارمین شماره هفته نامه سوما را در روز سه شنبه به تاریخ 22 خرداد 1397 منتشر شد.